Historický bulvár 12. októbra 2017

12.10.2017

Krištof Kolumbus a jeho tri lode Nina, Pinta a Santa Maria pristáli na ostrova San Salvador v Bahamskom súostroví. Nevedeli však, že sa pred nimi rozprestiera Amerika.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

Do Indie západným smerom - bol to spočiatku bláznivý nápad, nad ktorým neveriacky krútili hlavou na portugalskom i španielskom kráľovskom dvore.
Avšak pevné presvedčenie a zároveň aj ľudský omyl napomohli k objavu, ktorý navždy zmenil aj starý kontinent.
12. októbra 1492 Krištof Kolumbus a jeho tri lode Nina, Pinta a Santa Maria pristáli na ostrove San Salvador v Bahamskom súostroví. Stále pritom nevedeli, že sa pred nimi rozprestiera Amerika.   

Krištof Kolumbus sa mýlil a nemýlil zároveň. Pridŕžal sa základného a správneho presvedčenia o guľatosti zeme a preto logicky dospel k názoru, že do bájnej Indie, ktorá plietla hlavu Španielom, Portugalcom i Talianom už po mnoho storočí, sa môže dostať aj jednoduchším spôsobom ako strastiplnou a v tom čase ešte stále neznámou cestou na východ. Rozhodol sa skrátiť si cestu západným smerom, netušiac, že má pred sebou dva oceány a úplne nový svetadiel. Kolumbove presvedčenie vychádzalo z diskusii s významným florentským astronómom a matematikom Paolom Toscanellim. Jeho prepočty vzdialenosti medzi Európou a Indiou a neskôr i Kolumbove predpoklady boli značne podhodnotené. Skrátka a jednoducho - vzdelanci v závere 15. storočia si predstavoval svet podstatne menší, než v skutočnosti je.
 
Krištof Kolumbus sám bol Talian, či presnejšie rodák z Janova. Prečo sa napokon vypravil do Ameriky pod španielskou vlajkou? Ten dôvod bol jednoduchý - peniaze. Niekoľkomesačná výprava na troch plne zásobených a obsadených lodiach bola vtedy mimoriadne nákladná záležitosť a nikto len tak neinvestoval peniaze do „pochybného“ či rovno „bláznivého“ nápadu cestovať do Ázie západným smerom. Krištof Kolumbus dokonca nepochodil ani u mimoriadne bohatého portugalského kráľa Jána II. a po svojom dlhoročnom snažení napokon v roku 1485 odišiel do Španielska. Tu sa opäť pokúšal presvedčiť kastílsku kráľovnú Izabelu, opäť neúspešne. Objaveniu Ameriky napokon napomohla jedna zdanlivo nesúvisiaca udalosť - pád moslimskej Granady v novembri roku 1491. Španielsky kráľovský pár - teda Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky tak definitívne zavŕšili proces reconquisty, keď dobyli poslednú baštu moslimského odporu na Pyrenejskom polostrove - Granadský emirát a spolu s ním získali obrovské bohatstvo. Až potom privolili, možno z rozmaru či v dobrej nálade, dať potrebné finančné prostriedky na Kolumbovu výpravu. Dejiny ukázali, že to bola dobrá investícia. Španielsku priniesla v nasledujúcich desaťročiach také bohatstvo, o ktorom sa obom veličenstvám v roku 1492 ani nesnívalo.
 
12. október nám v našom kalendári pripomína ešte jedného významného Taliana, ktorý nám ja ale po časovej osi vzdialený omnoho menej. Dnes by sa Luciano Pavarotti dožil 82 rokov. Všetci ho pochopiteľne poznáme ako asi najznámejšieho tenoristu na svete a veľkého propagátora talianskej opery. Rovnako mohol byť z neho aj futbalista. V detstve a mladosti mal totiž dve veľké vášne - futbal a spev a v oboch vynikal. K spevu ho viedol jeho otec, pekár z talianskej Modeny a sám amatérsky spevák, ktorý sa ale pre priveľkú trému nikdy nepresadil. Potom ako sa mladý Luciano inšpiroval iným jeho slávnym predchodcom Beniaminom Giglim a sám zažil veľký úspech, keď obsadil rolu Rodolfa v Pucciniho opere Bohéma, rozhodol sa definitívne pre opernú dráhu.
 
Poslucháči zrejme poznajú predovšetkým slávnu trojicu Luciano Pavarotti, José Carreras a Plácido Domingo, ktorá sa stala hlavne v 80. a 90. rokoch pre väčšinu ľudí asi symbolom mužského operného spevu. Sám Pavarotti prešiel pritom ažda všetkými svetovými opernými scénami - od Ríma, slávnej milánskej La Scali, Curichu, Amsterdamu, cez Londýn a Paríž až do metropolitnej opery v New Yorku. Tento spevák ale nikdy nezabudol z akých skromných pomerov vyšiel a veľké množstvo peňazí a teda aj svojho úspechu venoval charite. V septembri sme si pripomínali 10 rokov od jeho smrti, keď v roku 2007 podľahol rakovine.

Rýchle správy

Synovia zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej žiadajú demisiu maltského premiéra Muscata za údajné "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Túto výzvu vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnili novinárkini traja synovia: Matthew, Andrew a Paul. Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora. (AFP)

14:37

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16