Historický bulvár 14. novembra 2017

14.11.2017

Dnes bola reč o známom rádiu BBC. Aké boli jeho začiatky v roku 1922?

Hľadá sa riaditeľ BBC - nástup ihneď.
Aj takýto inzerát sa pred 95 rokmi objavil v londýnskom „The Morning Post“. Vznikala totiž vysielacia spoločnosť a spolu s ňou celkom nová náplň práce - informovať a zabaviť poslucháča. Dnešný historický kalendár nás zavedie k počiatkom vysielania prvého rádia na svete, sa začalo 14. novembra 1922. 

V mnohom sa tieto začiatky podobali skôr na experimentálne vysielanie, než na to, čomu by sme dnes povedali programová štruktúra. Prvý program vôbec, ktorý sme na malý okamih počuli - bol vlastne krátky pravidelný informačný bulletin. Prvými redaktormi však boli vlastne samotný technici, ktorí vysielacie zariadenie ovládali. Čoskoro však prišli na to, že potrebujú človeka, ktorý by sa staral o obsah a riadenie vysielania. Tak vznikol spomínaný inzerát v „The morning post“.
 
Prihlásil sa istý John Reith - bývalý vojak a inžinier. Ani on nemal, pochopiteľne, s ničím podobným skúsenosť, ale jednoducho skúsil šťastie a chopil sa príležitosti. Spočiatku mala BBC len 4 pracovníkov. Reith sa však natoľko v svojej funkcii osvedčil, že už po roku v známom Broadcasting House v Londýne pracovalo viac než 170 ľudí. Rádio rozšírilo svoje vysielanie predovšetkým o športové spravodajstvo
no a napokon bolo vysielanie doplnené aj o hudobnú vložku
 
Kto vlastne prišiel s myšlienkou založiť BBC a kto mal na jeho vysielanie najvýraznejší vplyv? Prvé rádiové prijímače sa, samozrejme, začali objavovať ešte pred vysielaním BBC. Mohli sa však naladiť jedine na experimentálne či takpovediac divoké vysielanie, ktoré obsahovalo skôr reklamu, najrôznejšiu zmes inzerátov a informácii rôznorodého druhu. Keďže jednotlivé firmy, ktoré v rádioprijímačoch videli budúci obchodný potenciál, chceli zabrániť takémuto chaosu, rozhodli sa založiť British Broadcast Company a požiadali Hlavnú poštu o licenciu na vysielanie, ktoré by pokrylo prakticky celú krajinu. Tento The General Office Post ako štátny orgán zároveň prevzal nad novou spoločnosťou aj významnú kontrolu.
 
Nevyhneme sa ešte jednej dôležitej otázke, mala BBC od začiatku aj to, čomu dnes hovoríme, nezávislé spravodajstvo? Samozrejme, vysielanie si čoskoro medzi poslucháčmi získalo nesmierny záujem a verejnosť začala BBC vnímať ako jeden z najdôležitejších zdrojov informácií. Spolu s tým sa dostavila logicky aj prvá kríza dôveryhodnosti. V roku 1926 totiž v Británii vypukli rozsiahle štrajky baníkov, ktorí neskôr začali obviňovať BBC zo zaujatosti a keďže stále podlieha, štátnej pošte, že nedostatočne a nepravdivo informuje o požiadavkách odborov. Už spomínaný riaditeľ John Reith preto zvolal všetkých akcionárov na spoločné zhromaždenie, kde sa napokon rozhodlo, že British Broadcasting Company sa premenuje na British Broadcasting Corporation, čo okrem iného znamenalo celkom novú štatút. Rádio sa premenilo zo súkromného na verejnoprávne. Tomu malo byť pochopiteľne podriadené aj spravodajstvo. Čo to však presne znamenalo pre každodenné vysielanie, ukázali až nasledujúce roky.

Rýchle správy

Premiér Robert Fico kritizoval veľké krajiny EÚ za rozhodovanie o novom sídle agentúr EÚ.

11:33

Závod Majak na Urale nebol zdrojom úniku rádioaktívnych látok do ovzdušia, tvrdí ruská Federálna služba pre dohľad v ekologickej, technologickej a jadrovej oblasti. Ide o reakciu na tzv. rádioaktívny oblak, zachytený nad Európou na prelome septembra a októbra.

11:21

Rusko schválilo zákon, ktorý umožní úradom požadovať od zahraničných médií pôsobiacich v krajine, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahraniční agenti. Za dokument hlasovalo 254 senátorov, jeden sa hlasovania zdržal. (TASR)

11:07

Veľká porota USA obžalovala z terorizmu Uzbeka Sayfulla Saipova, ktorý v New Yorku zabil dodávkou osem ľudí a 12 zranil. (ČTK)

10:55

Do Tichého oceánu sa zrútilo americké vojenské lietadlo s 11 osobami. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že lokalizovalo osem pasažierov havarovaného lietadla. Nie je však jasné, či sú nažive. (TASR)

10:40

Prekrúcanie okupácie z roku 1968 nahnevalo i Zemana, v Rusku sa chce ohradiť.

10:28

R. I. P.:
Vo veku 55 rokov zomrel v Londýne ruský operný spevák, barytonista Dmitrij Chvorostovskij. Spevák ešte koncom júna 2015 oznámil, že má nádor na mozgu. Vlani v decembri oznámil prerušenie umeleckej činnosti v opere zo zdravotných dôvodov. (TASR)

10:15

Minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič neuvažuje o kandidatúre na post prezidenta. Uviedol to počas rozhovoru s novinármi.

10:02

Opozíciou ovládaný venezuelský parlament schválil vyhlásenie výnimočného stavu v rezorte zdravotníctva. Parlament od vlády žiada, aby prijala reálne plány na boj s nákazlivými chorobami. Vo Venezuele je v súčasnosti na maláriu chorých približne 200.000 ľudí, ktorí však nedostávajú adekvátnu liečbu, a preto zomierajú. (TASR)

09:50

Taliansko vyhostilo Maročana, ktorý plánoval teroristické útoky nožom. Zámer chcel vykonať v prípade, že sa mu nepodarí uskutočniť plán vycestovať na Blízky východ a pridať sa k IS. Plánovaný teroristický útok mal byť aj pomstou za to, že mu v Taliansku nepredĺžili povolenie na pobyt. (TASR)

09:37

Český režisér Jiří Menzel (79) je po ťažkej operácii v umelom spánku. (TV Nova)

09:23

Pri ostrove Palau v Tichom oceáne sa v utorok prevrátila japonská rybárska loď. Aktuálne prebieha medzinárodné pátranie pre dvoch japonských a piatich indonézskych členoch posádky. (TASR, foto: AP)

a
09:10

R. I. P.:
Vo veku 67 rokov zomrel americký herec a spevák David Cassidy, do nemocnice ho priviezli so zlyhaním orgánov. (SITA)

08:56