Historický bulvár 11. októbra 2017

11.10.2017

Dnes sme si pripomenuli politickú hru, vyjednávanie a zákulisné hry priamo v Bazilike sv. Petra v Ríme. Jednalo sa totiž o zasadnutí „svätého parlamentu“.

Predstavte si, že do kostola príde zasadať parlament a ako to už v politickom živote býva, prinesie so sebou živú debatu, ostré výmeny názorov či dokonca zákulisné hry a vyjednávania.
Čo sa zdá byť iba ako bláznivý žart sa odohralo presne pred 55 rokmi v samom srdci katolíckej cirkvi - v Bazilike sv. Petra v Ríme. A nezasadal hocijaký parlament ale tzv. „svätý parlament“. S veľkou pompou a slávou sa 11. októbra 1962 schádzali do Vatikánu kardináli, arcibiskupi a biskupi z celého sveta, aby diskutovali o základných výzvach modernej doby pre cirkev. Začal sa Druhý vatikánsky koncil, najvýznamnejšia udalosť v dejinách katolicizmu v 20. storočí.  
Bola to dôležitá a nevídaná udalosť, tak svojim rozsahom i významom. Len pre našu predstavu - do Vatikánu sa vtedy zišlo 85 kardinálov, 533 arcibiskupov, 2131 biskupov, 12 opátov, 14 prelátov a 67 generálnych predstavených reholí a kongregácií. Do toho prišli ešte ako pozorovatelia zástupcovia pravoslávnych a protestantských cirkví či židovských obcí, nuž a na túto posvätnú pôdu mohlo vstúpiť dokonca aj niekoľko žien.
 
Takéto obrovské množstvo ctihodných mužov sa mohlo zísť iba v najväčšej katedrále na svete, v Bazilike sv. Petra, ktorá sa odrazu zaplnila zasadacími ľavicami a premenila sa na svetový parlament. Mottom koncilu, ktorý trval celé tri roky sa stalo heslo „aggiornamento“  - teda vo voľnom preklade aktualizácia, zozúčasnenie cirkvi.
Koncil zvolal pápež Ján XXIII., ktorý už dlhšie hovoril o potrebe prispôsobiť túto najstaršiu inštitúciu západného sveta podmienkam modernej doby - inými slovami, k dovtedajšiemu obrazu cirkvi ako pevnosti, chcel pridať imidž otvorených dverí.
 
Skúsme si ale takýto koncil či cirkevný parlament predstaviť v praxi, ako vlastne fungoval a ako sa v ňom prijímali rozhodnutia? Na prvý pohľad sa príliš neodlišoval od toho, aký poznáme aj z civilného života. Tzv. „konciloví otcovia“ rozhodovali demokraticky, na základe hlasovania väčšiny. Mali pri tom tri možnosti voľby: placet - teda za, non placet - proti, placet iuxtamodum - za s výhradami. Rokovacím jazykom bola prirodzene latinčina a existovali tu aj poradné komisie s oficiálnymi „konciliovými teológmi“, teda akýmisi poradcami v otázkach vierouky. V tejto úlohe sa po prvý raz predstavil aj Joseph Ratzinger, neskorší pápež Benedikt XVI.
 
Ako sa spomínané heslo „aggiornamento“ prejavilo v prijatých rozhodnutiach a čo vlastne Druhý vatikánsky koncil zmenil? Do veľkej miery obraz katolíckej cirkvi, tak ako ju vníma veľké množstvo ľudí i dnes, je výsledkom práve tohto koncilu. Najviditeľnejšou zmenou bolo napríklad to, že sa pri slávení liturgie upustilo od latinčiny, ktorú nahradili národné jazyky, aj keď latina zostala aj naďalej úradným jazykom cirkvi. Pápež a koncil revidovali a výrazne zmiernili tradične negatívny a nedôverčivý pohľad na nekatolícky svet, predovšetkým na pravoslávnych a protestantov. Z niekdajších heretikov a schizmatikov sa tak stali iba „odlúčení bratia vo viere“ a zo Židov dokonca „starší bratia vo viere“. Od tej chvíle malo byť aj učenie cirkvi bližšie ľuďom a otvorené pre dialóg. Nezmenila sa ale jedná z posledných dogiem katolicizmu, prijatá na predchádzajúcom I. vatikánskom koncile - učenie o neomylnosti pápeža. Tá dodnes absolútne a neomylne platí J.
 
Ubehlo už teda 55 rokov, boli aj nástupcovia Jána XXIII. dôslednými pokračovateľmi tejto novej politiky otvorenosti? Určite či skôr áno, aj keď kritici sa nájdu vždy a mnohí nebudú súhlasiť. Vari najznámejším pokračovateľom tohto odkazu Jána XXIII. bol asi Ján Pavol II., ktorý ho nechal blahorečiť a ten súčasný pápež ho nechal dokonca vyhlásiť za svätého. Deň sv. Jána XXIII. pripadá práve na 11. októbra.
 
Nová cirkevná politika mala a má aj svojich kritikov, predovšetkým v konzervatívnych kruhoch. Do povedomia sa v tejto súvislosti napríklad dostal nedávny seriál z produkcie HBO - Young Pope (Mladý pápež) s veľmi provokatívnym scenárom. Hlavná postava odmieta otvorenosť cirkvi, spochybňovanie základných vieroučných dogiem a liberalizačné slabošské kompromisy, štylizuje sa tak trochu do postavy pápeža Pia IX., do ktorého pontifikátu v polovici 19. storočia spadá práve I. vatikánsky koncil aj so zmieňovanou dogmou o pápežovej neomylnosti. Veď ako sám s obľubou vtedy Pius IX. vyhlasoval: „Tradícia som ja“.

Rýchle správy

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40

Nový zimbabwiansky minister poľnohospodárstva Perrance Shiri nariadil okamžité vrátenie fariem, ktoré boli nelegálne obsadené. Mohli by sa tak vrátiť niektorí belošskí farmári, ktorí tvrdia, že boli z nich vyhnaní. (Reuters)

08:27

Počasie: Situáciu u nás ovplyvňuje studený front. Bude premenlivá oblačnosť, čakáme prehánky, na horách aj snehové. Teploty dosiahnu 1 až 6 stupňov Celzia.

08:13