Historický bulvár 10. októbra 2017

10.10.2017

Dnes sme si pripomenuli rok 732 kedy sa v meste Poitiers, v dnešnom Francúzsku stretli dve veľké armády, každá však z iného sveta.

10. októbra roku 732 sa neďaleko v meste Poitiers, v dnešnom Francúzsku stretli dve veľké armády, každá prichádzala z iného sveta.
Kým ťažko vyzbrojení franskí vojaci zastupovali kresťanský Západ, početnú arabskú ľahkú jazdu priviedla až sem „svätá vojna“ v mene islamu. Strhla sa tak bitka, ktorá v mnohom rozhodla o osude Európy na stáročia dopredu. V mnohých smeroch určite áno, aj keď, pochopiteľne ani toto zjednodušovanie nie je celkom správne a presné. V prípade oboch armád, ktoré sa proti sebe postavili na poliach neďaleko francúzskej rieky Loiry, v blízkosti miest Poitiers a Tours, môžeme hovoriť predovšetkým o náboženskom, nielen mocenskom motíve. Vlastne oba sú nerozlučne prepletené.

Pre jedných aj druhých to bola vojna proti neveriacim, kým arabskí a berberskí vojaci sa na čele s andalúzskym vládcom Abdarrahmánom bili za odkaz proroka Mohameda, Frankovia a Burgunďania sa postavili na odpor a obranu kresťanskej viery. O bitke samotnej toho veľa nevieme, existuje len niekoľko záznamov stredovekých kronikárov, ktorí zhodne informujú o veľkom víťazstva Frankov, ich majordóma a veliteľa kresťanských vojsk Karola Martela chvália za jeho udatnosť. Veď ako sa napokon spomína vo Fredegarovej kronike: „S Kristovou pomocou dobyl (Karol Martel) ich stany, tvrdo ich prenasledoval v boji, aby ich celkom rozdrvil porážkou a keď Abdarrahmán zahynul v boji, rozbil ich armádu, rozprášil ich ako strnisko náporom svojho útoku a z moci Kristovej úplne zničil.“
 
Nuž, keď sa pozriem na mapu, miesto bitky sa nachádzalo vlastne už v srdci súčasného Francúzska. Ako ďaleko sa arabské vojská v tomto období dostali a ako ich vnímala stredoveká Európa? Táto udalosť prišla v období, keď aj kresťanský východ, konkrétne Byzantská ríša čelila arabskej invázií a dokonca i najväčšie mesto európskeho stredoveku - Konštantínopol - musel v roku 718 odolať obliehaniu. Ešte skôr celým Blízkym východom a severnou Afrikou prešla vlna arabskej expanzie, ktorú započal vlastne už prorok Mohamed (Muhammad) ešte za svojho života a za vlády dynastie Ummajovcov dosiahla vrchol. Prešlo len sto rokov od Mohamedovej smrti v roku 632, arabské vojská ovládli celý Pyrenejský polostrov, prekonali aj pyrenejský horský masív a stáli uprostred Európy. Zdalo sa, že posvätným slovám prorokovým sa ani tento raz nič nepostaví do cesty. Nestalo sa tak.
 
Na druhej strane práve pocit ohrozenia napomohol procesom zjednocovania vo vtedajšej západnej Európe. Práve zo strachu z bezprostrednej hrozby sa ku Karolovi Martelovi napokon pridal aj jeho dlhoročný nepriateľ, akvitánsky vojvoda Odo a mnohí ďalší. Keď Karol o necelých 9 rokov neskôr zomrel, zanechal po sebe pomerne dobre konsolidovanú ríšu - jedným z dedičov sa stal iný Karol a jeho vnuk, známy pod prívlastkom Veľký. To už mal latinský Západ silu nielen sa brániť ale aj sa smelo rozširovať.
 
Čo vlastne vieme o samotnej bitke a čo napokon rozhodlo o jej výsledku? A možno jedna provokatívna otázka, ako by vyzerala Európa ak by Karol Martel v roku 732 neuspel?
Na otázku „ak by“ sa, žiaľ,  v histórii nedá zodpovedne odpovedať. Historici sa ale spoločne zhodujú na tom, že bitka pri Poitiers bola jedna z kľúčových udalostí dejín starého kontinentu. Či by sa aj do nášho prostredia v 9. storočí či neskôr namiesto kresťanstva šíril povedzme islam, je, samozrejme, už čistá špekulácia. Na druhej strane s arabskými výbojmi sa do vtedajšej Európy šírila aj vzdelanosť, technické znalosti a v sprostredkovanej miere aj diela antických filozofov.
V každom prípade to ale 10. októbra 732 na poliach neďaleko Poitiers nebola žiadna selanka či kultúrna výmena, ale poriadne rinčanie zbraní. Ani historici o bitke veľa detailov nevedia, ale niektoré pokusy o jej rekonštrukciu naznačujú, že rozhodnúť mohol úder ťažkej franskej jazdy, zloženej z najudatnejších šľachticov, predkov či priekopníkov budúceho rytierstva. 

Rýchle správy

Foto dňa: Najsmutnejšia slovenská olympionička.

Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková na strelnici počas pretekov miešaných štafiet na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu v utorok 20. februára 2018. Fialkovej streľba nevyšla a slovenských biatlonistov diskvalifikovali.
Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková na strelnici počas pretekov miešaných štafiet na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu v utorok 20. februára 2018. Fialkovej streľba nevyšla a slovenských biatlonistov diskvalifikovali. Foto: TASR

 

20. februar o 22:01

Rusko obnoví lety medzi Moskvou a Káhirou až v apríli. Na letisko v Káhire nainštalovali nové prístroje na skenovanie batožín. (SITA)

20. februar o 21:50

R. I. P.:
V Anglicku zomrel na následky kolapsu počas tréningu 27-ročný hráč druholigového Doncaster Knights Ian Williams. Tragédia sa stala  predpoludním, záchranárom sa ho napriek rýchlemu zásahu nepodarilo oživiť. (TASR)

20. februar o 21:37

Sedemnásť Turkov, ktorým sa podarilo dostať z Turecka člnom na grécky ostrov, požiada o politický azyl v Grécku. Ide o tureckých štátnych zamestnancov a ich rodiny, ktorí unikli pred tvrdými opatreniami vlády po neúspešnom štátnom prevrate z roku 2016. (AP)

20. februar o 21:23

Pakistanský sériový vrah Muhammad Imrán, ktorého uznali vinným z vraždy ôsmich detí a odsúdili ho na trest smrti, sa proti rozsudku odvolal. (SITA)

20. februar o 21:10

Trojročné dievčatko z Prašníka pri Piešťanoch má prasaciu chrípku, jej stav je vážny. Dieťa previezli zo škôlky s vysokými teplotami do piešťanskej nemocnice a odtiaľ na bratislavské Kramáre. Budovu školy na týždeň zatvorili.

20. februar o 20:56

Slovenským juniorom sa nedarilo na majstrovstvách Európy v streľbe zo vzduchových zbraní v Györi. Ani jeden sa z kvalifikácie neprebojoval do finále. (TASR)

20. februar o 20:55

Vedenie zámorského hokejového klubu NHL New York Rangers vymenilo obrancu Nicka Holdena do Bostonu Bruins. Opačným smerom putoval takisto obranca Rob O'Gara a tretie kolo draftu 2018. 

20. februar o 20:43

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka predĺžil o ďalší rok zmluvu so španielskym futbalovým klubom Celta Vigo. Nový kontrakt platí do júna 2023. Súčasťou novej zmluvy je aj navýšenie výkupnej klauzuly z 35 na 50 miliónov eur.

20. februar o 20:29

Slovenský tenista Lukáš Lacko vypadol na turnaji ATP v americkom Delray Beach už v prvom kole. V utorok nestačil na Nemca Petra Gojowczyka a prehral v troch setoch 6:3, 5:7 a 1:6. (TASR)

20. februar o 19:45