Historický bulvár 12. októbra 2017

12.10.2017

Krištof Kolumbus a jeho tri lode Nina, Pinta a Santa Maria pristáli na ostrova San Salvador v Bahamskom súostroví. Nevedeli však, že sa pred nimi rozprestiera Amerika.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

Do Indie západným smerom - bol to spočiatku bláznivý nápad, nad ktorým neveriacky krútili hlavou na portugalskom i španielskom kráľovskom dvore.
Avšak pevné presvedčenie a zároveň aj ľudský omyl napomohli k objavu, ktorý navždy zmenil aj starý kontinent.
12. októbra 1492 Krištof Kolumbus a jeho tri lode Nina, Pinta a Santa Maria pristáli na ostrove San Salvador v Bahamskom súostroví. Stále pritom nevedeli, že sa pred nimi rozprestiera Amerika.   

Krištof Kolumbus sa mýlil a nemýlil zároveň. Pridŕžal sa základného a správneho presvedčenia o guľatosti zeme a preto logicky dospel k názoru, že do bájnej Indie, ktorá plietla hlavu Španielom, Portugalcom i Talianom už po mnoho storočí, sa môže dostať aj jednoduchším spôsobom ako strastiplnou a v tom čase ešte stále neznámou cestou na východ. Rozhodol sa skrátiť si cestu západným smerom, netušiac, že má pred sebou dva oceány a úplne nový svetadiel. Kolumbove presvedčenie vychádzalo z diskusii s významným florentským astronómom a matematikom Paolom Toscanellim. Jeho prepočty vzdialenosti medzi Európou a Indiou a neskôr i Kolumbove predpoklady boli značne podhodnotené. Skrátka a jednoducho - vzdelanci v závere 15. storočia si predstavoval svet podstatne menší, než v skutočnosti je.
 
Krištof Kolumbus sám bol Talian, či presnejšie rodák z Janova. Prečo sa napokon vypravil do Ameriky pod španielskou vlajkou? Ten dôvod bol jednoduchý - peniaze. Niekoľkomesačná výprava na troch plne zásobených a obsadených lodiach bola vtedy mimoriadne nákladná záležitosť a nikto len tak neinvestoval peniaze do „pochybného“ či rovno „bláznivého“ nápadu cestovať do Ázie západným smerom. Krištof Kolumbus dokonca nepochodil ani u mimoriadne bohatého portugalského kráľa Jána II. a po svojom dlhoročnom snažení napokon v roku 1485 odišiel do Španielska. Tu sa opäť pokúšal presvedčiť kastílsku kráľovnú Izabelu, opäť neúspešne. Objaveniu Ameriky napokon napomohla jedna zdanlivo nesúvisiaca udalosť - pád moslimskej Granady v novembri roku 1491. Španielsky kráľovský pár - teda Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky tak definitívne zavŕšili proces reconquisty, keď dobyli poslednú baštu moslimského odporu na Pyrenejskom polostrove - Granadský emirát a spolu s ním získali obrovské bohatstvo. Až potom privolili, možno z rozmaru či v dobrej nálade, dať potrebné finančné prostriedky na Kolumbovu výpravu. Dejiny ukázali, že to bola dobrá investícia. Španielsku priniesla v nasledujúcich desaťročiach také bohatstvo, o ktorom sa obom veličenstvám v roku 1492 ani nesnívalo.
 
12. október nám v našom kalendári pripomína ešte jedného významného Taliana, ktorý nám ja ale po časovej osi vzdialený omnoho menej. Dnes by sa Luciano Pavarotti dožil 82 rokov. Všetci ho pochopiteľne poznáme ako asi najznámejšieho tenoristu na svete a veľkého propagátora talianskej opery. Rovnako mohol byť z neho aj futbalista. V detstve a mladosti mal totiž dve veľké vášne - futbal a spev a v oboch vynikal. K spevu ho viedol jeho otec, pekár z talianskej Modeny a sám amatérsky spevák, ktorý sa ale pre priveľkú trému nikdy nepresadil. Potom ako sa mladý Luciano inšpiroval iným jeho slávnym predchodcom Beniaminom Giglim a sám zažil veľký úspech, keď obsadil rolu Rodolfa v Pucciniho opere Bohéma, rozhodol sa definitívne pre opernú dráhu.
 
Poslucháči zrejme poznajú predovšetkým slávnu trojicu Luciano Pavarotti, José Carreras a Plácido Domingo, ktorá sa stala hlavne v 80. a 90. rokoch pre väčšinu ľudí asi symbolom mužského operného spevu. Sám Pavarotti prešiel pritom ažda všetkými svetovými opernými scénami - od Ríma, slávnej milánskej La Scali, Curichu, Amsterdamu, cez Londýn a Paríž až do metropolitnej opery v New Yorku. Tento spevák ale nikdy nezabudol z akých skromných pomerov vyšiel a veľké množstvo peňazí a teda aj svojho úspechu venoval charite. V septembri sme si pripomínali 10 rokov od jeho smrti, keď v roku 2007 podľahol rakovine.

Rýchle správy

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40

Nový zimbabwiansky minister poľnohospodárstva Perrance Shiri nariadil okamžité vrátenie fariem, ktoré boli nelegálne obsadené. Mohli by sa tak vrátiť niektorí belošskí farmári, ktorí tvrdia, že boli z nich vyhnaní. (Reuters)

08:27

Počasie: Situáciu u nás ovplyvňuje studený front. Bude premenlivá oblačnosť, čakáme prehánky, na horách aj snehové. Teploty dosiahnu 1 až 6 stupňov Celzia.

08:13