Historický bulvár 11. októbra 2017

11.10.2017

Dnes sme si pripomenuli politickú hru, vyjednávanie a zákulisné hry priamo v Bazilike sv. Petra v Ríme. Jednalo sa totiž o zasadnutí „svätého parlamentu“.

Predstavte si, že do kostola príde zasadať parlament a ako to už v politickom živote býva, prinesie so sebou živú debatu, ostré výmeny názorov či dokonca zákulisné hry a vyjednávania.
Čo sa zdá byť iba ako bláznivý žart sa odohralo presne pred 55 rokmi v samom srdci katolíckej cirkvi - v Bazilike sv. Petra v Ríme. A nezasadal hocijaký parlament ale tzv. „svätý parlament“. S veľkou pompou a slávou sa 11. októbra 1962 schádzali do Vatikánu kardináli, arcibiskupi a biskupi z celého sveta, aby diskutovali o základných výzvach modernej doby pre cirkev. Začal sa Druhý vatikánsky koncil, najvýznamnejšia udalosť v dejinách katolicizmu v 20. storočí.  
Bola to dôležitá a nevídaná udalosť, tak svojim rozsahom i významom. Len pre našu predstavu - do Vatikánu sa vtedy zišlo 85 kardinálov, 533 arcibiskupov, 2131 biskupov, 12 opátov, 14 prelátov a 67 generálnych predstavených reholí a kongregácií. Do toho prišli ešte ako pozorovatelia zástupcovia pravoslávnych a protestantských cirkví či židovských obcí, nuž a na túto posvätnú pôdu mohlo vstúpiť dokonca aj niekoľko žien.
 
Takéto obrovské množstvo ctihodných mužov sa mohlo zísť iba v najväčšej katedrále na svete, v Bazilike sv. Petra, ktorá sa odrazu zaplnila zasadacími ľavicami a premenila sa na svetový parlament. Mottom koncilu, ktorý trval celé tri roky sa stalo heslo „aggiornamento“  - teda vo voľnom preklade aktualizácia, zozúčasnenie cirkvi.
Koncil zvolal pápež Ján XXIII., ktorý už dlhšie hovoril o potrebe prispôsobiť túto najstaršiu inštitúciu západného sveta podmienkam modernej doby - inými slovami, k dovtedajšiemu obrazu cirkvi ako pevnosti, chcel pridať imidž otvorených dverí.
 
Skúsme si ale takýto koncil či cirkevný parlament predstaviť v praxi, ako vlastne fungoval a ako sa v ňom prijímali rozhodnutia? Na prvý pohľad sa príliš neodlišoval od toho, aký poznáme aj z civilného života. Tzv. „konciloví otcovia“ rozhodovali demokraticky, na základe hlasovania väčšiny. Mali pri tom tri možnosti voľby: placet - teda za, non placet - proti, placet iuxtamodum - za s výhradami. Rokovacím jazykom bola prirodzene latinčina a existovali tu aj poradné komisie s oficiálnymi „konciliovými teológmi“, teda akýmisi poradcami v otázkach vierouky. V tejto úlohe sa po prvý raz predstavil aj Joseph Ratzinger, neskorší pápež Benedikt XVI.
 
Ako sa spomínané heslo „aggiornamento“ prejavilo v prijatých rozhodnutiach a čo vlastne Druhý vatikánsky koncil zmenil? Do veľkej miery obraz katolíckej cirkvi, tak ako ju vníma veľké množstvo ľudí i dnes, je výsledkom práve tohto koncilu. Najviditeľnejšou zmenou bolo napríklad to, že sa pri slávení liturgie upustilo od latinčiny, ktorú nahradili národné jazyky, aj keď latina zostala aj naďalej úradným jazykom cirkvi. Pápež a koncil revidovali a výrazne zmiernili tradične negatívny a nedôverčivý pohľad na nekatolícky svet, predovšetkým na pravoslávnych a protestantov. Z niekdajších heretikov a schizmatikov sa tak stali iba „odlúčení bratia vo viere“ a zo Židov dokonca „starší bratia vo viere“. Od tej chvíle malo byť aj učenie cirkvi bližšie ľuďom a otvorené pre dialóg. Nezmenila sa ale jedná z posledných dogiem katolicizmu, prijatá na predchádzajúcom I. vatikánskom koncile - učenie o neomylnosti pápeža. Tá dodnes absolútne a neomylne platí J.
 
Ubehlo už teda 55 rokov, boli aj nástupcovia Jána XXIII. dôslednými pokračovateľmi tejto novej politiky otvorenosti? Určite či skôr áno, aj keď kritici sa nájdu vždy a mnohí nebudú súhlasiť. Vari najznámejším pokračovateľom tohto odkazu Jána XXIII. bol asi Ján Pavol II., ktorý ho nechal blahorečiť a ten súčasný pápež ho nechal dokonca vyhlásiť za svätého. Deň sv. Jána XXIII. pripadá práve na 11. októbra.
 
Nová cirkevná politika mala a má aj svojich kritikov, predovšetkým v konzervatívnych kruhoch. Do povedomia sa v tejto súvislosti napríklad dostal nedávny seriál z produkcie HBO - Young Pope (Mladý pápež) s veľmi provokatívnym scenárom. Hlavná postava odmieta otvorenosť cirkvi, spochybňovanie základných vieroučných dogiem a liberalizačné slabošské kompromisy, štylizuje sa tak trochu do postavy pápeža Pia IX., do ktorého pontifikátu v polovici 19. storočia spadá práve I. vatikánsky koncil aj so zmieňovanou dogmou o pápežovej neomylnosti. Veď ako sám s obľubou vtedy Pius IX. vyhlasoval: „Tradícia som ja“.

Rýchle správy

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach doplnila labuť trúbivá. Je najväčšou zo všetkých druhov labutí na svete. Väčšie samce labute trúbivej môžu vážiť až 13 kilogramov a ich rozpätie krídel môže dosiahnuť viac ako dva metre. (TASR)

17. februar o 21:46

Kriminálna polícia v Trnave vyšetruje zločin krádeže vlámaním do rodinného domu v Hlohovci. Neznámy páchateľ sa vlámal do domu 9. februára medzi 13.15 až 13.45 h a odcudzil z neho zlatý prsteň s diamantom a hotovosť, čím spôsobil majiteľom škodu približne 6000 eur. Polícia v tejto súvislosti pátra po podozrivom mužovi. "Ide o muža vo veku približne 45 rokov, ktorý má svetlé vlasy a plešinu. Oblečenú mal tmavú bundu s kapucňou a oranžovým vnútrom a modré rifle," uviedla trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

17. februar o 21:31

Takmer stovka ľadových medveďov z viacerých okresov Slovenska sa stretla pri priehrade vo Veľkých Uherciach v okrese Partizánske, aby si zaplávala v tamojšej vode s teplotou 1,4 stupňa Celzia. Otužilcov prišlo povzbudiť niekoľko sto ľudí, ktorí ich sledovali z hrádze.

17. februar o 21:14

Košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR posvätil v uplynulých dňoch priestory nového televízneho štúdia mediálneho projektu LOGOS v Sobranciach.

Moderne vybavené štúdio zamerané na kresťanskú mediálnu tvorbu podľa koordinátorky projektu Lenky Ondilovej priamo nadväzuje na Gréckokatolícky magazín, ktorý sa na Slovensku začal vyrábať pred viac ako tromi rokmi. Štúdio bude podľa nej slúžiť na "obohatenie a skvalitnenie súčasnej mediálnej tvorby, na výrobu nových relácií a programov, ktoré majú byť alternatívou ku komerčne ponúkanému obsahu".

17. februar o 20:46

Mesto Senica začína proces verejného obstarávania na dodávateľa stavby, ktorý bude rekonštruovať budovu Sokolovne. Tá je od novembra 2017 majetkom mesta a po dokončení rekonštrukcie sa stane sídlom mestského múzea.

17. februar o 20:16

India a Irán sa dohodli na rozšírení vzájomnej spolupráce vo viacerých oblastiach vrátane bezpečnosti, obchodu a energetiky. Na zintenzívnení vzťahov medzi oboma krajinami sa v metropole Naí Dillí dohodli indický premiér Naréndra Módí a iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý je na návšteve Indie. (DPA)

17. februar o 19:45

V zakonzervovanej údolnej stanici visutej lanovky na Lomnický štít, ktorá v týchto dňoch oslávila 80 rokov, otvorili dnes výstavu slovenskej snoubordovej a freeski fotografie. Jednodňové podujatie sa koná v rámci projektu Spots #13, ktorý spája neobvyklé miesta a umenie. Ide v poradí o 13. ročník, avšak prvý za hranicami hlavného mesta. (TASR)

17. februar o 19:01

Výstrahu prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre viaceré okresy juhozápadného Slovenska. Varovanie platí pre noc zo soboty na nedeľu. (SHMÚ)

Foto: SHMÚ
17. februar o 18:29

Štyri tresty smrti vymeral súd v Pakistane 24-ročnému Imranovi Alímu, ktorý v januári znásilnil a zabil šesťročné dievča.

Telo Zajnab Ansáríovej sa našlo 9. januára pohodené na skládke odpadu v meste Kasur južne od Láhauru. Vražda dievčaťa vyvolala v celom Pakistane protesty, pri ktorých prišli o život dvaja ľudia. Demonštranti obviňovali políciu z nekompetentnosti. (BBC)

17. februar o 18:17

Zemetrasenie s magnitúdou 4,4 zasiahlo v sobotu juhozápad Spojeného kráľovstva. Epicentrum zemetrasenia, zaznamenaného okolo 14.30 h miestneho času (15.30 h SEČ), sa nachádzalo 20 kilometrov severne od mesta Swansea vo Walese. Bezprostredne neboli hlásené žiadne závažné škody alebo zranenia. (Sky News)

17. februar o 18:05

Pápež František obnovil činnosť komisie zameranej proti zneužívaniu neplnoletých v katolíckej cirkvi, ktorej trojročný mandát vypršal vlani v decembri. Na čele komisie bude opäť bostonský kardinál Sean O’Malley. (Reuters)

17. februar o 17:55

Nemecká kancelárka Angela Merkelová  a poľský premiér Mateusz Morawiecki sa nezhodli v názore na účel budovania druhej línie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorou sa bude dopravovať zemný plyn z Ruska naprieč Baltickým morom priamo do Nemecka. Kým Merkelová pokladá projekt za čisto ekonomický, poľský premiér ho označil za politický. Má sa ním obísť doprava paliva cez ukrajinské územie na západ Európy.

17. februar o 17:32

Pri miestnom hoteli v Makove v okrese Čadca pociťoval nevoľnosť 57-ročný muž českej národnosti. Mužovi, u ktorého sa prejavovali príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody, pomáhali v sobotu horskí záchranári.

Záchranári pacientovi po zateplení poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci. (HZS)

17. februar o 17:16