Historický bulvár 14. novembra 2017

14.11.2017

Dnes bola reč o známom rádiu BBC. Aké boli jeho začiatky v roku 1922?

Hľadá sa riaditeľ BBC - nástup ihneď.
Aj takýto inzerát sa pred 95 rokmi objavil v londýnskom „The Morning Post“. Vznikala totiž vysielacia spoločnosť a spolu s ňou celkom nová náplň práce - informovať a zabaviť poslucháča. Dnešný historický kalendár nás zavedie k počiatkom vysielania prvého rádia na svete, sa začalo 14. novembra 1922. 

V mnohom sa tieto začiatky podobali skôr na experimentálne vysielanie, než na to, čomu by sme dnes povedali programová štruktúra. Prvý program vôbec, ktorý sme na malý okamih počuli - bol vlastne krátky pravidelný informačný bulletin. Prvými redaktormi však boli vlastne samotný technici, ktorí vysielacie zariadenie ovládali. Čoskoro však prišli na to, že potrebujú človeka, ktorý by sa staral o obsah a riadenie vysielania. Tak vznikol spomínaný inzerát v „The morning post“.
 
Prihlásil sa istý John Reith - bývalý vojak a inžinier. Ani on nemal, pochopiteľne, s ničím podobným skúsenosť, ale jednoducho skúsil šťastie a chopil sa príležitosti. Spočiatku mala BBC len 4 pracovníkov. Reith sa však natoľko v svojej funkcii osvedčil, že už po roku v známom Broadcasting House v Londýne pracovalo viac než 170 ľudí. Rádio rozšírilo svoje vysielanie predovšetkým o športové spravodajstvo
no a napokon bolo vysielanie doplnené aj o hudobnú vložku
 
Kto vlastne prišiel s myšlienkou založiť BBC a kto mal na jeho vysielanie najvýraznejší vplyv? Prvé rádiové prijímače sa, samozrejme, začali objavovať ešte pred vysielaním BBC. Mohli sa však naladiť jedine na experimentálne či takpovediac divoké vysielanie, ktoré obsahovalo skôr reklamu, najrôznejšiu zmes inzerátov a informácii rôznorodého druhu. Keďže jednotlivé firmy, ktoré v rádioprijímačoch videli budúci obchodný potenciál, chceli zabrániť takémuto chaosu, rozhodli sa založiť British Broadcast Company a požiadali Hlavnú poštu o licenciu na vysielanie, ktoré by pokrylo prakticky celú krajinu. Tento The General Office Post ako štátny orgán zároveň prevzal nad novou spoločnosťou aj významnú kontrolu.
 
Nevyhneme sa ešte jednej dôležitej otázke, mala BBC od začiatku aj to, čomu dnes hovoríme, nezávislé spravodajstvo? Samozrejme, vysielanie si čoskoro medzi poslucháčmi získalo nesmierny záujem a verejnosť začala BBC vnímať ako jeden z najdôležitejších zdrojov informácií. Spolu s tým sa dostavila logicky aj prvá kríza dôveryhodnosti. V roku 1926 totiž v Británii vypukli rozsiahle štrajky baníkov, ktorí neskôr začali obviňovať BBC zo zaujatosti a keďže stále podlieha, štátnej pošte, že nedostatočne a nepravdivo informuje o požiadavkách odborov. Už spomínaný riaditeľ John Reith preto zvolal všetkých akcionárov na spoločné zhromaždenie, kde sa napokon rozhodlo, že British Broadcasting Company sa premenuje na British Broadcasting Corporation, čo okrem iného znamenalo celkom novú štatút. Rádio sa premenilo zo súkromného na verejnoprávne. Tomu malo byť pochopiteľne podriadené aj spravodajstvo. Čo to však presne znamenalo pre každodenné vysielanie, ukázali až nasledujúce roky.

Rýchle správy

Ruská atletická federácia začala vyšetrovanie hromadného odhlásenia sa športovcov z minulotýždňového sibírskeho halového šampionátu v Irkutsku. Po príchode antidopingových komisárov 36 aktérov odrieklo na poslednú chvíľu svoju účasť. (TASR)

19:09

Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. (TASR)

19:00

Vladimir Putin po znovuzvolení za ruského prezidenta opäť spustí na maximum vyjednávací mechanizmus, aby vymenil anektovaný Krym za stiahnutie svojich jednotiek z Donbasu, alebo aby získal ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil. (TASR)

18:52

Juhokórejská spoločnosť Hyundai Motor Group plánuje v najbližších piatich rokoch investovať vyše 17 miliárd eur do nových technológií a prijať 45.000 ľudí. (TASR)

18:39

Skupina piatich britských občanov žijúcich v Holandsku sa obrátila na tamojší súd s požiadavkou, aby boli zachované ich občianske práva aj po tom, ako Británia zavŕši proces vystúpenia z Európskej únie. (AP)

18:26

Tisíce ľudí na severe Kosova vzdalo dnes úctu kosovskosrbskému politikovi Oliverovi Ivanovičovi, ktorého včera zastrelili neznámi páchatelia. (TASR)

18:13

Jeden druh bicykla zo 14 vyhovel technickým požiadavkám. Taký je výsledok kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie v tomto sortimente, ktorý sa uskutočnil v júni až júli 2017. (TASR)

18:00

Ukrajinská armáda by mala dostať americké protitankové riadené strely typu Javelin do šiestich mesiacov. (TASR)

17:47

Kúpa letnej dovolenky v zľavách first moment je medzi slovenskými turistami obľúbená. V tomto roku si ju už takto kúpilo alebo to plánuje urobiť 62 % ľudí na Slovensku. 

17:20

V tuneli železničnej stanice Bratislava hlavná stanica budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať zajtra v čase od 8.00 h do 15.00 h výlukové práce. Počas výluky môžu vlaky mierne meškať. (TASR)

17:06

Protimonopolný úrad SR nedisponuje dôkazmi, že konanie firiem oslovených v súvislosti so zákazkou na audiovizuálne služby, ktorú zadalo Ministerstvo zahraničných vecí SR pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ, by nebolo v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. (TASR)

16:53

Slovenský krasokorčuliar Michael Neuman nepostúpil napriek najlepšej jazde sezóny z krátkeho programu sólistov do piatkových voľných jázd na majstrovstvách Európy v Moskve. Skončil na 29. mieste. (TASR)

16:40