Historický bulvár 11. augusta 2017

11.08.2017

Dnes si v historickom bulvári povieme o Vasiľovi Biľakovi a tiež o významnom vojakovi, uhorskom gubernátorovi Jánovi Huňadym.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

„Poučenie z krízového vývoja“, „internacionálna pomoc bratských krajín“ a predovšetkým pozývací list z roku 1968.
Týchto niekoľko hesiel Vám už možno veľa napovie a asi tušíte o kom dnes bude reč. Jeden z najznámejších predstaviteľov normalizácie a zástanca invázie vojsk Varšavskej  zmluvy v auguste 1968 do Československa Vasiľ Biľak by sa dnes dožil sto rokov. A ani toto výročie dnes nezostane zrejme bez povšimnutia širšej verejnosti. 

Celkom nepochybne sa nachádzal najmä v rokoch 1968 - 1989 na špičke KSČ - bol členom jej Ústredného výboru, bol, samozrejme, poslancom Federálneho zhromaždenia a stúpencom konzervatívneho krídla brežnevovského typu v komunistickej strane. Narodil sa na slovensko-poľskom pohraničí v obci Krajná Bystrá, ktorá sa v poslednom období „preslávila“ pomníkom tomuto svojmu rodákovi. Ten je vlastne už pravidelne terčom protestov, rozhorčenia a aj poškodzovania.

Za prvej republiky sa vyučil v Čechách za krajčíra a už v mladom veku sa angažoval v komunistických odboroch. Neskôr o ňom kolovala anekdota, podľa ktorej mala byť k jeho výučnému listu pripojená aj informácia „na saka nepouštet“. Vasiľ Biľak pôsobil v straníckej politike KSČ už od 50. rokov a postupne sa vypracoval medzi jej čelných predstaviteľov. Vyfarbil sa najmä v kľúčovom roku 1968, keď spolu ešte s ďalšími štyrmi komunistami adresoval sovietskemu vedeniu, konkrétne Leonidovi Brežnevovi tzv. pozývací list, v ktorom upozorňovali na „kontrarevolúciu“ v Československu, pričom mal na mysli politiku Pražskej jari a liberalizácie pomerov v krajine pod vedením ľudí, zoskupených okolo Alexandra Dubčeka. Bratská pomoc sa, samozrejme, čoskoro dostavila v noci z 20. na 21 augusta 1968 v podobe polmiliónovej inváznej armády. Vasiľ Biľak sa od vtedy už prakticky po celý život nezbavil povesti vlastizradcu.

Dožil sa úctyhodného veku 96 rokov a zomrel len nedávno. Existovala za tie roky od pádu komunizmu vôbec snaha vyvodiť voči nemu nejakú aj trestnoprávnu zodpovednosť? No hoci sa trestné stíhanie voči nemu aj skutočne začalo ešte v roku 1991 a tento vyšetrovací proces sa ťahal dlhé roky, k žiadnemu odsúdeniu či potrestaniu nedošlo. Celá vec sa vlastne nedostala ani na súd, keď ten iba vrátil vec na ďalšie prešetrovanie. Vasiľ Biľak tak ďalej žil v bratislavskej vile na Timravinej ulici pod Slavínom a zromrel len nedávno, vo februári roku 2014. Dodám, že ani za zločiny komunizmu či za napomáhanie invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 nebol odsúdený dodnes nikto.

Vrátime sa ale až do roku 1456, keď krátko po slávnej víťaznej bitke o Belehrad zomrel 11. augusta toho istého roku v mestečku Zemune (v dnešnom Srbsku) uhorský gubernátor a významný vojak Ján Huňady.
Preslávil sa predovšetkým z protitureckých vojen, keď po dlhé obdobie bránil južnú uhorskú hranicu pred osmanskou hrozbou. Najznámejšou sa stala práve už spomínaná bitka pri Belehrade, ktorá vlastne odvrátila katastrofu, ktorá prišla o viac ako polstoročie neskôr v bitke pri Moháči.
Ján Huňady bol okrem toho významný uhorský magnát, ktorého rod pochádzal pravdepodobne niekde z oblastí Valašska, ale vyznamenal sa vojenskými schopnosťami ešte v službách uhorského kráľa Žigmudna Luxembruského. Rovnako aj Ján Huňady postupne rozširoval svoju moc, majetky a hrady. Dodnes svojou krásou priťahuje turistov sídlo rodu - hrad Hunedora v Transylvánii. Za jeho najväčší úspech ale môžeme pokladať jeho druhorodeného syna Mateja, ktorý sa stal pár rokov po jeho smrti uhorským kráľom a zaradil sa medzi našich najvýznamnejších panovníkov.

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10