Historický bulvár 10. októbra 2017

10.10.2017

Dnes sme si pripomenuli rok 732 kedy sa v meste Poitiers, v dnešnom Francúzsku stretli dve veľké armády, každá však z iného sveta.

10. októbra roku 732 sa neďaleko v meste Poitiers, v dnešnom Francúzsku stretli dve veľké armády, každá prichádzala z iného sveta.
Kým ťažko vyzbrojení franskí vojaci zastupovali kresťanský Západ, početnú arabskú ľahkú jazdu priviedla až sem „svätá vojna“ v mene islamu. Strhla sa tak bitka, ktorá v mnohom rozhodla o osude Európy na stáročia dopredu. V mnohých smeroch určite áno, aj keď, pochopiteľne ani toto zjednodušovanie nie je celkom správne a presné. V prípade oboch armád, ktoré sa proti sebe postavili na poliach neďaleko francúzskej rieky Loiry, v blízkosti miest Poitiers a Tours, môžeme hovoriť predovšetkým o náboženskom, nielen mocenskom motíve. Vlastne oba sú nerozlučne prepletené.

Pre jedných aj druhých to bola vojna proti neveriacim, kým arabskí a berberskí vojaci sa na čele s andalúzskym vládcom Abdarrahmánom bili za odkaz proroka Mohameda, Frankovia a Burgunďania sa postavili na odpor a obranu kresťanskej viery. O bitke samotnej toho veľa nevieme, existuje len niekoľko záznamov stredovekých kronikárov, ktorí zhodne informujú o veľkom víťazstva Frankov, ich majordóma a veliteľa kresťanských vojsk Karola Martela chvália za jeho udatnosť. Veď ako sa napokon spomína vo Fredegarovej kronike: „S Kristovou pomocou dobyl (Karol Martel) ich stany, tvrdo ich prenasledoval v boji, aby ich celkom rozdrvil porážkou a keď Abdarrahmán zahynul v boji, rozbil ich armádu, rozprášil ich ako strnisko náporom svojho útoku a z moci Kristovej úplne zničil.“
 
Nuž, keď sa pozriem na mapu, miesto bitky sa nachádzalo vlastne už v srdci súčasného Francúzska. Ako ďaleko sa arabské vojská v tomto období dostali a ako ich vnímala stredoveká Európa? Táto udalosť prišla v období, keď aj kresťanský východ, konkrétne Byzantská ríša čelila arabskej invázií a dokonca i najväčšie mesto európskeho stredoveku - Konštantínopol - musel v roku 718 odolať obliehaniu. Ešte skôr celým Blízkym východom a severnou Afrikou prešla vlna arabskej expanzie, ktorú započal vlastne už prorok Mohamed (Muhammad) ešte za svojho života a za vlády dynastie Ummajovcov dosiahla vrchol. Prešlo len sto rokov od Mohamedovej smrti v roku 632, arabské vojská ovládli celý Pyrenejský polostrov, prekonali aj pyrenejský horský masív a stáli uprostred Európy. Zdalo sa, že posvätným slovám prorokovým sa ani tento raz nič nepostaví do cesty. Nestalo sa tak.
 
Na druhej strane práve pocit ohrozenia napomohol procesom zjednocovania vo vtedajšej západnej Európe. Práve zo strachu z bezprostrednej hrozby sa ku Karolovi Martelovi napokon pridal aj jeho dlhoročný nepriateľ, akvitánsky vojvoda Odo a mnohí ďalší. Keď Karol o necelých 9 rokov neskôr zomrel, zanechal po sebe pomerne dobre konsolidovanú ríšu - jedným z dedičov sa stal iný Karol a jeho vnuk, známy pod prívlastkom Veľký. To už mal latinský Západ silu nielen sa brániť ale aj sa smelo rozširovať.
 
Čo vlastne vieme o samotnej bitke a čo napokon rozhodlo o jej výsledku? A možno jedna provokatívna otázka, ako by vyzerala Európa ak by Karol Martel v roku 732 neuspel?
Na otázku „ak by“ sa, žiaľ,  v histórii nedá zodpovedne odpovedať. Historici sa ale spoločne zhodujú na tom, že bitka pri Poitiers bola jedna z kľúčových udalostí dejín starého kontinentu. Či by sa aj do nášho prostredia v 9. storočí či neskôr namiesto kresťanstva šíril povedzme islam, je, samozrejme, už čistá špekulácia. Na druhej strane s arabskými výbojmi sa do vtedajšej Európy šírila aj vzdelanosť, technické znalosti a v sprostredkovanej miere aj diela antických filozofov.
V každom prípade to ale 10. októbra 732 na poliach neďaleko Poitiers nebola žiadna selanka či kultúrna výmena, ale poriadne rinčanie zbraní. Ani historici o bitke veľa detailov nevedia, ale niektoré pokusy o jej rekonštrukciu naznačujú, že rozhodnúť mohol úder ťažkej franskej jazdy, zloženej z najudatnejších šľachticov, predkov či priekopníkov budúceho rytierstva. 

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10