Historický bulvár 13. novembra 2017

13.11.2017

Dnes v historickom bulvári bol témou vznik Československa, ale tiež následné rozdelenie z roku 1992.

13. november -  máloktorý dátum má v našej histórii taký symbolický význam.
Stál totiž na začiatku i na konci jedného príbehu, ktorý navyše možno ohraničiť dvoma slovami - svadba a rozvod. Stalo sa tak v rokoch 1918 a 1992. Na začiatku politické manželstvo Čechov a Slovákov so všetkou slávou spečatila prvá, zatiaľ len dočasná československá ústava a na konci, ako to už v živote býva, prišiel rozchod a prozaické delenie majetku. Samozrejme, rodila sa v podmienkach neistoty a hoci sa Európa už tretím dňom nachádzala v stave prímeria, ktoré 11. novembra 1918 ukončilo I. svetovú vojnu, ani zďaleka nebolo utváranie nového štátu jednoduché. Aj preto bola prvá ústava len provizórna, pokým sa nepodarí presadiť na celom území rodiacej sa republiky československú zvrchovanosť a pokým sa nepodarí zaviesť v krajine nový poriadok a správu.  

Preto ten istý Národný výbor, ktorý 28. októbra vyhlásil v Prahe nový Československý štát, 13. novembra prijal zákon č. 37 o dočasnej ústave. Tá mala len 21 paragrafov a hoci ešte nestanovovala formu štátu, hovorila už o prezidentovi republiky či právomociach súdov vynášať rozsudky v mene republiky. Ústava tak bola vlastne len nástrojom pre základné usporiadanie politického života v krajine - obsahovala základné trojdelenie moci medzi Národné zhromaždenie, vládu a prezidenta. 

Kedy napokon dostala Československá republika riadnu ústavu a ako sa utváral v prvých rokoch spoločný život Čechov a Slovákov? V ústavnom provizóriu sa Československo nachádzalo len necelé dva roky, keď v roku 1920 prijalo Národné zhromaždenie novú ústavu, jednu z najdemokratickejších a najprogresívnejších vo vtedajšej Európe a svete, boli zároveň usporiadané aj prvé slobodné voľby. Ale ešte skôr prešla provizórna ústava jednou zmenou, ktorú si takpovediac vynútili Slováci. Žiadali totiž v Národnom zhromaždení viac svojich zástupcov a aj ich dostali - z 256 poslancov (väčšinou bývalých členov niekdajšieho pražského Národního výboru) sa parlamentný zbor rozrástol na 270 členov, teda o ďalších 14 Slovákov. Počas prvých dvoch rokov mal ale u nás hlavné slovo Vavro Šrobár, menovaný za ministra s plnou mocou pre správu Slovenska. Práve počas rokov 1918 - 1919 sa mu podarilo konsolidovať najmä južné hranice a presadiť na slovenskom území československé zákony a administratívu.

Teraz preskočme o celých 74 rokov bližšie k prítomnosti, písal sa 13. november 1992 a Federálne zhromaždenie prijalo zákon o rozdelení federálneho majetku. Viacerí sa možno dodnes pýtajú - dosiahlo sa spravodlivé delenie? Tento zákon bol súčasťou viacerých legislatívnych opatrení, ktoré ukončili existenciu spoločného štátu. Po viacerých úvahách sa prijal napokon model, podľa ktorého nehnuteľný majetok zostával tam, kde sa nachádzal a hnuteľný majetok sa delil v pomere 2:1, čo zohľadňovalo počty obyvateľstva oboch častí republiky. 

Tento jednoduchý spôsob sa prijal aj vzhľadom na to, že slovenská vláda sa s vyhlásením samostatnosti ponáhľala, čo neskôr vyvolalo kritiku, že rozdelením sa Slovensko pripravilo o značné množstvo spoločného majetku či dedičstva. Prejavilo sa to najmä v kultúre či vede, keďže väčšina vedeckých pracovísk, historických a umeleckých zbierok sa pochopiteľne nachádzala v Prahe. Slovensko muselo často od začiatku personálne budovať aj svoj diplomatický zbor v zahraničí. Budúceho prezidenta Slovenskej republiky a vtedajšieho predsedu Federálneho zhromaždenia Michala Kováča však ešte napĺňal optimizmus a v posledných hodinách spoločnej republiky veštil Slovensku sľubnú budúcnosť. 

Rýchle správy

Premiér Robert Fico kritizoval veľké krajiny EÚ za rozhodovanie o novom sídle agentúr EÚ.

11:33

Závod Majak na Urale nebol zdrojom úniku rádioaktívnych látok do ovzdušia, tvrdí ruská Federálna služba pre dohľad v ekologickej, technologickej a jadrovej oblasti. Ide o reakciu na tzv. rádioaktívny oblak, zachytený nad Európou na prelome septembra a októbra.

11:21

Rusko schválilo zákon, ktorý umožní úradom požadovať od zahraničných médií pôsobiacich v krajine, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahraniční agenti. Za dokument hlasovalo 254 senátorov, jeden sa hlasovania zdržal. (TASR)

11:07

Veľká porota USA obžalovala z terorizmu Uzbeka Sayfulla Saipova, ktorý v New Yorku zabil dodávkou osem ľudí a 12 zranil. (ČTK)

10:55

Do Tichého oceánu sa zrútilo americké vojenské lietadlo s 11 osobami. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že lokalizovalo osem pasažierov havarovaného lietadla. Nie je však jasné, či sú nažive. (TASR)

10:40

Prekrúcanie okupácie z roku 1968 nahnevalo i Zemana, v Rusku sa chce ohradiť.

10:28

R. I. P.:
Vo veku 55 rokov zomrel v Londýne ruský operný spevák, barytonista Dmitrij Chvorostovskij. Spevák ešte koncom júna 2015 oznámil, že má nádor na mozgu. Vlani v decembri oznámil prerušenie umeleckej činnosti v opere zo zdravotných dôvodov. (TASR)

10:15

Minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič neuvažuje o kandidatúre na post prezidenta. Uviedol to počas rozhovoru s novinármi.

10:02

Opozíciou ovládaný venezuelský parlament schválil vyhlásenie výnimočného stavu v rezorte zdravotníctva. Parlament od vlády žiada, aby prijala reálne plány na boj s nákazlivými chorobami. Vo Venezuele je v súčasnosti na maláriu chorých približne 200.000 ľudí, ktorí však nedostávajú adekvátnu liečbu, a preto zomierajú. (TASR)

09:50

Taliansko vyhostilo Maročana, ktorý plánoval teroristické útoky nožom. Zámer chcel vykonať v prípade, že sa mu nepodarí uskutočniť plán vycestovať na Blízky východ a pridať sa k IS. Plánovaný teroristický útok mal byť aj pomstou za to, že mu v Taliansku nepredĺžili povolenie na pobyt. (TASR)

09:37

Český režisér Jiří Menzel (79) je po ťažkej operácii v umelom spánku. (TV Nova)

09:23

Pri ostrove Palau v Tichom oceáne sa v utorok prevrátila japonská rybárska loď. Aktuálne prebieha medzinárodné pátranie pre dvoch japonských a piatich indonézskych členoch posádky. (TASR, foto: AP)

a
09:10

R. I. P.:
Vo veku 67 rokov zomrel americký herec a spevák David Cassidy, do nemocnice ho priviezli so zlyhaním orgánov. (SITA)

08:56