Historický bulvár 14. septembra 2017

14.09.2017

V dnešnom historickom bulvári sme si pripomenuli symbol Československej republiky, jej tedajšieho prezidenta, Tomáša Garrigua Masaryka.

Bol živým symbolom republiky, jej prezidentom a zakladateľom - reč pochopiteľne nemôže byť dnes o nikom inom než o Tomášovi Garrigueovi Masarykovi.
Už počas života sa tešil viacerým prívlastkom ako prezident osloboditeľ či jednoducho tatíček Masaryk. Zomrel presne pred 80 rokmi vo veku 87 rokov. Keď v roku 1914 vypukla I. svetová vojna mal tento profesor filozofie na pražskej Karlo-Ferdinandovej univerzite už 64 rokov, teda bol už prakticky v dôchodkovom veku. Ani sám preto netušil, že najdôležitejšia časť jeho života je ešte len pred ním. V nasledujúcich rokoch sa stal hlavnou postavou československého zahraničného odboja a zapísal sa i do rodného listu rodiacej sa demokratickej Československej republiky spolu s Edvardom Benešom či Milanom Rastislavom Štefánikom. 

Ani tým sa však jeho autorita a politická úloha neskončila, práve naopak. V štyroch nasledujúcich volebných obdobiach bol zvolený za prezidenta Československej republiky a tento úrad na 17 rokov prakticky splynul s jeho tvárou. Hoci mu ústava ako hlave štátu nedávala príliš veľa možností aktívne a zásadne zasahovať do politického diania v krajine, keďže aj za prvej republiky bol úrad prezidenta skôr reprezentatívnou a čestnou funkciou, Masaryk neraz využil svoju morálnu autoritu, aby dojednal prijateľný politický kompromis  medzi často znesvárenými stranami prvorepublikovej politickej scény. Práve táto tzv. politika Hradu sa v počas 20ročia existencia I. ČSR ukázala byť podstatným stabilizačným faktorom. Sám Masaryk sa však na ťažkosti a obmedzenia demokracie nikdy nesťažoval, naopak spor a hádku aj na pôde parlamentu považoval za niečo celkom prirodzené, veď ako sám hovoril: „Jen ať jsou spory, ale ať se bojuje s rozumem a poctivě.“

Posledný raz ho poslanci národného zhromaždenia zvolili v roku 1934, no už vtedy ako 84 ročný starec pociťoval zjavnú únavu. Z úradu prezidenta republiky preto pre vysoký vek rezignoval už o rok neskôr a zvyšok života prežil v kruhu svojej rodiny na Lánoch. Podľa spomienok jeho dcéry Alicy, ako aj ďalších blízkych ľudí sa zaujímal o dianie doma i za hranicami do posledných dní. Pozorne sledoval najmä politický vývoj v Nemecku, kde sa k moci dostal Adolf Hitler. Ešte v roku 1933 dokonca napísal recenziu knihy Mein Kampf, v ktorej poukazoval na jej autora Adolfa Hitlera ako na nebezpečného človeka, ktorý hrubo využíva frustráciu nespokojných a odmietnutých ľudí. V tom istom roku poskytol aj rozhovor pre americký The New York Times, kde vyzýval a nabádal najmä susedov Nemecka, aby držali spolu a boli pripravení brániť sa aj proti eventuálnej nemeckej agresii. Varoval dokonca pred Anšlusom Rakúska a svojho nástupcu v úrade Edvarda Beneša zasa vystríhal pred neopatrnou spoluprácou so Stalinovým Sovietskym zväzom. 

Žiaľ, v ďalších rokoch sa prakticky každá z jeho obáv naplnila, aj keď sám si nepripúšťal, že vývoj v Európe by mohol dospieť k novej vojne. Tragického konca republiky sa už možno našťastie nedožil, zomrel 14. septembra 1937. 
Masaryk bol po celý život optimista a človek, ktorý sa nebál používať zdravý rozum. Svedčia o tom aj jeho na prvý pohľad kritické výroky, či jednoduché heslá naplnené neraz štipkou láskavého humoru:
 „Nebát se a nekrást!“
„Práce je to co nikdo nechce dělat.“
„Honbou po štěstí nikdo se šťastným nestal.“

Rýchle správy

Foto: Účastníci v maskách Kim Čong-una a  Donalda Trumpa pochodujú počas karnevalového sprievodu vo švajčiarskom Bazileji 19. februára 2018. (TASR/AP)

a
19. februar o 22:00

Desiatky dospievajúcich študentov ležali na chodníku pred Bielym domom vo Washingtone a žiadali prezidenta Donalda Trumpa, aby podnikol kroky na kontrolu strelných zbraní v USA. Akcia tínedžerov sa konala po streleckom masakri na strednej škole na Floride, kde páchateľ 14. februára zabil 17 ľudí. (TASR)

19. februar o 21:50

Španielska polícia očistila štyroch hráčov anglického futbalového klubu West Bromwich Albion. Jonnyho Evansa, Garetha Barryho, Jakea Livermorea a Boaza Myhilla obvinili minulý týždeň z krádeže taxíka počas tréningového kempu v Barcelone. (AP)

19. februar o 21:37

Príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže zadržali 324 migrantov v dvoch gumených člnoch, ktorí mali v úmysle opustiť túto severoafrickú krajinu a vydať sa na plavbu cez Stredozemné more do Európy. (Reuters)

19. februar o 21:10

Slovenskí futbalisti do 16 rokov prehrali v prvom zápase na turnaji UEFA Development v gréckom meste Agrinio s rovesníkmi z Ruska 2:3. Druhý zápas na turnaji odohrá Slovensko v stredu 21. februára o 14.00 proti domácemu Grécku na štadióne Panetolikos. (TASR)
 

19. februar o 20:57

V dôsledku zintenzívnenia náletov sýrskych vládnych síl a ich spojencov v oblasti Východná Ghúta na okraji metropoly Damask prišlo za posledných 24 hodín o život najmenej 71 ľudí a ďalších 325 utrpelo zranenia. (SOHR)

19. februar o 20:42

Ministri zahraničných vecí Iránu, Ruska a Turecka sa o dva týždne stretnú v Kazachstane, aby pripravili pôdu pre summit o Sýrii v Istanbule. (TASS)

19. februar o 20:25

R.I.P.:
Vo veku 98 rokov zomrel v pondelok v Británii brigádny generál vo výslužbe Miroslav Liškutín. Z československých pilotov britského Kráľovského letectva (RAF) tak žije už iba Emil Boček (93). (TASR)

19. februar o 20:10

Francúzska vláda predstavila plán na ochranu vlkov. Stalo sa tak v čase, keď tamojší farmári opakovane upozorňujú na finančné straty spôsobené útokmi na hospodárske zvieratá.

19. februar o 19:58

Rakúski policajti našli v českom diaľkovom autobuse 13 migrantov z Nigérie a päť kilogramov marihuany v batožine. Odkiaľ zhabaná marihuana pochádza ani pre aký trh bola určená, nebolo bezprostredne známe. (APA)

19. februar o 19:29

Slovenská tenistka Jana Čepelová postúpila do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA v Budapešti. Vo finále kvalifikácie vyhrala nad Nemkou Tamarou Korpatschovou v dvoch setoch 6:2, 7:6. (TASR)

19. februar o 19:15