Historický bulvár 14. septembra 2017

14.09.2017

V dnešnom historickom bulvári sme si pripomenuli symbol Československej republiky, jej tedajšieho prezidenta, Tomáša Garrigua Masaryka.

Bol živým symbolom republiky, jej prezidentom a zakladateľom - reč pochopiteľne nemôže byť dnes o nikom inom než o Tomášovi Garrigueovi Masarykovi.
Už počas života sa tešil viacerým prívlastkom ako prezident osloboditeľ či jednoducho tatíček Masaryk. Zomrel presne pred 80 rokmi vo veku 87 rokov. Keď v roku 1914 vypukla I. svetová vojna mal tento profesor filozofie na pražskej Karlo-Ferdinandovej univerzite už 64 rokov, teda bol už prakticky v dôchodkovom veku. Ani sám preto netušil, že najdôležitejšia časť jeho života je ešte len pred ním. V nasledujúcich rokoch sa stal hlavnou postavou československého zahraničného odboja a zapísal sa i do rodného listu rodiacej sa demokratickej Československej republiky spolu s Edvardom Benešom či Milanom Rastislavom Štefánikom. 

Ani tým sa však jeho autorita a politická úloha neskončila, práve naopak. V štyroch nasledujúcich volebných obdobiach bol zvolený za prezidenta Československej republiky a tento úrad na 17 rokov prakticky splynul s jeho tvárou. Hoci mu ústava ako hlave štátu nedávala príliš veľa možností aktívne a zásadne zasahovať do politického diania v krajine, keďže aj za prvej republiky bol úrad prezidenta skôr reprezentatívnou a čestnou funkciou, Masaryk neraz využil svoju morálnu autoritu, aby dojednal prijateľný politický kompromis  medzi často znesvárenými stranami prvorepublikovej politickej scény. Práve táto tzv. politika Hradu sa v počas 20ročia existencia I. ČSR ukázala byť podstatným stabilizačným faktorom. Sám Masaryk sa však na ťažkosti a obmedzenia demokracie nikdy nesťažoval, naopak spor a hádku aj na pôde parlamentu považoval za niečo celkom prirodzené, veď ako sám hovoril: „Jen ať jsou spory, ale ať se bojuje s rozumem a poctivě.“

Posledný raz ho poslanci národného zhromaždenia zvolili v roku 1934, no už vtedy ako 84 ročný starec pociťoval zjavnú únavu. Z úradu prezidenta republiky preto pre vysoký vek rezignoval už o rok neskôr a zvyšok života prežil v kruhu svojej rodiny na Lánoch. Podľa spomienok jeho dcéry Alicy, ako aj ďalších blízkych ľudí sa zaujímal o dianie doma i za hranicami do posledných dní. Pozorne sledoval najmä politický vývoj v Nemecku, kde sa k moci dostal Adolf Hitler. Ešte v roku 1933 dokonca napísal recenziu knihy Mein Kampf, v ktorej poukazoval na jej autora Adolfa Hitlera ako na nebezpečného človeka, ktorý hrubo využíva frustráciu nespokojných a odmietnutých ľudí. V tom istom roku poskytol aj rozhovor pre americký The New York Times, kde vyzýval a nabádal najmä susedov Nemecka, aby držali spolu a boli pripravení brániť sa aj proti eventuálnej nemeckej agresii. Varoval dokonca pred Anšlusom Rakúska a svojho nástupcu v úrade Edvarda Beneša zasa vystríhal pred neopatrnou spoluprácou so Stalinovým Sovietskym zväzom. 

Žiaľ, v ďalších rokoch sa prakticky každá z jeho obáv naplnila, aj keď sám si nepripúšťal, že vývoj v Európe by mohol dospieť k novej vojne. Tragického konca republiky sa už možno našťastie nedožil, zomrel 14. septembra 1937. 
Masaryk bol po celý život optimista a človek, ktorý sa nebál používať zdravý rozum. Svedčia o tom aj jeho na prvý pohľad kritické výroky, či jednoduché heslá naplnené neraz štipkou láskavého humoru:
 „Nebát se a nekrást!“
„Práce je to co nikdo nechce dělat.“
„Honbou po štěstí nikdo se šťastným nestal.“

Rýchle správy

Počasie: Utorok bude prevažne polooblačný, na severozápade očakávajte prehánky. Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov Celzia.

07:20

Bývalý americký kongresman Anthony Weiner ide na 21 mesiacov do väzenia za sexuálnu elektronickú komunikáciu s 15-ročnou dievčinou,

rozhodol o tom súd. Prípad zasiahol aj do minuloročnej prezidentskej kampane, pretože Weinar je manželom blízkej spolupracovníčky  Hillary Clintonovej. (AP)

25. september o 21:00

Katalánskemu premiérovi Carlesovi Puigdemontovi hrozí väzenie, nevylúčil to dnes španielsky generálny prokurátor.

Puigdemont je odhodlaný v nedeľu usporiadať referendum o nezávislosti. „Podmienky na jeho zatknutie môžu byť splnené,“ povedal prokurátor. (ČTK)

25. september o 19:32

Tretí protikorupčný pochod sa skončil štátnou hymnou.

25. september o 18:55

KĽDR obvinila USA z vyhlásenia vojny.

Minister zahraničných vecí Ri Yong-ho v New Yorku povedal, že jeho krajina si vyhradzuje právo zostreliť americké bombardéry. Tie nedávno preleteli blízko krajiny. (BBC)

25. september o 18:32

Počasie: Zajtra má byť prevažne polooblačno, na severozápade sa môžu objaviť prehánky. Teploty dosiahnu 18 až 23 stupňov Celzia.

25. september o 18:00

Zemetrasenie v Mexiku:
Týždeň po zemetrasení v Mexiku stúpol počet obetí na 324.

V hlavnom meste sa dnes mali deti vrátiť do škôl, nakoniec sa otvorilo len niečo vyše percenta tých, ktoré už prešli bezpečnostnými kontrolami. (AP)

25. september o 17:38

Začína sa III. Veľký protikorupčný pochod. Organizujú ho študenti, ktorí žiadajú vyšetrenia káuz Bašternák a Gorila, tiež odchod ministra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ľudia sa zídu nielen v Bratislave, ale aj v Prahe pred veľvyslancetvom SR.

Ilustračné foto.

 

25. september o 17:00

Chorý senátor John McCain má veľmi zlú prognózu. Histologické vyšetrenie o päť dní neskôr ukázalo, že má zhubný nádor mozgu známy pod názvom glioblastóm. Odvtedy už absolvoval rádioterapiu a chemoterapiu, avšak neprestal vykonávať svoje pracovné úlohy spojené s funkciou senátora. (TASR)

25. september o 16:47

Egypťanka, považovaná donedávna za najťažšiu ženu na svete, zomrela.  37-ročná Egypťanka Iman Abdal-Attíová podľa lekárov podľahla komplikáciám súvisiacim s jej hmotnosťou, ku ktorým patrili problémy s činnosťou srdca a obličiek. Žena v minulosti podstúpila chirurgický zákrok, po ktorom sa jej hmotnosť znížila z pôvodných približne 500 na asi 200 kilogramov. (TASR)

25. september o 16:28

Bratislavskí policajti nenašli bombu na Miestnom úrade v Novom Meste. Dnes nahlásili bombu aj v Justičnom paláci v Bratislave, polícia ju tam nenašla. (TASR)

25. september o 16:12

Pred sopkou Agung na ostrove Bali ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne 12 kilometrov od krátera. Vláda odovzdá obyvateľom Bali stovky tisíc masiek, aby sa chránili pred dymom. (SITA)

25. september o 15:53

Foto dňa: Balans nad Staromestským námestím v Prahe.

Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom.
Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom. Foto: TASR/AP
25. september o 15:45