Historický bulvár 14. septembra 2017

14.09.2017

V dnešnom historickom bulvári sme si pripomenuli symbol Československej republiky, jej tedajšieho prezidenta, Tomáša Garrigua Masaryka.

Bol živým symbolom republiky, jej prezidentom a zakladateľom - reč pochopiteľne nemôže byť dnes o nikom inom než o Tomášovi Garrigueovi Masarykovi.
Už počas života sa tešil viacerým prívlastkom ako prezident osloboditeľ či jednoducho tatíček Masaryk. Zomrel presne pred 80 rokmi vo veku 87 rokov. Keď v roku 1914 vypukla I. svetová vojna mal tento profesor filozofie na pražskej Karlo-Ferdinandovej univerzite už 64 rokov, teda bol už prakticky v dôchodkovom veku. Ani sám preto netušil, že najdôležitejšia časť jeho života je ešte len pred ním. V nasledujúcich rokoch sa stal hlavnou postavou československého zahraničného odboja a zapísal sa i do rodného listu rodiacej sa demokratickej Československej republiky spolu s Edvardom Benešom či Milanom Rastislavom Štefánikom. 

Ani tým sa však jeho autorita a politická úloha neskončila, práve naopak. V štyroch nasledujúcich volebných obdobiach bol zvolený za prezidenta Československej republiky a tento úrad na 17 rokov prakticky splynul s jeho tvárou. Hoci mu ústava ako hlave štátu nedávala príliš veľa možností aktívne a zásadne zasahovať do politického diania v krajine, keďže aj za prvej republiky bol úrad prezidenta skôr reprezentatívnou a čestnou funkciou, Masaryk neraz využil svoju morálnu autoritu, aby dojednal prijateľný politický kompromis  medzi často znesvárenými stranami prvorepublikovej politickej scény. Práve táto tzv. politika Hradu sa v počas 20ročia existencia I. ČSR ukázala byť podstatným stabilizačným faktorom. Sám Masaryk sa však na ťažkosti a obmedzenia demokracie nikdy nesťažoval, naopak spor a hádku aj na pôde parlamentu považoval za niečo celkom prirodzené, veď ako sám hovoril: „Jen ať jsou spory, ale ať se bojuje s rozumem a poctivě.“

Posledný raz ho poslanci národného zhromaždenia zvolili v roku 1934, no už vtedy ako 84 ročný starec pociťoval zjavnú únavu. Z úradu prezidenta republiky preto pre vysoký vek rezignoval už o rok neskôr a zvyšok života prežil v kruhu svojej rodiny na Lánoch. Podľa spomienok jeho dcéry Alicy, ako aj ďalších blízkych ľudí sa zaujímal o dianie doma i za hranicami do posledných dní. Pozorne sledoval najmä politický vývoj v Nemecku, kde sa k moci dostal Adolf Hitler. Ešte v roku 1933 dokonca napísal recenziu knihy Mein Kampf, v ktorej poukazoval na jej autora Adolfa Hitlera ako na nebezpečného človeka, ktorý hrubo využíva frustráciu nespokojných a odmietnutých ľudí. V tom istom roku poskytol aj rozhovor pre americký The New York Times, kde vyzýval a nabádal najmä susedov Nemecka, aby držali spolu a boli pripravení brániť sa aj proti eventuálnej nemeckej agresii. Varoval dokonca pred Anšlusom Rakúska a svojho nástupcu v úrade Edvarda Beneša zasa vystríhal pred neopatrnou spoluprácou so Stalinovým Sovietskym zväzom. 

Žiaľ, v ďalších rokoch sa prakticky každá z jeho obáv naplnila, aj keď sám si nepripúšťal, že vývoj v Európe by mohol dospieť k novej vojne. Tragického konca republiky sa už možno našťastie nedožil, zomrel 14. septembra 1937. 
Masaryk bol po celý život optimista a človek, ktorý sa nebál používať zdravý rozum. Svedčia o tom aj jeho na prvý pohľad kritické výroky, či jednoduché heslá naplnené neraz štipkou láskavého humoru:
 „Nebát se a nekrást!“
„Práce je to co nikdo nechce dělat.“
„Honbou po štěstí nikdo se šťastným nestal.“

Rýchle správy

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58