Historický bulvár 12. októbra 2017

12.10.2017

Krištof Kolumbus a jeho tri lode Nina, Pinta a Santa Maria pristáli na ostrova San Salvador v Bahamskom súostroví. Nevedeli však, že sa pred nimi rozprestiera Amerika.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

Do Indie západným smerom - bol to spočiatku bláznivý nápad, nad ktorým neveriacky krútili hlavou na portugalskom i španielskom kráľovskom dvore.
Avšak pevné presvedčenie a zároveň aj ľudský omyl napomohli k objavu, ktorý navždy zmenil aj starý kontinent.
12. októbra 1492 Krištof Kolumbus a jeho tri lode Nina, Pinta a Santa Maria pristáli na ostrove San Salvador v Bahamskom súostroví. Stále pritom nevedeli, že sa pred nimi rozprestiera Amerika.   

Krištof Kolumbus sa mýlil a nemýlil zároveň. Pridŕžal sa základného a správneho presvedčenia o guľatosti zeme a preto logicky dospel k názoru, že do bájnej Indie, ktorá plietla hlavu Španielom, Portugalcom i Talianom už po mnoho storočí, sa môže dostať aj jednoduchším spôsobom ako strastiplnou a v tom čase ešte stále neznámou cestou na východ. Rozhodol sa skrátiť si cestu západným smerom, netušiac, že má pred sebou dva oceány a úplne nový svetadiel. Kolumbove presvedčenie vychádzalo z diskusii s významným florentským astronómom a matematikom Paolom Toscanellim. Jeho prepočty vzdialenosti medzi Európou a Indiou a neskôr i Kolumbove predpoklady boli značne podhodnotené. Skrátka a jednoducho - vzdelanci v závere 15. storočia si predstavoval svet podstatne menší, než v skutočnosti je.
 
Krištof Kolumbus sám bol Talian, či presnejšie rodák z Janova. Prečo sa napokon vypravil do Ameriky pod španielskou vlajkou? Ten dôvod bol jednoduchý - peniaze. Niekoľkomesačná výprava na troch plne zásobených a obsadených lodiach bola vtedy mimoriadne nákladná záležitosť a nikto len tak neinvestoval peniaze do „pochybného“ či rovno „bláznivého“ nápadu cestovať do Ázie západným smerom. Krištof Kolumbus dokonca nepochodil ani u mimoriadne bohatého portugalského kráľa Jána II. a po svojom dlhoročnom snažení napokon v roku 1485 odišiel do Španielska. Tu sa opäť pokúšal presvedčiť kastílsku kráľovnú Izabelu, opäť neúspešne. Objaveniu Ameriky napokon napomohla jedna zdanlivo nesúvisiaca udalosť - pád moslimskej Granady v novembri roku 1491. Španielsky kráľovský pár - teda Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky tak definitívne zavŕšili proces reconquisty, keď dobyli poslednú baštu moslimského odporu na Pyrenejskom polostrove - Granadský emirát a spolu s ním získali obrovské bohatstvo. Až potom privolili, možno z rozmaru či v dobrej nálade, dať potrebné finančné prostriedky na Kolumbovu výpravu. Dejiny ukázali, že to bola dobrá investícia. Španielsku priniesla v nasledujúcich desaťročiach také bohatstvo, o ktorom sa obom veličenstvám v roku 1492 ani nesnívalo.
 
12. október nám v našom kalendári pripomína ešte jedného významného Taliana, ktorý nám ja ale po časovej osi vzdialený omnoho menej. Dnes by sa Luciano Pavarotti dožil 82 rokov. Všetci ho pochopiteľne poznáme ako asi najznámejšieho tenoristu na svete a veľkého propagátora talianskej opery. Rovnako mohol byť z neho aj futbalista. V detstve a mladosti mal totiž dve veľké vášne - futbal a spev a v oboch vynikal. K spevu ho viedol jeho otec, pekár z talianskej Modeny a sám amatérsky spevák, ktorý sa ale pre priveľkú trému nikdy nepresadil. Potom ako sa mladý Luciano inšpiroval iným jeho slávnym predchodcom Beniaminom Giglim a sám zažil veľký úspech, keď obsadil rolu Rodolfa v Pucciniho opere Bohéma, rozhodol sa definitívne pre opernú dráhu.
 
Poslucháči zrejme poznajú predovšetkým slávnu trojicu Luciano Pavarotti, José Carreras a Plácido Domingo, ktorá sa stala hlavne v 80. a 90. rokoch pre väčšinu ľudí asi symbolom mužského operného spevu. Sám Pavarotti prešiel pritom ažda všetkými svetovými opernými scénami - od Ríma, slávnej milánskej La Scali, Curichu, Amsterdamu, cez Londýn a Paríž až do metropolitnej opery v New Yorku. Tento spevák ale nikdy nezabudol z akých skromných pomerov vyšiel a veľké množstvo peňazí a teda aj svojho úspechu venoval charite. V septembri sme si pripomínali 10 rokov od jeho smrti, keď v roku 2007 podľahol rakovine.

Rýchle správy

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach doplnila labuť trúbivá. Je najväčšou zo všetkých druhov labutí na svete. Väčšie samce labute trúbivej môžu vážiť až 13 kilogramov a ich rozpätie krídel môže dosiahnuť viac ako dva metre. (TASR)

17. februar o 21:46

Kriminálna polícia v Trnave vyšetruje zločin krádeže vlámaním do rodinného domu v Hlohovci. Neznámy páchateľ sa vlámal do domu 9. februára medzi 13.15 až 13.45 h a odcudzil z neho zlatý prsteň s diamantom a hotovosť, čím spôsobil majiteľom škodu približne 6000 eur. Polícia v tejto súvislosti pátra po podozrivom mužovi. "Ide o muža vo veku približne 45 rokov, ktorý má svetlé vlasy a plešinu. Oblečenú mal tmavú bundu s kapucňou a oranžovým vnútrom a modré rifle," uviedla trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

17. februar o 21:31

Takmer stovka ľadových medveďov z viacerých okresov Slovenska sa stretla pri priehrade vo Veľkých Uherciach v okrese Partizánske, aby si zaplávala v tamojšej vode s teplotou 1,4 stupňa Celzia. Otužilcov prišlo povzbudiť niekoľko sto ľudí, ktorí ich sledovali z hrádze.

17. februar o 21:14

Košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR posvätil v uplynulých dňoch priestory nového televízneho štúdia mediálneho projektu LOGOS v Sobranciach.

Moderne vybavené štúdio zamerané na kresťanskú mediálnu tvorbu podľa koordinátorky projektu Lenky Ondilovej priamo nadväzuje na Gréckokatolícky magazín, ktorý sa na Slovensku začal vyrábať pred viac ako tromi rokmi. Štúdio bude podľa nej slúžiť na "obohatenie a skvalitnenie súčasnej mediálnej tvorby, na výrobu nových relácií a programov, ktoré majú byť alternatívou ku komerčne ponúkanému obsahu".

17. februar o 20:46

Mesto Senica začína proces verejného obstarávania na dodávateľa stavby, ktorý bude rekonštruovať budovu Sokolovne. Tá je od novembra 2017 majetkom mesta a po dokončení rekonštrukcie sa stane sídlom mestského múzea.

17. februar o 20:16

India a Irán sa dohodli na rozšírení vzájomnej spolupráce vo viacerých oblastiach vrátane bezpečnosti, obchodu a energetiky. Na zintenzívnení vzťahov medzi oboma krajinami sa v metropole Naí Dillí dohodli indický premiér Naréndra Módí a iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý je na návšteve Indie. (DPA)

17. februar o 19:45

V zakonzervovanej údolnej stanici visutej lanovky na Lomnický štít, ktorá v týchto dňoch oslávila 80 rokov, otvorili dnes výstavu slovenskej snoubordovej a freeski fotografie. Jednodňové podujatie sa koná v rámci projektu Spots #13, ktorý spája neobvyklé miesta a umenie. Ide v poradí o 13. ročník, avšak prvý za hranicami hlavného mesta. (TASR)

17. februar o 19:01

Výstrahu prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre viaceré okresy juhozápadného Slovenska. Varovanie platí pre noc zo soboty na nedeľu. (SHMÚ)

Foto: SHMÚ
17. februar o 18:29

Štyri tresty smrti vymeral súd v Pakistane 24-ročnému Imranovi Alímu, ktorý v januári znásilnil a zabil šesťročné dievča.

Telo Zajnab Ansáríovej sa našlo 9. januára pohodené na skládke odpadu v meste Kasur južne od Láhauru. Vražda dievčaťa vyvolala v celom Pakistane protesty, pri ktorých prišli o život dvaja ľudia. Demonštranti obviňovali políciu z nekompetentnosti. (BBC)

17. februar o 18:17

Zemetrasenie s magnitúdou 4,4 zasiahlo v sobotu juhozápad Spojeného kráľovstva. Epicentrum zemetrasenia, zaznamenaného okolo 14.30 h miestneho času (15.30 h SEČ), sa nachádzalo 20 kilometrov severne od mesta Swansea vo Walese. Bezprostredne neboli hlásené žiadne závažné škody alebo zranenia. (Sky News)

17. februar o 18:05

Pápež František obnovil činnosť komisie zameranej proti zneužívaniu neplnoletých v katolíckej cirkvi, ktorej trojročný mandát vypršal vlani v decembri. Na čele komisie bude opäť bostonský kardinál Sean O’Malley. (Reuters)

17. februar o 17:55

Nemecká kancelárka Angela Merkelová  a poľský premiér Mateusz Morawiecki sa nezhodli v názore na účel budovania druhej línie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorou sa bude dopravovať zemný plyn z Ruska naprieč Baltickým morom priamo do Nemecka. Kým Merkelová pokladá projekt za čisto ekonomický, poľský premiér ho označil za politický. Má sa ním obísť doprava paliva cez ukrajinské územie na západ Európy.

17. februar o 17:32

Pri miestnom hoteli v Makove v okrese Čadca pociťoval nevoľnosť 57-ročný muž českej národnosti. Mužovi, u ktorého sa prejavovali príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody, pomáhali v sobotu horskí záchranári.

Záchranári pacientovi po zateplení poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci. (HZS)

17. februar o 17:16