Historický bulvár 10. novembra 2017

10.11.2017

Dnes sme si v historickom bulvári spomenuli na amerického spisovateľa Normana Mailera, ktorý bol pre niekoho násilník, pre iných jeden z najlepších amerických spisovateľov. V druhej časti bola reč o uhorskom a poľskom kráľovi Vladislavovi I.

Pre mnohých len namyslený bohém newyorských večierkov, násilník a korheľ, ktorý mláti ženy, pre iných jeden z najlepších amerických spisovateľov všetkých čias. Jeho román Nahí a mŕtvi sa stal svetovou literárnou klasikou. Mnohokrát obvinený za výtržníctvo svojim životom podnecoval k otázke, čo všetko ešte môže spoločnosť umelcovi tolerovať? Reč je o Normanovi Mailerovi, ktorý zomrel presne pred 10 rokmi, no život si užíval až do poslednej chvíle.
 
Niektorí k Mailerovi nepriateľsky zaujatí kritici hovorili, že tento spisovateľ vraj nevedel napísať dostatočne pútavý literárny príbeh, preto musel takýto príbeh učiniť so svojho vlastného života. Norman Mailer bol 6 krát ženatý a mal 8 detí, na ktoré, ako bohatý a populárny novinár, reportér a spisovateľ platil nemalé peniaze. Preslávil sa však aj inak, než iba početnými manželskými krachmi i mimomanželskými avantúrami. Kandidoval napríklad za New Yorkskeho guvernera a v rámci kampane pozval na večierok veľký počet hostí, opil sa a pobil z dvoma z nich, inak váženými občanmi mesta. Svoju manželku napadol nožom a v 60. rokoch prepadol experimentovaniu s tvrdými drogami. Jeho reportáže a knihy však stále dobre predávali a núdzou o peniaze nikdy netrpel.
 
Preslávil sa už ako 25 ročný mimoriadne úspešným debutom - spomínaným psychologicko-vojnovým románom Nahí a mŕtvi, ktorý vychádza z jeho vlastných skúseností vojaka II. sv. vojny, konkrétne vojny v Pacifiku proti Japonsku. Tento úspech ho okamžite vystrelil do umeleckých kruhov, z ktorých už vlastne nikdy neodišiel. Román sa stal neskôr aj filmovou klasikou, doplnený o hudbu Bernarda Hermanna.
 
Dva razy sa tešil s Pulitzerovej ceny - za knihy Armády noci a Katova pieseň. Druhý menovaný román bol inšpirovaný súdnym procesom s vrahom Gary Gilmorem, s ktorým si Mailer korešpondoval a o ktorého prepustenie sa zasadzoval. Kontroverzný dojem vyvolávali aj jeho ďalšie literárne počin, ale aj poburujúce vystúpenia na verejnosti a v televízií proti americkej vláde a vojne vo Vietname. Do ostrého sporu sa dostával tiež s americkým feministickým hnutím, o ktorom sa vyjadroval nevyberavo a ktoré mu dodnes nevie prísť na meno. Napokon jeden z jeho najslávnejších nevyberavých výrokov sa týkal práve žien: „Ženu nepoznáte, dokým sa s ňou nestretnete na súde.“ No a súdnych procesov mal za sebou Norman Mailer viac než dosť. Napriek tomu sa tento americký spisovateľ dožil úctyhodného veku 84 rokov, ktoré si vedel užiť naplno a navyše odišiel už ako nespochybniteľný literárny klasik - 10. novembra 2007. 
 
10. novembra 1444 padol uhorský a poľský kráľ Vladislav I. Jagelovský v smutne preslávenej bitke pri Varne.
Aj to je dôvod prečo tohto kráľa poľská historiografia označuje tiež ako Wladyslaw Warneńczyk. Bojoval proti osmanskému sultánovi Muradovi II. po tom, čo sa pri svojej korunovácii za uhorského kráľa len ako 20 ročný zaviazal, že zastaví postupujúcu tureckú expanziu na Balkáne. Mohutné 20 tisícové uhorsko-poľské vojsko však napokon Turci rozprášili a ďalšia veľká postava bitky - uhorský vojvodca Ján Huňady - vyviazol z tohto masakru len z veľkým šťastím. Osmani po tomto úspechu ešte posilnili svoj vplyv v oblasti a ich postup vyvrcholil ďalšou vojenskou katastrofou našich dejín - bitkou pri Moháči v roku 1526. Telo mladého kráľa sa nikdy nenašlo, napriek tomu sa v korunovačnej katedrále poľských kráľov na krakowskom Waweli nachádza pôsobivý symbolický náhrobok, teda tzv. kenotaf panovníka, ležiaceho v plnej zbroji, v ktorom vraj sídli duch odvážneho mladíka.

Rýchle správy

V regióne Chebska, nachádzajúcom sa v najzápadnejšej časti Čiech a priľahlom pohraničí Nemecka, zaznamenali v pondelok neskoro večer zemetrasenie, ktoré malo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra magnitúdu 4,1 a jeho hypocentrum sa nachádzalo pri obci Hazlov dva kilometre pod povrchom. (iRozhlas.cz.)

08:15

Foto na dobrú noc: Kensingtonský palác zverejnil prvú oficiálnu manželskú fotografiu princa Harryho a jeho manželky Meghan.

Foto: Instagram/Kensingtonský palác
21. maj o 22:00

Gina Haspelová zložila prísahu ako riaditeľka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste. (TASR)

21. maj o 19:47

Saudská Arábia prepustila na slobodu 1085 Etiópčanov, ktorých zadržali z rôznych dôvodov – okrem iného pre podozrenie z ilegálneho prekročenia štátnych hraníc. Niektorí z nich strávili v Saudskej Arábii 12 rokov, iní iba niekoľko dní. Už sa vraj vrátili do vlasti. (TASR)

21. maj o 19:32

R.I.P.:
Vo veku 85 rokov zomrel režisér Alexandr Askoľdov, ktorého film Komisárka (1967) svojho času vyvolal rozruch na festivale Berlinale. (TASR, DPA)

21. maj o 19:17

Viac ako 800 ľudí sa v Iráne otrávilo jedovatými hubami, najmenej 11 z nich zomrelo. Zatiaľ nie je jasné, o aký druh húb ide, rastú však v horských oblastiach na západe krajiny a podobajú sa jedlým hubám. (BBC)

21. maj o 19:02

Rada EÚ prijala direktívu, ktorá ovplyvní kryptomenový sektor v Európe. Cieľom je znížiť hrozbu prania špinavých peňazí s využitím kryptomien. Nové pravidlá znížia anonymitu na kryptomenových burzách, no aj u používateľov.

21. maj o 18:47

Nestor El Maestro skončil ako tréner Spartaka Trnava, s ktorým získal titul v najvyššej futbalovej súťaži. Zamieriť by mal do nemeckej Bundesligy. (Šport.sk)

21. maj o 18:31

Obvineniu zo zločinu lúpeže čelí 53-ročný Stanislav z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý mal v pondelok 14. mája v pohostinstve v obci Liptovská Lúžna napadnúť a okradnúť 55-ročnú ženu a muža. Obvinený Stanislav v pohostinstve údajne najskôr palicou napadol muža, následne aj 55-ročnú ženu. Pri útoku mal obvinený od ženy žiadať, aby vybrala obsah vreciek na stôl, čo z obavy, že bude pokračovať v útoku, urobila. (TASR)

21. maj o 18:14

O miesto člena Súdnej rady voleného sudcami, ktoré sa uvoľnilo po smrti sudcu Daniela Hudáka, sa uchádza sudkyňa Najvyššieho súdu Katarína Pramuková. Ďalšie návrhy kandidátov môžu prísť ešte poštou.

21. maj o 17:59

Snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského Nina získala hlavnú trofej 15. ročníka Filmového festivalu Nisa, unikátneho podujatia v nemecko-česko-poľskom pohraničí. Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

21. maj o 17:46

Sýrska armáda dobyla posledné štvrte v južnom Damasku ovládané Islamským štátom a vyhlásila hlavné mesto a jeho okolie za "úplne bezpečné" a zbavené akejkoľvek prítomnosti militantov.

21. maj o 17:31