Historický bulvár 14. júla 2017

14.07.2017

Dnes si v historickom bulvári pripomenieme výročie dobitia Bastily, ale aj rok 1683 kedy Viedeň začala obiehať mohutná 200-tisícová armáda osmanského veľkovezíra Kara Mustafu. Dnešný deň mal význam aj v roku1809 kedy Bratislavu napadli Napoleonské vojská.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

V kalendári nám dnes svieti 14. júl, dátum, ktorý sa už 228 rokov spája s jediným slovným spojením „Dobytie Bastily“.
Bastila bola kráľovská pevnosť a väznica zároveň, ktorá sa najmä v posledných rokoch tzv. ancién regime (teda za starého režimu francúzskych kráľov) stala symbolom neslobody a útlaku. Končili tu politickí väzni, ktorí sa nevyberavým spôsobom vyjadrovali na adresu kráľa Ľudovíta XVI. či jeho dvora. V každom prípade nešlo iba o túto pevnosť a o pár väzňov, ktorí sa v nej v tom čase nachádzali.

Tých dôvodov a okolností, ktoré doviedli ľudí pred Bastilu, bolo samozrejme, príliš veľa, aby sme ich stihli všetky  vymenovať, spomeniem preto len tie najdôležitejšie. Francúzsko stálo v roku 1789 na prahu štátneho bankrotu, svoje obrovské zadlženie a zároveň vysoké náklady na chod štátneho aparátu nevedelo udržať inak než neustálym zvyšovaním daní a zaťažovaním beztak dosť zbedačeného obyvateľstva. V roku 1788 sa k tomu pridala aj katastrofálna neúroda, radoví Francúzi  tak boli dlhodobo vystavení hladu a nedostatku. Privilégia šľachty a kléru preto pôsobili ako výsmech zdravému rozumu a svoju rolu celkom iste zohrali aj po celé roky hlásané myšlienky osvietencov, ktorí volali po radikálnejších spoločenských zmenách. Poslednou kvapkou bolo odvolanie obľúbeného ministra financií Jacquesa Neckera, ktorý sa snažil o reformu štátnej správy a odmietal ďalej zvyšovať dane. Reakcia ľudu bola tak vlastne erupciou hnevu a dlhodobej frustrácie z vtedajších pomerov a Bastila sa stala ich symbolom a prvým objektom.

Bol aj začiatok násilia, ktoré v ďalších rokoch strhlo Francúzsko do šialenstva revolúcie. 14. júla 1789 sa asi 900 miestnych obyvateľov (zväčša obchodníkov, remeselníkov či mešťanov) spolu s niekoľkými vzbúrenými vojakmi a príšlušníkmi tzv. občianskych milícií vydali pred Bastilu a začali ju obliehať. Cestou prepadli vojenské sklady a zadovážili si tak aj potrebnú výzbroj. Bastilu v tom čase bránilo iba 80 invalidov a 30 vojakov švajčiarskej gardy). Nič však nenasvedčovalo tomu, že by mohla Pevnosť padnúť. Pod jej bránami zahynulo až 160 útočníkov ale prevážil názor obrancov, ktorí napriek rozkazom svojho veliteľa odmietali ďalej strieľať do ľudí. Brány preto otvorili a vo veľkom ošiali radosti a zúrivosti sa dokonca spočiatku zabudlo aj na väzňov, o ktorých sa vlastne zvádzal boj. Zlosť národa si odniesol veliteľ pevnosti, ktorý bol okamžite zlinčovaný a ako spomína jeden zo svedkov udalostí: „Čoskoro bolo vidieť krvavú hlavu veliteľa Bastily. Pri tomto pohľade im tiekli z očí slzy radosti.“


Tento deň či sviatok by sme mali skôr vnímať v jeho symbolickej rovine, pretože ak sa pozrieme na samotný 14. júl i celé obdobie revolúcie, sprevádzalo ju obrovské násilie a zo zmätku nasledujúcich rokov nakoniec vyšiel ako víťaz Napoleon. No ešte krátko po týchto udalostiach v Paríži prijalo 26. augusta toho istého roku Ústavodarné zhromaždenie slávnu Deklaráciu práv človeka a občana. Zásady slobody a rovnosti všetkých ľudí, ktoré by sme v nej našli, to sú vlastne tie pravé dôvody dnešného sviatku. Možno by sa preto pre oslavy viac hodili na 26. august, nuž ale musíš uznať aj sám, že „Dobytie Bastily“ znie rozhodne revolučnejšie. 

V rovnaký deň roku 1683  začala obliehať Viedeň mohutná 200-tisícová armáda osmanského veľkovezíra Kara Mustafu. 
Bojovalo sa celé leto a pod bránami Viedne sa rozhodovalo o osude minimálne strednej Európy. Ako však vieme, bitka sa skončila veľkým víťazstvom kresťanskej koalície a vyznamenal sa predovšetkým poľský kráľ Ján III. Sobieski.

Svoj 14. júl si prežila aj Bratislava.
V tento revolučný deň ju dobyli práve francúzske Napoleonove vojská. Stalo sa tak v roku 1809 v rámci širšej vojenskej kampane proti rakúskemu cisárstvu. V meste vtedy po ťažkom ostreľovaní zhorelo 125 domov a napokon doň vtiahlo až 15 tisíc francúzskych vojakov. Veľká časť z nich sa v meste zdržala na dlhšiu dobu a na Bratislavskom hrade stacionovala aj francúzska vojenská posádka, až do roku 1811, kedy vďaka jej nepozornosti budova vyhorela. Nuž a keď sme už pri ostreľovaní i delostrelectvo si dnes pripomína významný deň či skôr svojho významného konštruktéra.  
14. júla 1887 zomrel priemyselník a vynálezca, nazývaný tiež aj ako „kráľ kanónov“ Alfred Krupp. Na sklonku života to bol už vážený občan Nemeckého cisárstva, ktorý sa zaslúžil aj o jeho veľké víťazstvá, ako inak, dodávkou vo tej dobe jedných z najkvalitnejších zbraní.

Napokon značka Krupp sa stala prakticky synonymom pre nemecký zbrojársky priemysel. Svoj úspech pritom Alfred Krupp založil na svojom tvrdohlavo presadzovanom presvedčení, že najúčinnejšie kanóny je potrebne odlievať z ocele. Bolo to ešte v čase, keď sa pruská armáda spoliehala vo svojej delostreleckej výzbroji na bronzové zliatiny. Práve Kruppove delá napokon významne prispeli k pruskému víťazstvo vo vojne s Francúzskom v rokoch 1870 - 71. Pred Alfredom Kruppom i pred jeho potomkami sa tak otvorila dlhá a úspešná cesta bohatého rodinného klanu, vo svojej dobe vari najvýznamnejších obchodníkov so zbraňami na svete. Technologickú vyspelosť závodov Krupp napokon s obľubou využívala aj nacistická Tretia ríša.

Rýchle správy

Foto: Účastníci v maskách Kim Čong-una a  Donalda Trumpa pochodujú počas karnevalového sprievodu vo švajčiarskom Bazileji 19. februára 2018. (TASR/AP)

a
19. februar o 22:00

Desiatky dospievajúcich študentov ležali na chodníku pred Bielym domom vo Washingtone a žiadali prezidenta Donalda Trumpa, aby podnikol kroky na kontrolu strelných zbraní v USA. Akcia tínedžerov sa konala po streleckom masakri na strednej škole na Floride, kde páchateľ 14. februára zabil 17 ľudí. (TASR)

19. februar o 21:50

Španielska polícia očistila štyroch hráčov anglického futbalového klubu West Bromwich Albion. Jonnyho Evansa, Garetha Barryho, Jakea Livermorea a Boaza Myhilla obvinili minulý týždeň z krádeže taxíka počas tréningového kempu v Barcelone. (AP)

19. februar o 21:37

Príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže zadržali 324 migrantov v dvoch gumených člnoch, ktorí mali v úmysle opustiť túto severoafrickú krajinu a vydať sa na plavbu cez Stredozemné more do Európy. (Reuters)

19. februar o 21:10

Slovenskí futbalisti do 16 rokov prehrali v prvom zápase na turnaji UEFA Development v gréckom meste Agrinio s rovesníkmi z Ruska 2:3. Druhý zápas na turnaji odohrá Slovensko v stredu 21. februára o 14.00 proti domácemu Grécku na štadióne Panetolikos. (TASR)
 

19. februar o 20:57

V dôsledku zintenzívnenia náletov sýrskych vládnych síl a ich spojencov v oblasti Východná Ghúta na okraji metropoly Damask prišlo za posledných 24 hodín o život najmenej 71 ľudí a ďalších 325 utrpelo zranenia. (SOHR)

19. februar o 20:42

Ministri zahraničných vecí Iránu, Ruska a Turecka sa o dva týždne stretnú v Kazachstane, aby pripravili pôdu pre summit o Sýrii v Istanbule. (TASS)

19. februar o 20:25

R.I.P.:
Vo veku 98 rokov zomrel v pondelok v Británii brigádny generál vo výslužbe Miroslav Liškutín. Z československých pilotov britského Kráľovského letectva (RAF) tak žije už iba Emil Boček (93). (TASR)

19. februar o 20:10

Francúzska vláda predstavila plán na ochranu vlkov. Stalo sa tak v čase, keď tamojší farmári opakovane upozorňujú na finančné straty spôsobené útokmi na hospodárske zvieratá.

19. februar o 19:58

Rakúski policajti našli v českom diaľkovom autobuse 13 migrantov z Nigérie a päť kilogramov marihuany v batožine. Odkiaľ zhabaná marihuana pochádza ani pre aký trh bola určená, nebolo bezprostredne známe. (APA)

19. februar o 19:29

Slovenská tenistka Jana Čepelová postúpila do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA v Budapešti. Vo finále kvalifikácie vyhrala nad Nemkou Tamarou Korpatschovou v dvoch setoch 6:2, 7:6. (TASR)

19. februar o 19:15