Historický bulvár 11. októbra 2017

11.10.2017

Dnes sme si pripomenuli politickú hru, vyjednávanie a zákulisné hry priamo v Bazilike sv. Petra v Ríme. Jednalo sa totiž o zasadnutí „svätého parlamentu“.

Predstavte si, že do kostola príde zasadať parlament a ako to už v politickom živote býva, prinesie so sebou živú debatu, ostré výmeny názorov či dokonca zákulisné hry a vyjednávania.
Čo sa zdá byť iba ako bláznivý žart sa odohralo presne pred 55 rokmi v samom srdci katolíckej cirkvi - v Bazilike sv. Petra v Ríme. A nezasadal hocijaký parlament ale tzv. „svätý parlament“. S veľkou pompou a slávou sa 11. októbra 1962 schádzali do Vatikánu kardináli, arcibiskupi a biskupi z celého sveta, aby diskutovali o základných výzvach modernej doby pre cirkev. Začal sa Druhý vatikánsky koncil, najvýznamnejšia udalosť v dejinách katolicizmu v 20. storočí.  
Bola to dôležitá a nevídaná udalosť, tak svojim rozsahom i významom. Len pre našu predstavu - do Vatikánu sa vtedy zišlo 85 kardinálov, 533 arcibiskupov, 2131 biskupov, 12 opátov, 14 prelátov a 67 generálnych predstavených reholí a kongregácií. Do toho prišli ešte ako pozorovatelia zástupcovia pravoslávnych a protestantských cirkví či židovských obcí, nuž a na túto posvätnú pôdu mohlo vstúpiť dokonca aj niekoľko žien.
 
Takéto obrovské množstvo ctihodných mužov sa mohlo zísť iba v najväčšej katedrále na svete, v Bazilike sv. Petra, ktorá sa odrazu zaplnila zasadacími ľavicami a premenila sa na svetový parlament. Mottom koncilu, ktorý trval celé tri roky sa stalo heslo „aggiornamento“  - teda vo voľnom preklade aktualizácia, zozúčasnenie cirkvi.
Koncil zvolal pápež Ján XXIII., ktorý už dlhšie hovoril o potrebe prispôsobiť túto najstaršiu inštitúciu západného sveta podmienkam modernej doby - inými slovami, k dovtedajšiemu obrazu cirkvi ako pevnosti, chcel pridať imidž otvorených dverí.
 
Skúsme si ale takýto koncil či cirkevný parlament predstaviť v praxi, ako vlastne fungoval a ako sa v ňom prijímali rozhodnutia? Na prvý pohľad sa príliš neodlišoval od toho, aký poznáme aj z civilného života. Tzv. „konciloví otcovia“ rozhodovali demokraticky, na základe hlasovania väčšiny. Mali pri tom tri možnosti voľby: placet - teda za, non placet - proti, placet iuxtamodum - za s výhradami. Rokovacím jazykom bola prirodzene latinčina a existovali tu aj poradné komisie s oficiálnymi „konciliovými teológmi“, teda akýmisi poradcami v otázkach vierouky. V tejto úlohe sa po prvý raz predstavil aj Joseph Ratzinger, neskorší pápež Benedikt XVI.
 
Ako sa spomínané heslo „aggiornamento“ prejavilo v prijatých rozhodnutiach a čo vlastne Druhý vatikánsky koncil zmenil? Do veľkej miery obraz katolíckej cirkvi, tak ako ju vníma veľké množstvo ľudí i dnes, je výsledkom práve tohto koncilu. Najviditeľnejšou zmenou bolo napríklad to, že sa pri slávení liturgie upustilo od latinčiny, ktorú nahradili národné jazyky, aj keď latina zostala aj naďalej úradným jazykom cirkvi. Pápež a koncil revidovali a výrazne zmiernili tradične negatívny a nedôverčivý pohľad na nekatolícky svet, predovšetkým na pravoslávnych a protestantov. Z niekdajších heretikov a schizmatikov sa tak stali iba „odlúčení bratia vo viere“ a zo Židov dokonca „starší bratia vo viere“. Od tej chvíle malo byť aj učenie cirkvi bližšie ľuďom a otvorené pre dialóg. Nezmenila sa ale jedná z posledných dogiem katolicizmu, prijatá na predchádzajúcom I. vatikánskom koncile - učenie o neomylnosti pápeža. Tá dodnes absolútne a neomylne platí J.
 
Ubehlo už teda 55 rokov, boli aj nástupcovia Jána XXIII. dôslednými pokračovateľmi tejto novej politiky otvorenosti? Určite či skôr áno, aj keď kritici sa nájdu vždy a mnohí nebudú súhlasiť. Vari najznámejším pokračovateľom tohto odkazu Jána XXIII. bol asi Ján Pavol II., ktorý ho nechal blahorečiť a ten súčasný pápež ho nechal dokonca vyhlásiť za svätého. Deň sv. Jána XXIII. pripadá práve na 11. októbra.
 
Nová cirkevná politika mala a má aj svojich kritikov, predovšetkým v konzervatívnych kruhoch. Do povedomia sa v tejto súvislosti napríklad dostal nedávny seriál z produkcie HBO - Young Pope (Mladý pápež) s veľmi provokatívnym scenárom. Hlavná postava odmieta otvorenosť cirkvi, spochybňovanie základných vieroučných dogiem a liberalizačné slabošské kompromisy, štylizuje sa tak trochu do postavy pápeža Pia IX., do ktorého pontifikátu v polovici 19. storočia spadá práve I. vatikánsky koncil aj so zmieňovanou dogmou o pápežovej neomylnosti. Veď ako sám s obľubou vtedy Pius IX. vyhlasoval: „Tradícia som ja“.

Rýchle správy

Synovia zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej žiadajú demisiu maltského premiéra Muscata za údajné "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Túto výzvu vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnili novinárkini traja synovia: Matthew, Andrew a Paul. Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora. (AFP)

14:37

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16