Historický bulvár 13. septembra 2017

13.09.2017

V historickom bulvári sme si dnes pripomenuli známe literárne dielo Karla Marxa, Kapitál. Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

„Kapitál mi nezarobí ani na cigary, ktoré som pri jeho písaní vyfajčil“, tak sa svojho času vyjadril Karl Marx o svojej novej knihe, ktorá bola o sto rokov neskôr posvätným kánonom pre celú jednu tretinu sveta.
Prečítať ju dokonca však dokázalo len veľmi málo ľudí a dodnes je to dielo, ktoré je vzhľadom na svoj rozsah a komplikovanú formu len ťažko prístupné bežnému človeku. V socialistických knižniciach však tvorili jednotlivé zväzky Kapitálu neoddeliteľnú súčasť nábytku či dekorácie, ktorá sa za celé roky nehla z miesta. Večné bez peňazí a večne v dlhoch - takúto povesť si vyslúžil Karl Marx všade, kde sa len na chvíľu zdržal. A tých miest bolo dosť, okrem Kolína na Rýnom, Londýna, Bruselu, či Paríža to bol napokon Hamburg, kde práve v polovici septembra 1867 vyšla jeho najznámejšia a najrozsiahlejšia kniha Kapitál, v ktorej zhrnul celú svoju ekonomickú a politickú teóriu. Ako je možné, že človek, ktorý nedokázal u seba udržať ani jednu libru písal o ekonomických zákonitostiach, ktoré vraj hýbu celým ľudstvom? 

Odpoveď by sme asi márne hľadali v spomínanej knihe, ale našli by sme ju v niektorých životopisoch Karla Marxa, ktoré už nie sú zaťažené ideologickou glorifikáciou, ale sú publikované v posledných rokoch. Bez svojich priateľov a podporovateľov by Marx sotva mohol vychrliť také veľké množstvo textov. Kým teda Karl Marx bol mozgom rodiacej sa myšlienky vedeckého komunizmu, jeho blízky celoživotný priateľ Fridrich Engels bol jej peňaženkou. Práve tento britský biznismen, syn puritánskeho otca a dedič manchesterských textilných továrni spoločnosti Ermen and Engels Co., sa výrazne hlavne finančne zasadil o to, aby mohol Karl Marx uživiť seba i svoju rodinu zo zárobkov, ktoré prinášala jeho literárna činnosť. Tá vyvrcholila práve rokom 1867, keď sa mu podarilo dokončiť prvý zväzok jeho rozsiahleho spisu Kapitál. 
Obsah tejto knihy nie je možné popísať ani v stručnosti. Už súčasníci jej vyčítali mimoriadne ťažkopádny a zložitý spôsob formulovania jednotlivých téz. Marx tu operoval so svojimi obľúbenými termínmi ako buržoázne vykorisťovanie a prebytok, výrobné vzťahy, teória nadhodnoty a učením o vzájomnom boji sociálno-ekonomických tried - teda robotníkov proti kapitalistom. Objavila sa tu aj predstava, že spravodlivý spoločenský poriadok bude možné a nevyhnutné nastoliť radikálnou násilnou cestou zvrhnutia dovtedajších foriem buržoáznej moci a nastolením tzv. diktatúry proletariátu. 

O skutočnú popularitu, či skôr slávu tejto knihy sa však postaral už spomínaný Friedrich Engels. Marx totiž stihol do svojej smrti v roku 1885 dokončiť len jej prvý zväzok a bol to práve Engels, kto neskôr zozbieral jeho roztratené poznámky a vydal ich pod hlavičkou Kapitálu, ako jeho pokračovanie. Hoci bola táto kniha v minulosti veľakrát oslavovaná i zatracovaná, nie je možné ju prehliadnuť. Zaštiťovali sa ňou často najzločinnejšie politické režimy Lenina, Stalina či Mao ceTunga. Do akej mieri je jedna kniha zodpovedná za všetky obete komunizmu po celom svete je otázkou, na ktorú nevedia dať jednoznačnú odpoveď ani historici, ekonómovia či politológiovia. Za slabinu Kapitálu však už Marxovi súčasní kritici považovali vágnosť, nejednoznačnosť toho ako má vyzerať vysnívaná beztriedna komunistická spoločnosť. Marx a jeho neskorší stúpenci zvykli iba opakovať, že to už bude práca pre tých, ktorí prídu po nich.

Rýchle správy

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58