Historický bulvár 14. júla 2017

14.07.2017

Dnes si v historickom bulvári pripomenieme výročie dobitia Bastily, ale aj rok 1683 kedy Viedeň začala obiehať mohutná 200-tisícová armáda osmanského veľkovezíra Kara Mustafu. Dnešný deň mal význam aj v roku1809 kedy Bratislavu napadli Napoleonské vojská.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

V kalendári nám dnes svieti 14. júl, dátum, ktorý sa už 228 rokov spája s jediným slovným spojením „Dobytie Bastily“.
Bastila bola kráľovská pevnosť a väznica zároveň, ktorá sa najmä v posledných rokoch tzv. ancién regime (teda za starého režimu francúzskych kráľov) stala symbolom neslobody a útlaku. Končili tu politickí väzni, ktorí sa nevyberavým spôsobom vyjadrovali na adresu kráľa Ľudovíta XVI. či jeho dvora. V každom prípade nešlo iba o túto pevnosť a o pár väzňov, ktorí sa v nej v tom čase nachádzali.

Tých dôvodov a okolností, ktoré doviedli ľudí pred Bastilu, bolo samozrejme, príliš veľa, aby sme ich stihli všetky  vymenovať, spomeniem preto len tie najdôležitejšie. Francúzsko stálo v roku 1789 na prahu štátneho bankrotu, svoje obrovské zadlženie a zároveň vysoké náklady na chod štátneho aparátu nevedelo udržať inak než neustálym zvyšovaním daní a zaťažovaním beztak dosť zbedačeného obyvateľstva. V roku 1788 sa k tomu pridala aj katastrofálna neúroda, radoví Francúzi  tak boli dlhodobo vystavení hladu a nedostatku. Privilégia šľachty a kléru preto pôsobili ako výsmech zdravému rozumu a svoju rolu celkom iste zohrali aj po celé roky hlásané myšlienky osvietencov, ktorí volali po radikálnejších spoločenských zmenách. Poslednou kvapkou bolo odvolanie obľúbeného ministra financií Jacquesa Neckera, ktorý sa snažil o reformu štátnej správy a odmietal ďalej zvyšovať dane. Reakcia ľudu bola tak vlastne erupciou hnevu a dlhodobej frustrácie z vtedajších pomerov a Bastila sa stala ich symbolom a prvým objektom.

Bol aj začiatok násilia, ktoré v ďalších rokoch strhlo Francúzsko do šialenstva revolúcie. 14. júla 1789 sa asi 900 miestnych obyvateľov (zväčša obchodníkov, remeselníkov či mešťanov) spolu s niekoľkými vzbúrenými vojakmi a príšlušníkmi tzv. občianskych milícií vydali pred Bastilu a začali ju obliehať. Cestou prepadli vojenské sklady a zadovážili si tak aj potrebnú výzbroj. Bastilu v tom čase bránilo iba 80 invalidov a 30 vojakov švajčiarskej gardy). Nič však nenasvedčovalo tomu, že by mohla Pevnosť padnúť. Pod jej bránami zahynulo až 160 útočníkov ale prevážil názor obrancov, ktorí napriek rozkazom svojho veliteľa odmietali ďalej strieľať do ľudí. Brány preto otvorili a vo veľkom ošiali radosti a zúrivosti sa dokonca spočiatku zabudlo aj na väzňov, o ktorých sa vlastne zvádzal boj. Zlosť národa si odniesol veliteľ pevnosti, ktorý bol okamžite zlinčovaný a ako spomína jeden zo svedkov udalostí: „Čoskoro bolo vidieť krvavú hlavu veliteľa Bastily. Pri tomto pohľade im tiekli z očí slzy radosti.“


Tento deň či sviatok by sme mali skôr vnímať v jeho symbolickej rovine, pretože ak sa pozrieme na samotný 14. júl i celé obdobie revolúcie, sprevádzalo ju obrovské násilie a zo zmätku nasledujúcich rokov nakoniec vyšiel ako víťaz Napoleon. No ešte krátko po týchto udalostiach v Paríži prijalo 26. augusta toho istého roku Ústavodarné zhromaždenie slávnu Deklaráciu práv človeka a občana. Zásady slobody a rovnosti všetkých ľudí, ktoré by sme v nej našli, to sú vlastne tie pravé dôvody dnešného sviatku. Možno by sa preto pre oslavy viac hodili na 26. august, nuž ale musíš uznať aj sám, že „Dobytie Bastily“ znie rozhodne revolučnejšie. 

V rovnaký deň roku 1683  začala obliehať Viedeň mohutná 200-tisícová armáda osmanského veľkovezíra Kara Mustafu. 
Bojovalo sa celé leto a pod bránami Viedne sa rozhodovalo o osude minimálne strednej Európy. Ako však vieme, bitka sa skončila veľkým víťazstvom kresťanskej koalície a vyznamenal sa predovšetkým poľský kráľ Ján III. Sobieski.

Svoj 14. júl si prežila aj Bratislava.
V tento revolučný deň ju dobyli práve francúzske Napoleonove vojská. Stalo sa tak v roku 1809 v rámci širšej vojenskej kampane proti rakúskemu cisárstvu. V meste vtedy po ťažkom ostreľovaní zhorelo 125 domov a napokon doň vtiahlo až 15 tisíc francúzskych vojakov. Veľká časť z nich sa v meste zdržala na dlhšiu dobu a na Bratislavskom hrade stacionovala aj francúzska vojenská posádka, až do roku 1811, kedy vďaka jej nepozornosti budova vyhorela. Nuž a keď sme už pri ostreľovaní i delostrelectvo si dnes pripomína významný deň či skôr svojho významného konštruktéra.  
14. júla 1887 zomrel priemyselník a vynálezca, nazývaný tiež aj ako „kráľ kanónov“ Alfred Krupp. Na sklonku života to bol už vážený občan Nemeckého cisárstva, ktorý sa zaslúžil aj o jeho veľké víťazstvá, ako inak, dodávkou vo tej dobe jedných z najkvalitnejších zbraní.

Napokon značka Krupp sa stala prakticky synonymom pre nemecký zbrojársky priemysel. Svoj úspech pritom Alfred Krupp založil na svojom tvrdohlavo presadzovanom presvedčení, že najúčinnejšie kanóny je potrebne odlievať z ocele. Bolo to ešte v čase, keď sa pruská armáda spoliehala vo svojej delostreleckej výzbroji na bronzové zliatiny. Práve Kruppove delá napokon významne prispeli k pruskému víťazstvo vo vojne s Francúzskom v rokoch 1870 - 71. Pred Alfredom Kruppom i pred jeho potomkami sa tak otvorila dlhá a úspešná cesta bohatého rodinného klanu, vo svojej dobe vari najvýznamnejších obchodníkov so zbraňami na svete. Technologickú vyspelosť závodov Krupp napokon s obľubou využívala aj nacistická Tretia ríša.

Rýchle správy

Narodila sa americká herečka a speváčka BARBRA STREISANDOVÁ. Zaujala už v roku 1962 účinkovaním v muzikáli Môžem ti to obstarať vo veľkom. Po celom svete sa preslávila vo filmovej adaptácii muzikálu Hello Dolly. (TASR)

Barbra Streisandová.
Barbra Streisandová. Foto: TASR /AP
23. april o 21:58

Pred humanitárnou krízou v severnej časti egyptského polostrova Sinaj varovala medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch.  Varovanie prichádza v čase rozsiahlych obmedzení pohybu ľudí i tovaru v dôsledku rozsiahlej bezpečnostnej operácie proti islamistickým militantom. (AP)

23. april o 21:41

Dav domorodých obyvateľov zabil v amazonskom dažďovom pralese Kanaďana upodozrievaného z usmrtenia rešpektovanej šamanky. (AP)

23. april o 21:25

Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 22 vodičov pod vplyvom alkoholu. (TASR)

23. april o 21:13

Americký filmový režisér Oliver Stone je v iránskej metropole Teherán, kde sa zúčastní na medzinárodnom filmovom festivale. (AP)

23. april o 21:03

Maďarská polícia zadržala počas uplynulého víkendu na území krajiny 70 narušiteľov štátnych hraníc. Počet zadržaných cudzincov zdržiavajúcich sa ilegálne v Maďarsku sa počas minulých víkendov zvyčajne pohyboval v rozmedzí od 10 do 20, terajší počet je preto relatívne vysoký. (privatbankar.hu)

23. april o 20:52

Na čele svetového rebríčka ATP Entry naďalej zostáva Rafael Nadal. Španielsky tenista si upevnil vedúce postavenie vďaka triumfu na turnaji ATP v Monte Carle. Lukáš Lacko sa ako najlepší slovenský singlista posunul o jedno miesto vyššie a figuruje na 105. pozícii. (TASR)

23. april o 20:41

Smrteľne chorému 23-mesačnému batoľaťu z Británie Alfiemu Evansovi udelili talianske občianstvo v nádeji, že tento krok umožní jeho prevoz do nemocnice v Taliansku. (DPA)

23. april o 20:16

Bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg daroval 4,5 milióna dolárov úradu OSN, ktorý dohliada na rokovania o klimatickej zmene. Sekretariát Rámcovej zmluvy OSN o klimatických zmenách totiž bojuje s nedostatkom zdrojov v dôsledku rozpočtových škrtov americkej vlády. (TASR)

23. april o 20:05

Užšie vedenie Smeru-SD a krajskí predsedovia rokujú v sídle centrály strany aj o tom, koho strana navrhne na ministra vnútra. Údajne sa spomína už iba meno štátnej tajomníčky Ministerstva vnútra  Denisy Sakovej. (TASR)

23. april o 19:46

Užšie vedenie Smeru-SD vybralo kandidáta na ministra vnútra. V utorok (24.4.) ho predloží predsedníctvu strany, ktoré musí nomináciu schváliť. Tiež ho oznámi prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi aj koaličným partnerom. (TASR)

23. april o 19:46

Za každým jedným úspechom a úspešným podnikateľom je podľa prezidenta SR Andreja Kisku nesmierne veľa pádov a neúspechov. Mladí ľudia by sa preto podľa jeho slov nemali báť pádov. 

23. april o 19:31