Historický bulvár 10. novembra 2017

10.11.2017

Dnes sme si v historickom bulvári spomenuli na amerického spisovateľa Normana Mailera, ktorý bol pre niekoho násilník, pre iných jeden z najlepších amerických spisovateľov. V druhej časti bola reč o uhorskom a poľskom kráľovi Vladislavovi I.

Pre mnohých len namyslený bohém newyorských večierkov, násilník a korheľ, ktorý mláti ženy, pre iných jeden z najlepších amerických spisovateľov všetkých čias. Jeho román Nahí a mŕtvi sa stal svetovou literárnou klasikou. Mnohokrát obvinený za výtržníctvo svojim životom podnecoval k otázke, čo všetko ešte môže spoločnosť umelcovi tolerovať? Reč je o Normanovi Mailerovi, ktorý zomrel presne pred 10 rokmi, no život si užíval až do poslednej chvíle.
 
Niektorí k Mailerovi nepriateľsky zaujatí kritici hovorili, že tento spisovateľ vraj nevedel napísať dostatočne pútavý literárny príbeh, preto musel takýto príbeh učiniť so svojho vlastného života. Norman Mailer bol 6 krát ženatý a mal 8 detí, na ktoré, ako bohatý a populárny novinár, reportér a spisovateľ platil nemalé peniaze. Preslávil sa však aj inak, než iba početnými manželskými krachmi i mimomanželskými avantúrami. Kandidoval napríklad za New Yorkskeho guvernera a v rámci kampane pozval na večierok veľký počet hostí, opil sa a pobil z dvoma z nich, inak váženými občanmi mesta. Svoju manželku napadol nožom a v 60. rokoch prepadol experimentovaniu s tvrdými drogami. Jeho reportáže a knihy však stále dobre predávali a núdzou o peniaze nikdy netrpel.
 
Preslávil sa už ako 25 ročný mimoriadne úspešným debutom - spomínaným psychologicko-vojnovým románom Nahí a mŕtvi, ktorý vychádza z jeho vlastných skúseností vojaka II. sv. vojny, konkrétne vojny v Pacifiku proti Japonsku. Tento úspech ho okamžite vystrelil do umeleckých kruhov, z ktorých už vlastne nikdy neodišiel. Román sa stal neskôr aj filmovou klasikou, doplnený o hudbu Bernarda Hermanna.
 
Dva razy sa tešil s Pulitzerovej ceny - za knihy Armády noci a Katova pieseň. Druhý menovaný román bol inšpirovaný súdnym procesom s vrahom Gary Gilmorem, s ktorým si Mailer korešpondoval a o ktorého prepustenie sa zasadzoval. Kontroverzný dojem vyvolávali aj jeho ďalšie literárne počin, ale aj poburujúce vystúpenia na verejnosti a v televízií proti americkej vláde a vojne vo Vietname. Do ostrého sporu sa dostával tiež s americkým feministickým hnutím, o ktorom sa vyjadroval nevyberavo a ktoré mu dodnes nevie prísť na meno. Napokon jeden z jeho najslávnejších nevyberavých výrokov sa týkal práve žien: „Ženu nepoznáte, dokým sa s ňou nestretnete na súde.“ No a súdnych procesov mal za sebou Norman Mailer viac než dosť. Napriek tomu sa tento americký spisovateľ dožil úctyhodného veku 84 rokov, ktoré si vedel užiť naplno a navyše odišiel už ako nespochybniteľný literárny klasik - 10. novembra 2007. 
 
10. novembra 1444 padol uhorský a poľský kráľ Vladislav I. Jagelovský v smutne preslávenej bitke pri Varne.
Aj to je dôvod prečo tohto kráľa poľská historiografia označuje tiež ako Wladyslaw Warneńczyk. Bojoval proti osmanskému sultánovi Muradovi II. po tom, čo sa pri svojej korunovácii za uhorského kráľa len ako 20 ročný zaviazal, že zastaví postupujúcu tureckú expanziu na Balkáne. Mohutné 20 tisícové uhorsko-poľské vojsko však napokon Turci rozprášili a ďalšia veľká postava bitky - uhorský vojvodca Ján Huňady - vyviazol z tohto masakru len z veľkým šťastím. Osmani po tomto úspechu ešte posilnili svoj vplyv v oblasti a ich postup vyvrcholil ďalšou vojenskou katastrofou našich dejín - bitkou pri Moháči v roku 1526. Telo mladého kráľa sa nikdy nenašlo, napriek tomu sa v korunovačnej katedrále poľských kráľov na krakowskom Waweli nachádza pôsobivý symbolický náhrobok, teda tzv. kenotaf panovníka, ležiaceho v plnej zbroji, v ktorom vraj sídli duch odvážneho mladíka.

Rýchle správy

Počasie: Prevažne polooblačno. Teploty -7 až -2 stupne Celzia.

07:59

ZOH 2018:
Veľká gratulácia

Česká snoubordistka Ester Ledecká pózuje na pódiu so zlatou medailou po jej víťazstve v paralelnom obrovskom slalome žien v snoubordingu na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Ester Ledecká
Ester Ledecká Foto: TASR/AP
24. februar o 22:00

Na priame rokovanie medzi Ruskom a  Spojenými štátmi o situácii v Severnej Kórei vyzval námestník ruského ministra zahraničných vecí Igor Morgulov. (TASR)

24. februar o 21:40

Slovenské elektrárne vlani vo svojich 31 vodných elektrárňach vyrobili takmer 2163 gigawatthodín (GWh) elektriny, čím mierne prekročili produkciu 2146 GWh z roka 2016. Z prietočných elektrární vlani Slovenské elektrárne dodali 1815 GWh. (TASR)

24. februar o 21:23

R. I. P. :
Spevák Eddy Amoo z britskej soulovej skupiny The Real Thing zomrel vo veku 74 rokov. (TASR)

24. februar o 21:00

Členovia Horskej záchrannej služby pomáhali v sobotu popoludní zranenej 52-ročnej turistke, do ktorej narazil slovenský lyžiar na zjazdovke z Hrebienka do Starého Smokovca. Turistka pri páde na zem utrpela úraz ramena. (TASR)

24. februar o 20:51

Ukrajina kúpi od amerického koncernu General Electric dieselové lokomotívy za 1 miliardu USD (814,60 milióna eur). Ukrajinský prezident Petro Porošenko po podpise dohody v Kyjeve povedal, že je to veľké víťazstvo pre obe krajiny. (TASR)

24. februar o 20:38

Najchladnejšie ráno mali v Liptovskej Tepličke. Teplota tam klesla na -18,2 stupňa Celzia. (SHMÚ)

24. februar o 20:18

Pred hotel Carlton na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí chce Bratislavský okrášľovací spolok osadiť jazdecké súsošie Márie Terézie z bronzu. (TASR)

24. februar o 20:00

ZOH 2018:
Medailovú bilanciu vedú Nóri, Slovensko na 17. mieste. (TASR)

24. februar o 19:50

Turecko ostro kritizovalo plány Spojených štátov presťahovať ich veľvyslanectvo z izraelského Tel Avivu do Jeruzalema už v máji tohto roka a uviedlo, že Washington "trvá na podkopávaní základov mieru". (TASR)

24. februar o 19:21

Vo Vysokých a Nízkych Tatrách zasahoval záchranársky vrtuľník. (TASR)

24. februar o 19:00

Žena upozornila FBI na to, že strelec z floridskej školy "vybuchne". (TASR)

24. februar o 18:38