Historický bulvár 14. júla 2017

14.07.2017

Dnes si v historickom bulvári pripomenieme výročie dobitia Bastily, ale aj rok 1683 kedy Viedeň začala obiehať mohutná 200-tisícová armáda osmanského veľkovezíra Kara Mustafu. Dnešný deň mal význam aj v roku1809 kedy Bratislavu napadli Napoleonské vojská.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

V kalendári nám dnes svieti 14. júl, dátum, ktorý sa už 228 rokov spája s jediným slovným spojením „Dobytie Bastily“.
Bastila bola kráľovská pevnosť a väznica zároveň, ktorá sa najmä v posledných rokoch tzv. ancién regime (teda za starého režimu francúzskych kráľov) stala symbolom neslobody a útlaku. Končili tu politickí väzni, ktorí sa nevyberavým spôsobom vyjadrovali na adresu kráľa Ľudovíta XVI. či jeho dvora. V každom prípade nešlo iba o túto pevnosť a o pár väzňov, ktorí sa v nej v tom čase nachádzali.

Tých dôvodov a okolností, ktoré doviedli ľudí pred Bastilu, bolo samozrejme, príliš veľa, aby sme ich stihli všetky  vymenovať, spomeniem preto len tie najdôležitejšie. Francúzsko stálo v roku 1789 na prahu štátneho bankrotu, svoje obrovské zadlženie a zároveň vysoké náklady na chod štátneho aparátu nevedelo udržať inak než neustálym zvyšovaním daní a zaťažovaním beztak dosť zbedačeného obyvateľstva. V roku 1788 sa k tomu pridala aj katastrofálna neúroda, radoví Francúzi  tak boli dlhodobo vystavení hladu a nedostatku. Privilégia šľachty a kléru preto pôsobili ako výsmech zdravému rozumu a svoju rolu celkom iste zohrali aj po celé roky hlásané myšlienky osvietencov, ktorí volali po radikálnejších spoločenských zmenách. Poslednou kvapkou bolo odvolanie obľúbeného ministra financií Jacquesa Neckera, ktorý sa snažil o reformu štátnej správy a odmietal ďalej zvyšovať dane. Reakcia ľudu bola tak vlastne erupciou hnevu a dlhodobej frustrácie z vtedajších pomerov a Bastila sa stala ich symbolom a prvým objektom.

Bol aj začiatok násilia, ktoré v ďalších rokoch strhlo Francúzsko do šialenstva revolúcie. 14. júla 1789 sa asi 900 miestnych obyvateľov (zväčša obchodníkov, remeselníkov či mešťanov) spolu s niekoľkými vzbúrenými vojakmi a príšlušníkmi tzv. občianskych milícií vydali pred Bastilu a začali ju obliehať. Cestou prepadli vojenské sklady a zadovážili si tak aj potrebnú výzbroj. Bastilu v tom čase bránilo iba 80 invalidov a 30 vojakov švajčiarskej gardy). Nič však nenasvedčovalo tomu, že by mohla Pevnosť padnúť. Pod jej bránami zahynulo až 160 útočníkov ale prevážil názor obrancov, ktorí napriek rozkazom svojho veliteľa odmietali ďalej strieľať do ľudí. Brány preto otvorili a vo veľkom ošiali radosti a zúrivosti sa dokonca spočiatku zabudlo aj na väzňov, o ktorých sa vlastne zvádzal boj. Zlosť národa si odniesol veliteľ pevnosti, ktorý bol okamžite zlinčovaný a ako spomína jeden zo svedkov udalostí: „Čoskoro bolo vidieť krvavú hlavu veliteľa Bastily. Pri tomto pohľade im tiekli z očí slzy radosti.“


Tento deň či sviatok by sme mali skôr vnímať v jeho symbolickej rovine, pretože ak sa pozrieme na samotný 14. júl i celé obdobie revolúcie, sprevádzalo ju obrovské násilie a zo zmätku nasledujúcich rokov nakoniec vyšiel ako víťaz Napoleon. No ešte krátko po týchto udalostiach v Paríži prijalo 26. augusta toho istého roku Ústavodarné zhromaždenie slávnu Deklaráciu práv človeka a občana. Zásady slobody a rovnosti všetkých ľudí, ktoré by sme v nej našli, to sú vlastne tie pravé dôvody dnešného sviatku. Možno by sa preto pre oslavy viac hodili na 26. august, nuž ale musíš uznať aj sám, že „Dobytie Bastily“ znie rozhodne revolučnejšie. 

V rovnaký deň roku 1683  začala obliehať Viedeň mohutná 200-tisícová armáda osmanského veľkovezíra Kara Mustafu. 
Bojovalo sa celé leto a pod bránami Viedne sa rozhodovalo o osude minimálne strednej Európy. Ako však vieme, bitka sa skončila veľkým víťazstvom kresťanskej koalície a vyznamenal sa predovšetkým poľský kráľ Ján III. Sobieski.

Svoj 14. júl si prežila aj Bratislava.
V tento revolučný deň ju dobyli práve francúzske Napoleonove vojská. Stalo sa tak v roku 1809 v rámci širšej vojenskej kampane proti rakúskemu cisárstvu. V meste vtedy po ťažkom ostreľovaní zhorelo 125 domov a napokon doň vtiahlo až 15 tisíc francúzskych vojakov. Veľká časť z nich sa v meste zdržala na dlhšiu dobu a na Bratislavskom hrade stacionovala aj francúzska vojenská posádka, až do roku 1811, kedy vďaka jej nepozornosti budova vyhorela. Nuž a keď sme už pri ostreľovaní i delostrelectvo si dnes pripomína významný deň či skôr svojho významného konštruktéra.  
14. júla 1887 zomrel priemyselník a vynálezca, nazývaný tiež aj ako „kráľ kanónov“ Alfred Krupp. Na sklonku života to bol už vážený občan Nemeckého cisárstva, ktorý sa zaslúžil aj o jeho veľké víťazstvá, ako inak, dodávkou vo tej dobe jedných z najkvalitnejších zbraní.

Napokon značka Krupp sa stala prakticky synonymom pre nemecký zbrojársky priemysel. Svoj úspech pritom Alfred Krupp založil na svojom tvrdohlavo presadzovanom presvedčení, že najúčinnejšie kanóny je potrebne odlievať z ocele. Bolo to ešte v čase, keď sa pruská armáda spoliehala vo svojej delostreleckej výzbroji na bronzové zliatiny. Práve Kruppove delá napokon významne prispeli k pruskému víťazstvo vo vojne s Francúzskom v rokoch 1870 - 71. Pred Alfredom Kruppom i pred jeho potomkami sa tak otvorila dlhá a úspešná cesta bohatého rodinného klanu, vo svojej dobe vari najvýznamnejších obchodníkov so zbraňami na svete. Technologickú vyspelosť závodov Krupp napokon s obľubou využívala aj nacistická Tretia ríša.

Rýchle správy

Počasie: Utorok bude prevažne polooblačný, na severozápade očakávajte prehánky. Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov Celzia.

07:20

Bývalý americký kongresman Anthony Weiner ide na 21 mesiacov do väzenia za sexuálnu elektronickú komunikáciu s 15-ročnou dievčinou,

rozhodol o tom súd. Prípad zasiahol aj do minuloročnej prezidentskej kampane, pretože Weinar je manželom blízkej spolupracovníčky  Hillary Clintonovej. (AP)

25. september o 21:00

Katalánskemu premiérovi Carlesovi Puigdemontovi hrozí väzenie, nevylúčil to dnes španielsky generálny prokurátor.

Puigdemont je odhodlaný v nedeľu usporiadať referendum o nezávislosti. „Podmienky na jeho zatknutie môžu byť splnené,“ povedal prokurátor. (ČTK)

25. september o 19:32

Tretí protikorupčný pochod sa skončil štátnou hymnou.

25. september o 18:55

KĽDR obvinila USA z vyhlásenia vojny.

Minister zahraničných vecí Ri Yong-ho v New Yorku povedal, že jeho krajina si vyhradzuje právo zostreliť americké bombardéry. Tie nedávno preleteli blízko krajiny. (BBC)

25. september o 18:32

Počasie: Zajtra má byť prevažne polooblačno, na severozápade sa môžu objaviť prehánky. Teploty dosiahnu 18 až 23 stupňov Celzia.

25. september o 18:00

Zemetrasenie v Mexiku:
Týždeň po zemetrasení v Mexiku stúpol počet obetí na 324.

V hlavnom meste sa dnes mali deti vrátiť do škôl, nakoniec sa otvorilo len niečo vyše percenta tých, ktoré už prešli bezpečnostnými kontrolami. (AP)

25. september o 17:38

Začína sa III. Veľký protikorupčný pochod. Organizujú ho študenti, ktorí žiadajú vyšetrenia káuz Bašternák a Gorila, tiež odchod ministra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ľudia sa zídu nielen v Bratislave, ale aj v Prahe pred veľvyslancetvom SR.

Ilustračné foto.

 

25. september o 17:00

Chorý senátor John McCain má veľmi zlú prognózu. Histologické vyšetrenie o päť dní neskôr ukázalo, že má zhubný nádor mozgu známy pod názvom glioblastóm. Odvtedy už absolvoval rádioterapiu a chemoterapiu, avšak neprestal vykonávať svoje pracovné úlohy spojené s funkciou senátora. (TASR)

25. september o 16:47

Egypťanka, považovaná donedávna za najťažšiu ženu na svete, zomrela.  37-ročná Egypťanka Iman Abdal-Attíová podľa lekárov podľahla komplikáciám súvisiacim s jej hmotnosťou, ku ktorým patrili problémy s činnosťou srdca a obličiek. Žena v minulosti podstúpila chirurgický zákrok, po ktorom sa jej hmotnosť znížila z pôvodných približne 500 na asi 200 kilogramov. (TASR)

25. september o 16:28

Bratislavskí policajti nenašli bombu na Miestnom úrade v Novom Meste. Dnes nahlásili bombu aj v Justičnom paláci v Bratislave, polícia ju tam nenašla. (TASR)

25. september o 16:12

Pred sopkou Agung na ostrove Bali ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne 12 kilometrov od krátera. Vláda odovzdá obyvateľom Bali stovky tisíc masiek, aby sa chránili pred dymom. (SITA)

25. september o 15:53

Foto dňa: Balans nad Staromestským námestím v Prahe.

Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom.
Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom. Foto: TASR/AP
25. september o 15:45