Historický bulvár 13. septembra 2017

13.09.2017

V historickom bulvári sme si dnes pripomenuli známe literárne dielo Karla Marxa, Kapitál. Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

„Kapitál mi nezarobí ani na cigary, ktoré som pri jeho písaní vyfajčil“, tak sa svojho času vyjadril Karl Marx o svojej novej knihe, ktorá bola o sto rokov neskôr posvätným kánonom pre celú jednu tretinu sveta.
Prečítať ju dokonca však dokázalo len veľmi málo ľudí a dodnes je to dielo, ktoré je vzhľadom na svoj rozsah a komplikovanú formu len ťažko prístupné bežnému človeku. V socialistických knižniciach však tvorili jednotlivé zväzky Kapitálu neoddeliteľnú súčasť nábytku či dekorácie, ktorá sa za celé roky nehla z miesta. Večné bez peňazí a večne v dlhoch - takúto povesť si vyslúžil Karl Marx všade, kde sa len na chvíľu zdržal. A tých miest bolo dosť, okrem Kolína na Rýnom, Londýna, Bruselu, či Paríža to bol napokon Hamburg, kde práve v polovici septembra 1867 vyšla jeho najznámejšia a najrozsiahlejšia kniha Kapitál, v ktorej zhrnul celú svoju ekonomickú a politickú teóriu. Ako je možné, že človek, ktorý nedokázal u seba udržať ani jednu libru písal o ekonomických zákonitostiach, ktoré vraj hýbu celým ľudstvom? 

Odpoveď by sme asi márne hľadali v spomínanej knihe, ale našli by sme ju v niektorých životopisoch Karla Marxa, ktoré už nie sú zaťažené ideologickou glorifikáciou, ale sú publikované v posledných rokoch. Bez svojich priateľov a podporovateľov by Marx sotva mohol vychrliť také veľké množstvo textov. Kým teda Karl Marx bol mozgom rodiacej sa myšlienky vedeckého komunizmu, jeho blízky celoživotný priateľ Fridrich Engels bol jej peňaženkou. Práve tento britský biznismen, syn puritánskeho otca a dedič manchesterských textilných továrni spoločnosti Ermen and Engels Co., sa výrazne hlavne finančne zasadil o to, aby mohol Karl Marx uživiť seba i svoju rodinu zo zárobkov, ktoré prinášala jeho literárna činnosť. Tá vyvrcholila práve rokom 1867, keď sa mu podarilo dokončiť prvý zväzok jeho rozsiahleho spisu Kapitál. 
Obsah tejto knihy nie je možné popísať ani v stručnosti. Už súčasníci jej vyčítali mimoriadne ťažkopádny a zložitý spôsob formulovania jednotlivých téz. Marx tu operoval so svojimi obľúbenými termínmi ako buržoázne vykorisťovanie a prebytok, výrobné vzťahy, teória nadhodnoty a učením o vzájomnom boji sociálno-ekonomických tried - teda robotníkov proti kapitalistom. Objavila sa tu aj predstava, že spravodlivý spoločenský poriadok bude možné a nevyhnutné nastoliť radikálnou násilnou cestou zvrhnutia dovtedajších foriem buržoáznej moci a nastolením tzv. diktatúry proletariátu. 

O skutočnú popularitu, či skôr slávu tejto knihy sa však postaral už spomínaný Friedrich Engels. Marx totiž stihol do svojej smrti v roku 1885 dokončiť len jej prvý zväzok a bol to práve Engels, kto neskôr zozbieral jeho roztratené poznámky a vydal ich pod hlavičkou Kapitálu, ako jeho pokračovanie. Hoci bola táto kniha v minulosti veľakrát oslavovaná i zatracovaná, nie je možné ju prehliadnuť. Zaštiťovali sa ňou často najzločinnejšie politické režimy Lenina, Stalina či Mao ceTunga. Do akej mieri je jedna kniha zodpovedná za všetky obete komunizmu po celom svete je otázkou, na ktorú nevedia dať jednoznačnú odpoveď ani historici, ekonómovia či politológiovia. Za slabinu Kapitálu však už Marxovi súčasní kritici považovali vágnosť, nejednoznačnosť toho ako má vyzerať vysnívaná beztriedna komunistická spoločnosť. Marx a jeho neskorší stúpenci zvykli iba opakovať, že to už bude práca pre tých, ktorí prídu po nich.

Rýchle správy

Slovák Ľuboš Pástor sa stal v USA uznávaným profesorom a vedcom. (TASR)

17:00

Pezinskí policajti vyšetrujú okolnosti zločinu lúpeže v jednej zo stávkových kancelárií na ulici Ľudovíta Štúra v Modre. (SITA)

16:46

Aktuálny rok bude v Starej Ľubovni patriť okrem iného aj cyklistike. Pre nadšencov tohto športu je okrem nových cyklochodníkov a horských trás pripravené ďalšie cyklistické podujatie medzinárodného charakteru. (TASR)

16:21

Slovensko potrebuje nepolarizujúcu vládu. Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska po piatkových zhromaždeniach v uliciach, na ktoré prišli desaťtisíce ľudí. (TASR)

16:14

Najmenej jeden lyžiar zahynul po páde lavíny, ku ktorému došlo v kantóne Valais vo švajčiarskych Alpách. Jeho telo objavili záchranári, ktorí naďalej pátrajú po troch ďalších lyžiaroch. (AP)

16:03

Okresný súd v Trebišove vzal Sebastiana V., ktorého vo štvrtok zadržala polícia, do väzby. (TASR)

15:52

Kamil Koleják ostáva v nitrianskej fakultnej nemocnici aj po odvolaní zo stoličky generálneho riaditeľa. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, Koleják bude naďalej pôsobiť ako prednosta kliniky neurochirurgie. (TASR)

15:44

Veľká Británia potvrdila, že Rusko vyhostilo 23 jej diplomatov. Zároveň uviedla, že začiatkom budúceho týždňa sa uskutoční zasadnutie bezpečnostnej rady štátu, na ktorom sa budú prerokúvať ďalšie kroky v spore medzi Britániou a Ruskom vyvolanom otravou bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury. (TASR)

15:29

Do funkcie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia bol opätovne zvolený jeho doterajší predseda Alojz Hlina. Rozhodli o tom tajným hlasovaním delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku. (TASR)

15:19

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher zvíťazil vo finálovom obrovskom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. (TASR)

Foto: TASR/AP
15:16

Most-Híd bude v budúcej vláde tlačiť na zmenu voľby policajného prezidenta v parlamente. Povedal to šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

15:01

Na post predsedu KDH kandidujú už len dvaja kandidáti. Alojz Hlina a Richard Vašečka. Voľba predsedu sa začala. (SITA)

14:45

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa nepresadila vo finálovom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare a prišla o šancu na historické méty. Za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou zaostala na 11. mieste 2,64 stotín sekundy. (TASR)

14:27