Historický bulvár 13. novembra 2017

13.11.2017

Dnes v historickom bulvári bol témou vznik Československa, ale tiež následné rozdelenie z roku 1992.

13. november -  máloktorý dátum má v našej histórii taký symbolický význam.
Stál totiž na začiatku i na konci jedného príbehu, ktorý navyše možno ohraničiť dvoma slovami - svadba a rozvod. Stalo sa tak v rokoch 1918 a 1992. Na začiatku politické manželstvo Čechov a Slovákov so všetkou slávou spečatila prvá, zatiaľ len dočasná československá ústava a na konci, ako to už v živote býva, prišiel rozchod a prozaické delenie majetku. Samozrejme, rodila sa v podmienkach neistoty a hoci sa Európa už tretím dňom nachádzala v stave prímeria, ktoré 11. novembra 1918 ukončilo I. svetovú vojnu, ani zďaleka nebolo utváranie nového štátu jednoduché. Aj preto bola prvá ústava len provizórna, pokým sa nepodarí presadiť na celom území rodiacej sa republiky československú zvrchovanosť a pokým sa nepodarí zaviesť v krajine nový poriadok a správu.  

Preto ten istý Národný výbor, ktorý 28. októbra vyhlásil v Prahe nový Československý štát, 13. novembra prijal zákon č. 37 o dočasnej ústave. Tá mala len 21 paragrafov a hoci ešte nestanovovala formu štátu, hovorila už o prezidentovi republiky či právomociach súdov vynášať rozsudky v mene republiky. Ústava tak bola vlastne len nástrojom pre základné usporiadanie politického života v krajine - obsahovala základné trojdelenie moci medzi Národné zhromaždenie, vládu a prezidenta. 

Kedy napokon dostala Československá republika riadnu ústavu a ako sa utváral v prvých rokoch spoločný život Čechov a Slovákov? V ústavnom provizóriu sa Československo nachádzalo len necelé dva roky, keď v roku 1920 prijalo Národné zhromaždenie novú ústavu, jednu z najdemokratickejších a najprogresívnejších vo vtedajšej Európe a svete, boli zároveň usporiadané aj prvé slobodné voľby. Ale ešte skôr prešla provizórna ústava jednou zmenou, ktorú si takpovediac vynútili Slováci. Žiadali totiž v Národnom zhromaždení viac svojich zástupcov a aj ich dostali - z 256 poslancov (väčšinou bývalých členov niekdajšieho pražského Národního výboru) sa parlamentný zbor rozrástol na 270 členov, teda o ďalších 14 Slovákov. Počas prvých dvoch rokov mal ale u nás hlavné slovo Vavro Šrobár, menovaný za ministra s plnou mocou pre správu Slovenska. Práve počas rokov 1918 - 1919 sa mu podarilo konsolidovať najmä južné hranice a presadiť na slovenskom území československé zákony a administratívu.

Teraz preskočme o celých 74 rokov bližšie k prítomnosti, písal sa 13. november 1992 a Federálne zhromaždenie prijalo zákon o rozdelení federálneho majetku. Viacerí sa možno dodnes pýtajú - dosiahlo sa spravodlivé delenie? Tento zákon bol súčasťou viacerých legislatívnych opatrení, ktoré ukončili existenciu spoločného štátu. Po viacerých úvahách sa prijal napokon model, podľa ktorého nehnuteľný majetok zostával tam, kde sa nachádzal a hnuteľný majetok sa delil v pomere 2:1, čo zohľadňovalo počty obyvateľstva oboch častí republiky. 

Tento jednoduchý spôsob sa prijal aj vzhľadom na to, že slovenská vláda sa s vyhlásením samostatnosti ponáhľala, čo neskôr vyvolalo kritiku, že rozdelením sa Slovensko pripravilo o značné množstvo spoločného majetku či dedičstva. Prejavilo sa to najmä v kultúre či vede, keďže väčšina vedeckých pracovísk, historických a umeleckých zbierok sa pochopiteľne nachádzala v Prahe. Slovensko muselo často od začiatku personálne budovať aj svoj diplomatický zbor v zahraničí. Budúceho prezidenta Slovenskej republiky a vtedajšieho predsedu Federálneho zhromaždenia Michala Kováča však ešte napĺňal optimizmus a v posledných hodinách spoločnej republiky veštil Slovensku sľubnú budúcnosť. 

Rýchle správy

Neúspešný kandidát na predsedu KDH Richard Vašečka sa nechystá odísť z hnutia. Naďalej zostáva členom KDH. Vylúčil, že by sa chystal založiť si vlastnú stranu. (TASR)

17:22

Francúzske biatlonistky Anais Chevalierová, Célia Aymonierová, Marie Dorinová-Habertová a Anais Bescondová zvíťazili v sobotu v nórskom Osle-Holmenkollene s náskokom 14,4 sekundy v pretekoch štafiet žien na 4×6 km v rámci predposledného 8. kola Svetového pohára. (SITA)

17:15

Slovák Ľuboš Pástor sa stal v USA uznávaným profesorom a vedcom. (TASR)

17:00

Pezinskí policajti vyšetrujú okolnosti zločinu lúpeže v jednej zo stávkových kancelárií na ulici Ľudovíta Štúra v Modre. (SITA)

16:46

Aktuálny rok bude v Starej Ľubovni patriť okrem iného aj cyklistike. Pre nadšencov tohto športu je okrem nových cyklochodníkov a horských trás pripravené ďalšie cyklistické podujatie medzinárodného charakteru. (TASR)

16:21

Slovensko potrebuje nepolarizujúcu vládu. Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska po piatkových zhromaždeniach v uliciach, na ktoré prišli desaťtisíce ľudí. (TASR)

16:14

Najmenej jeden lyžiar zahynul po páde lavíny, ku ktorému došlo v kantóne Valais vo švajčiarskych Alpách. Jeho telo objavili záchranári, ktorí naďalej pátrajú po troch ďalších lyžiaroch. (AP)

16:03

Okresný súd v Trebišove vzal Sebastiana V., ktorého vo štvrtok zadržala polícia, do väzby. (TASR)

15:52

Kamil Koleják ostáva v nitrianskej fakultnej nemocnici aj po odvolaní zo stoličky generálneho riaditeľa. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, Koleják bude naďalej pôsobiť ako prednosta kliniky neurochirurgie. (TASR)

15:44

Veľká Británia potvrdila, že Rusko vyhostilo 23 jej diplomatov. Zároveň uviedla, že začiatkom budúceho týždňa sa uskutoční zasadnutie bezpečnostnej rady štátu, na ktorom sa budú prerokúvať ďalšie kroky v spore medzi Britániou a Ruskom vyvolanom otravou bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury. (TASR)

15:29

Do funkcie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia bol opätovne zvolený jeho doterajší predseda Alojz Hlina. Rozhodli o tom tajným hlasovaním delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku. (TASR)

15:19

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher zvíťazil vo finálovom obrovskom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. (TASR)

Foto: TASR/AP
15:16

Most-Híd bude v budúcej vláde tlačiť na zmenu voľby policajného prezidenta v parlamente. Povedal to šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

15:01