Historický bulvár 13. septembra 2017

13.09.2017

V historickom bulvári sme si dnes pripomenuli známe literárne dielo Karla Marxa, Kapitál. Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

„Kapitál mi nezarobí ani na cigary, ktoré som pri jeho písaní vyfajčil“, tak sa svojho času vyjadril Karl Marx o svojej novej knihe, ktorá bola o sto rokov neskôr posvätným kánonom pre celú jednu tretinu sveta.
Prečítať ju dokonca však dokázalo len veľmi málo ľudí a dodnes je to dielo, ktoré je vzhľadom na svoj rozsah a komplikovanú formu len ťažko prístupné bežnému človeku. V socialistických knižniciach však tvorili jednotlivé zväzky Kapitálu neoddeliteľnú súčasť nábytku či dekorácie, ktorá sa za celé roky nehla z miesta. Večné bez peňazí a večne v dlhoch - takúto povesť si vyslúžil Karl Marx všade, kde sa len na chvíľu zdržal. A tých miest bolo dosť, okrem Kolína na Rýnom, Londýna, Bruselu, či Paríža to bol napokon Hamburg, kde práve v polovici septembra 1867 vyšla jeho najznámejšia a najrozsiahlejšia kniha Kapitál, v ktorej zhrnul celú svoju ekonomickú a politickú teóriu. Ako je možné, že človek, ktorý nedokázal u seba udržať ani jednu libru písal o ekonomických zákonitostiach, ktoré vraj hýbu celým ľudstvom? 

Odpoveď by sme asi márne hľadali v spomínanej knihe, ale našli by sme ju v niektorých životopisoch Karla Marxa, ktoré už nie sú zaťažené ideologickou glorifikáciou, ale sú publikované v posledných rokoch. Bez svojich priateľov a podporovateľov by Marx sotva mohol vychrliť také veľké množstvo textov. Kým teda Karl Marx bol mozgom rodiacej sa myšlienky vedeckého komunizmu, jeho blízky celoživotný priateľ Fridrich Engels bol jej peňaženkou. Práve tento britský biznismen, syn puritánskeho otca a dedič manchesterských textilných továrni spoločnosti Ermen and Engels Co., sa výrazne hlavne finančne zasadil o to, aby mohol Karl Marx uživiť seba i svoju rodinu zo zárobkov, ktoré prinášala jeho literárna činnosť. Tá vyvrcholila práve rokom 1867, keď sa mu podarilo dokončiť prvý zväzok jeho rozsiahleho spisu Kapitál. 
Obsah tejto knihy nie je možné popísať ani v stručnosti. Už súčasníci jej vyčítali mimoriadne ťažkopádny a zložitý spôsob formulovania jednotlivých téz. Marx tu operoval so svojimi obľúbenými termínmi ako buržoázne vykorisťovanie a prebytok, výrobné vzťahy, teória nadhodnoty a učením o vzájomnom boji sociálno-ekonomických tried - teda robotníkov proti kapitalistom. Objavila sa tu aj predstava, že spravodlivý spoločenský poriadok bude možné a nevyhnutné nastoliť radikálnou násilnou cestou zvrhnutia dovtedajších foriem buržoáznej moci a nastolením tzv. diktatúry proletariátu. 

O skutočnú popularitu, či skôr slávu tejto knihy sa však postaral už spomínaný Friedrich Engels. Marx totiž stihol do svojej smrti v roku 1885 dokončiť len jej prvý zväzok a bol to práve Engels, kto neskôr zozbieral jeho roztratené poznámky a vydal ich pod hlavičkou Kapitálu, ako jeho pokračovanie. Hoci bola táto kniha v minulosti veľakrát oslavovaná i zatracovaná, nie je možné ju prehliadnuť. Zaštiťovali sa ňou často najzločinnejšie politické režimy Lenina, Stalina či Mao ceTunga. Do akej mieri je jedna kniha zodpovedná za všetky obete komunizmu po celom svete je otázkou, na ktorú nevedia dať jednoznačnú odpoveď ani historici, ekonómovia či politológiovia. Za slabinu Kapitálu však už Marxovi súčasní kritici považovali vágnosť, nejednoznačnosť toho ako má vyzerať vysnívaná beztriedna komunistická spoločnosť. Marx a jeho neskorší stúpenci zvykli iba opakovať, že to už bude práca pre tých, ktorí prídu po nich.

Rýchle správy

Počasie: Utorok bude prevažne polooblačný, na severozápade očakávajte prehánky. Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov Celzia.

07:20

Bývalý americký kongresman Anthony Weiner ide na 21 mesiacov do väzenia za sexuálnu elektronickú komunikáciu s 15-ročnou dievčinou,

rozhodol o tom súd. Prípad zasiahol aj do minuloročnej prezidentskej kampane, pretože Weinar je manželom blízkej spolupracovníčky  Hillary Clintonovej. (AP)

25. september o 21:00

Katalánskemu premiérovi Carlesovi Puigdemontovi hrozí väzenie, nevylúčil to dnes španielsky generálny prokurátor.

Puigdemont je odhodlaný v nedeľu usporiadať referendum o nezávislosti. „Podmienky na jeho zatknutie môžu byť splnené,“ povedal prokurátor. (ČTK)

25. september o 19:32

Tretí protikorupčný pochod sa skončil štátnou hymnou.

25. september o 18:55

KĽDR obvinila USA z vyhlásenia vojny.

Minister zahraničných vecí Ri Yong-ho v New Yorku povedal, že jeho krajina si vyhradzuje právo zostreliť americké bombardéry. Tie nedávno preleteli blízko krajiny. (BBC)

25. september o 18:32

Počasie: Zajtra má byť prevažne polooblačno, na severozápade sa môžu objaviť prehánky. Teploty dosiahnu 18 až 23 stupňov Celzia.

25. september o 18:00

Zemetrasenie v Mexiku:
Týždeň po zemetrasení v Mexiku stúpol počet obetí na 324.

V hlavnom meste sa dnes mali deti vrátiť do škôl, nakoniec sa otvorilo len niečo vyše percenta tých, ktoré už prešli bezpečnostnými kontrolami. (AP)

25. september o 17:38

Začína sa III. Veľký protikorupčný pochod. Organizujú ho študenti, ktorí žiadajú vyšetrenia káuz Bašternák a Gorila, tiež odchod ministra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ľudia sa zídu nielen v Bratislave, ale aj v Prahe pred veľvyslancetvom SR.

Ilustračné foto.

 

25. september o 17:00

Chorý senátor John McCain má veľmi zlú prognózu. Histologické vyšetrenie o päť dní neskôr ukázalo, že má zhubný nádor mozgu známy pod názvom glioblastóm. Odvtedy už absolvoval rádioterapiu a chemoterapiu, avšak neprestal vykonávať svoje pracovné úlohy spojené s funkciou senátora. (TASR)

25. september o 16:47

Egypťanka, považovaná donedávna za najťažšiu ženu na svete, zomrela.  37-ročná Egypťanka Iman Abdal-Attíová podľa lekárov podľahla komplikáciám súvisiacim s jej hmotnosťou, ku ktorým patrili problémy s činnosťou srdca a obličiek. Žena v minulosti podstúpila chirurgický zákrok, po ktorom sa jej hmotnosť znížila z pôvodných približne 500 na asi 200 kilogramov. (TASR)

25. september o 16:28

Bratislavskí policajti nenašli bombu na Miestnom úrade v Novom Meste. Dnes nahlásili bombu aj v Justičnom paláci v Bratislave, polícia ju tam nenašla. (TASR)

25. september o 16:12

Pred sopkou Agung na ostrove Bali ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne 12 kilometrov od krátera. Vláda odovzdá obyvateľom Bali stovky tisíc masiek, aby sa chránili pred dymom. (SITA)

25. september o 15:53

Foto dňa: Balans nad Staromestským námestím v Prahe.

Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom.
Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom. Foto: TASR/AP
25. september o 15:45