Historický bulvár 14. novembra 2017

14.11.2017

Dnes bola reč o známom rádiu BBC. Aké boli jeho začiatky v roku 1922?

Hľadá sa riaditeľ BBC - nástup ihneď.
Aj takýto inzerát sa pred 95 rokmi objavil v londýnskom „The Morning Post“. Vznikala totiž vysielacia spoločnosť a spolu s ňou celkom nová náplň práce - informovať a zabaviť poslucháča. Dnešný historický kalendár nás zavedie k počiatkom vysielania prvého rádia na svete, sa začalo 14. novembra 1922. 

V mnohom sa tieto začiatky podobali skôr na experimentálne vysielanie, než na to, čomu by sme dnes povedali programová štruktúra. Prvý program vôbec, ktorý sme na malý okamih počuli - bol vlastne krátky pravidelný informačný bulletin. Prvými redaktormi však boli vlastne samotný technici, ktorí vysielacie zariadenie ovládali. Čoskoro však prišli na to, že potrebujú človeka, ktorý by sa staral o obsah a riadenie vysielania. Tak vznikol spomínaný inzerát v „The morning post“.
 
Prihlásil sa istý John Reith - bývalý vojak a inžinier. Ani on nemal, pochopiteľne, s ničím podobným skúsenosť, ale jednoducho skúsil šťastie a chopil sa príležitosti. Spočiatku mala BBC len 4 pracovníkov. Reith sa však natoľko v svojej funkcii osvedčil, že už po roku v známom Broadcasting House v Londýne pracovalo viac než 170 ľudí. Rádio rozšírilo svoje vysielanie predovšetkým o športové spravodajstvo
no a napokon bolo vysielanie doplnené aj o hudobnú vložku
 
Kto vlastne prišiel s myšlienkou založiť BBC a kto mal na jeho vysielanie najvýraznejší vplyv? Prvé rádiové prijímače sa, samozrejme, začali objavovať ešte pred vysielaním BBC. Mohli sa však naladiť jedine na experimentálne či takpovediac divoké vysielanie, ktoré obsahovalo skôr reklamu, najrôznejšiu zmes inzerátov a informácii rôznorodého druhu. Keďže jednotlivé firmy, ktoré v rádioprijímačoch videli budúci obchodný potenciál, chceli zabrániť takémuto chaosu, rozhodli sa založiť British Broadcast Company a požiadali Hlavnú poštu o licenciu na vysielanie, ktoré by pokrylo prakticky celú krajinu. Tento The General Office Post ako štátny orgán zároveň prevzal nad novou spoločnosťou aj významnú kontrolu.
 
Nevyhneme sa ešte jednej dôležitej otázke, mala BBC od začiatku aj to, čomu dnes hovoríme, nezávislé spravodajstvo? Samozrejme, vysielanie si čoskoro medzi poslucháčmi získalo nesmierny záujem a verejnosť začala BBC vnímať ako jeden z najdôležitejších zdrojov informácií. Spolu s tým sa dostavila logicky aj prvá kríza dôveryhodnosti. V roku 1926 totiž v Británii vypukli rozsiahle štrajky baníkov, ktorí neskôr začali obviňovať BBC zo zaujatosti a keďže stále podlieha, štátnej pošte, že nedostatočne a nepravdivo informuje o požiadavkách odborov. Už spomínaný riaditeľ John Reith preto zvolal všetkých akcionárov na spoločné zhromaždenie, kde sa napokon rozhodlo, že British Broadcasting Company sa premenuje na British Broadcasting Corporation, čo okrem iného znamenalo celkom novú štatút. Rádio sa premenilo zo súkromného na verejnoprávne. Tomu malo byť pochopiteľne podriadené aj spravodajstvo. Čo to však presne znamenalo pre každodenné vysielanie, ukázali až nasledujúce roky.

Rýchle správy

Francúzske biatlonistky Anais Chevalierová, Célia Aymonierová, Marie Dorinová-Habertová a Anais Bescondová zvíťazili v sobotu v nórskom Osle-Holmenkollene s náskokom 14,4 sekundy v pretekoch štafiet žien na 4×6 km v rámci predposledného 8. kola Svetového pohára. (SITA)

17:15

Slovák Ľuboš Pástor sa stal v USA uznávaným profesorom a vedcom. (TASR)

17:00

Pezinskí policajti vyšetrujú okolnosti zločinu lúpeže v jednej zo stávkových kancelárií na ulici Ľudovíta Štúra v Modre. (SITA)

16:46

Aktuálny rok bude v Starej Ľubovni patriť okrem iného aj cyklistike. Pre nadšencov tohto športu je okrem nových cyklochodníkov a horských trás pripravené ďalšie cyklistické podujatie medzinárodného charakteru. (TASR)

16:21

Slovensko potrebuje nepolarizujúcu vládu. Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska po piatkových zhromaždeniach v uliciach, na ktoré prišli desaťtisíce ľudí. (TASR)

16:14

Najmenej jeden lyžiar zahynul po páde lavíny, ku ktorému došlo v kantóne Valais vo švajčiarskych Alpách. Jeho telo objavili záchranári, ktorí naďalej pátrajú po troch ďalších lyžiaroch. (AP)

16:03

Okresný súd v Trebišove vzal Sebastiana V., ktorého vo štvrtok zadržala polícia, do väzby. (TASR)

15:52

Kamil Koleják ostáva v nitrianskej fakultnej nemocnici aj po odvolaní zo stoličky generálneho riaditeľa. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, Koleják bude naďalej pôsobiť ako prednosta kliniky neurochirurgie. (TASR)

15:44

Veľká Británia potvrdila, že Rusko vyhostilo 23 jej diplomatov. Zároveň uviedla, že začiatkom budúceho týždňa sa uskutoční zasadnutie bezpečnostnej rady štátu, na ktorom sa budú prerokúvať ďalšie kroky v spore medzi Britániou a Ruskom vyvolanom otravou bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury. (TASR)

15:29

Do funkcie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia bol opätovne zvolený jeho doterajší predseda Alojz Hlina. Rozhodli o tom tajným hlasovaním delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku. (TASR)

15:19

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher zvíťazil vo finálovom obrovskom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. (TASR)

Foto: TASR/AP
15:16

Most-Híd bude v budúcej vláde tlačiť na zmenu voľby policajného prezidenta v parlamente. Povedal to šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

15:01

Na post predsedu KDH kandidujú už len dvaja kandidáti. Alojz Hlina a Richard Vašečka. Voľba predsedu sa začala. (SITA)

14:45