Historický bulvár 13. novembra 2017

13.11.2017

Dnes v historickom bulvári bol témou vznik Československa, ale tiež následné rozdelenie z roku 1992.

13. november -  máloktorý dátum má v našej histórii taký symbolický význam.
Stál totiž na začiatku i na konci jedného príbehu, ktorý navyše možno ohraničiť dvoma slovami - svadba a rozvod. Stalo sa tak v rokoch 1918 a 1992. Na začiatku politické manželstvo Čechov a Slovákov so všetkou slávou spečatila prvá, zatiaľ len dočasná československá ústava a na konci, ako to už v živote býva, prišiel rozchod a prozaické delenie majetku. Samozrejme, rodila sa v podmienkach neistoty a hoci sa Európa už tretím dňom nachádzala v stave prímeria, ktoré 11. novembra 1918 ukončilo I. svetovú vojnu, ani zďaleka nebolo utváranie nového štátu jednoduché. Aj preto bola prvá ústava len provizórna, pokým sa nepodarí presadiť na celom území rodiacej sa republiky československú zvrchovanosť a pokým sa nepodarí zaviesť v krajine nový poriadok a správu.  

Preto ten istý Národný výbor, ktorý 28. októbra vyhlásil v Prahe nový Československý štát, 13. novembra prijal zákon č. 37 o dočasnej ústave. Tá mala len 21 paragrafov a hoci ešte nestanovovala formu štátu, hovorila už o prezidentovi republiky či právomociach súdov vynášať rozsudky v mene republiky. Ústava tak bola vlastne len nástrojom pre základné usporiadanie politického života v krajine - obsahovala základné trojdelenie moci medzi Národné zhromaždenie, vládu a prezidenta. 

Kedy napokon dostala Československá republika riadnu ústavu a ako sa utváral v prvých rokoch spoločný život Čechov a Slovákov? V ústavnom provizóriu sa Československo nachádzalo len necelé dva roky, keď v roku 1920 prijalo Národné zhromaždenie novú ústavu, jednu z najdemokratickejších a najprogresívnejších vo vtedajšej Európe a svete, boli zároveň usporiadané aj prvé slobodné voľby. Ale ešte skôr prešla provizórna ústava jednou zmenou, ktorú si takpovediac vynútili Slováci. Žiadali totiž v Národnom zhromaždení viac svojich zástupcov a aj ich dostali - z 256 poslancov (väčšinou bývalých členov niekdajšieho pražského Národního výboru) sa parlamentný zbor rozrástol na 270 členov, teda o ďalších 14 Slovákov. Počas prvých dvoch rokov mal ale u nás hlavné slovo Vavro Šrobár, menovaný za ministra s plnou mocou pre správu Slovenska. Práve počas rokov 1918 - 1919 sa mu podarilo konsolidovať najmä južné hranice a presadiť na slovenskom území československé zákony a administratívu.

Teraz preskočme o celých 74 rokov bližšie k prítomnosti, písal sa 13. november 1992 a Federálne zhromaždenie prijalo zákon o rozdelení federálneho majetku. Viacerí sa možno dodnes pýtajú - dosiahlo sa spravodlivé delenie? Tento zákon bol súčasťou viacerých legislatívnych opatrení, ktoré ukončili existenciu spoločného štátu. Po viacerých úvahách sa prijal napokon model, podľa ktorého nehnuteľný majetok zostával tam, kde sa nachádzal a hnuteľný majetok sa delil v pomere 2:1, čo zohľadňovalo počty obyvateľstva oboch častí republiky. 

Tento jednoduchý spôsob sa prijal aj vzhľadom na to, že slovenská vláda sa s vyhlásením samostatnosti ponáhľala, čo neskôr vyvolalo kritiku, že rozdelením sa Slovensko pripravilo o značné množstvo spoločného majetku či dedičstva. Prejavilo sa to najmä v kultúre či vede, keďže väčšina vedeckých pracovísk, historických a umeleckých zbierok sa pochopiteľne nachádzala v Prahe. Slovensko muselo často od začiatku personálne budovať aj svoj diplomatický zbor v zahraničí. Budúceho prezidenta Slovenskej republiky a vtedajšieho predsedu Federálneho zhromaždenia Michala Kováča však ešte napĺňal optimizmus a v posledných hodinách spoločnej republiky veštil Slovensku sľubnú budúcnosť. 

Rýchle správy

Ruská atletická federácia začala vyšetrovanie hromadného odhlásenia sa športovcov z minulotýždňového sibírskeho halového šampionátu v Irkutsku. Po príchode antidopingových komisárov 36 aktérov odrieklo na poslednú chvíľu svoju účasť. (TASR)

19:09

Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. (TASR)

19:00

Vladimir Putin po znovuzvolení za ruského prezidenta opäť spustí na maximum vyjednávací mechanizmus, aby vymenil anektovaný Krym za stiahnutie svojich jednotiek z Donbasu, alebo aby získal ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil. (TASR)

18:52

Juhokórejská spoločnosť Hyundai Motor Group plánuje v najbližších piatich rokoch investovať vyše 17 miliárd eur do nových technológií a prijať 45.000 ľudí. (TASR)

18:39

Skupina piatich britských občanov žijúcich v Holandsku sa obrátila na tamojší súd s požiadavkou, aby boli zachované ich občianske práva aj po tom, ako Británia zavŕši proces vystúpenia z Európskej únie. (AP)

18:26

Tisíce ľudí na severe Kosova vzdalo dnes úctu kosovskosrbskému politikovi Oliverovi Ivanovičovi, ktorého včera zastrelili neznámi páchatelia. (TASR)

18:13

Jeden druh bicykla zo 14 vyhovel technickým požiadavkám. Taký je výsledok kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie v tomto sortimente, ktorý sa uskutočnil v júni až júli 2017. (TASR)

18:00

Ukrajinská armáda by mala dostať americké protitankové riadené strely typu Javelin do šiestich mesiacov. (TASR)

17:47

Kúpa letnej dovolenky v zľavách first moment je medzi slovenskými turistami obľúbená. V tomto roku si ju už takto kúpilo alebo to plánuje urobiť 62 % ľudí na Slovensku. 

17:20

V tuneli železničnej stanice Bratislava hlavná stanica budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať zajtra v čase od 8.00 h do 15.00 h výlukové práce. Počas výluky môžu vlaky mierne meškať. (TASR)

17:06

Protimonopolný úrad SR nedisponuje dôkazmi, že konanie firiem oslovených v súvislosti so zákazkou na audiovizuálne služby, ktorú zadalo Ministerstvo zahraničných vecí SR pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ, by nebolo v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. (TASR)

16:53

Slovenský krasokorčuliar Michael Neuman nepostúpil napriek najlepšej jazde sezóny z krátkeho programu sólistov do piatkových voľných jázd na majstrovstvách Európy v Moskve. Skončil na 29. mieste. (TASR)

16:40