Gašpar je viac ako minister (reakcie na Druckerovu demisiu)

Gašpar je viac ako minister (reakcie na Druckerovu demisiu)

16.04.2018

Prinášame vám reakcie politikov a občianskej spoločnosti na prekvapivú demisiu Tomáša Druckera.

SNS: "Predseda NR SR Andrej Danko berie rozhodnutie pána ministra Druckera na vedomie. Tým, že ide o vnútornú záležitosť strany SMER-SD sa k tomu nebude bližšie vyjadrovať," napísal Dankov hovorca Tomáš Kostelník. Podľa podpredsedu SNS Antona Hrnka "je ho škoda, minister Drucker rozbehol dôležité zmeny v rezorte týkajúce sa voľby policajného prezidenta a organizácie okolo policajnej inšpekcie."

Juraj Blanár (SMER-SD): "Dozvedel som sa to z médií a je to pre mňa veľké prekvapenie. Musím sa viac oboznámiť s dôvodmi." Na oficiálne vyjadrenie predsedu vlády stále čakáme. Premiér Pellegrini zaujme stanovisko po osobnom stretnutí s Druckerom, informoval Úrad vlády.

Most-Híd: Koaličnú stranu Most-Híd prekvapilo rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) podať demisiu. "No berieme ho na vedomie," povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Most-Híd tvrdí, že navrhované zmeny o spôsobe výberu a menovania vedenia polície považuje za dôležitý systémový krok k obnovovaniu dôvery. "Návrh je v súlade s návrhom strany Most-Híd, ktorý z iniciatívy jej predstaviteľov bol zapracovaný aj do Programového vyhlásenia vlády," dodala Debnár.

Ľubomír Galko (SaS): Od Tomáša Druckera sa očakávalo, že využije svoju kompetenciu ministra vnútra a odvolá z postu prezidenta Policajného zboru nedôveryhodného Tibora Gašpara. Ukázalo sa, že vnútornú silu na tento krok nepozbieral, ale zároveň nebol ochotný podvoliť sa vedeniu Smeru-SD, ktoré na neho tlačilo, aby Gašpara vo funkcii ponechal. Riešením je jeho demisia, ktorá ho usvedčuje, že nedokázal svoju novú funkciu pretaviť do správnych rozhodnutí. Vláda Petra Pellegriniho však dostala ďalší úder a jej pokračovanie je naozaj len o tom, že potrebujú kryť zločin a držať políciu aj prostredníctvom Tibora Gašpara vo svojich rukách. Je vylúčené, aby sa po Druckerovej demisii našiel v súčasnej vládnej koalícii človek, ktorý nastúpi do tejto uvoľnenej funkcie s vôľou meniť veci k lepšiemu a prinavrátiť Policajnému zboru stratenú dôveru. Požiadavka na predčasné voľby je o to naliehavejšia.

Igor Matovič (OĽaNO): Polícia v rukách nitrianskej mafie ostáva. Keď aj niekedy chcel Gašpara odvolať, po zverejnení zázračného "podnikania" jeho manželky zistil, že len Gašpar mu môže zabezpečiť beztrestnosť. Preto radšej odstúpi sám, ako by mal svojho ochrancu odvolať.

Boris Kollár (Sme Rodina): Hnutie Sme rodina Borisa Kollára - Na rozhodnutí ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) odstúpiť zo svojej funkcie je jasne vidieť, kde sa v hierarchii moci nachádza on a kde policajný prezident Tibor Gašpar. "Toto je krásny príklad, akú silu má u nás táto štátna mafia. Keď si povie, že pre ňu je prioritné udržať vo funkcii policajného prezidenta Gašpara, tak je ochotná pre to obetovať aj novopečeného ministra vnútra."

Andrej Kiska: "Kancelária prezidenta SR na odstúpenie ministra vnútra Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD) nateraz nebude reagovať." Povedal to prezidentov hovorca Roman Krpelan. Prezident Kiska pred dvoma týždňami vyhlásil, že jediné, čo ho v súvislosti s osobou policajného prezidenta Tibora Gašpara zaujíma, je, kedy ho minister vnútra odvolá z funkcie. 

Iniciatíva Za slušné Slovensko: "Vládna koalícia a premiér Peter Pellegrini radšej obetujú ministra vnútra ako vyvodia zodpovednosť voči Tiborovi Gašparovi. Všetci slušní ľudia môžu byť na seba právom hrdí – ich tlak prinútil odstúpiť pána Fica, pána Kaliňáka, pána Valockého a dnes i pána Druckera. Upratovanie krajiny stále pokračuje. Stále trváme, na tom, že Tibor Gašpar má byť odvolaný. Pán Gašpar je symbolom zlyhaní a nedôvery občanov v políciu a vyšetrovanie káuz."

Nadácia Zastavme korupciu: “''Podľa môjho názoru pán Gašpar už nemá šancu získať späť dôveru spoločnosti.' Takto sa vyjadril minister vnútra Tomáš Drucker v piatok 6. apríla na stretnutí so zástupcami iniciatívy Chceme veriť, ktorej súčasťou je aj Nadácia Zastavme korupciu. Od dôvery v policajného prezidenta sa odvíja aj dôvera v celý policajný zbor. Považujeme za poľutovaniahodné, že T. Drucker nekonaním obetoval dôveru v slovenskú políciu a namiesto uskutočnenia nevyhnutných systémových zmien predčasne odišiel z boja."

Tibor Gašpar: „Rozhodnutia ministra vnútra Tomáša Druckera neodvolať ma z funkcie prezidenta Policajného zboru, ale súčasne podať demisiu, ktoré prezentoval na dnešnom tlačovom brífingu, sú pre mňa prekvapujúce a neočakávané."

O tejto neočakávanej správe sme sa rozprávali aj u nás v štúdiu: 
 

Rýchle správy

Narodila sa v Bzinciach pod Javorinou spisovateľka ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ, vlastným menom Ľudmila Riznerová, známa hlavne ako autorka kníh pre deti. Napísala napríklad Veršíky pre maličkých, Klásky, Zvonky, Čin-Čin, Medový hrniec či rozprávku Zajko Bojko. Zomrela 2.3.1951.

Ľudmila Podjavorinská
Ľudmila Podjavorinská Foto: Wikimedia Commons

 

25. april o 21:57

Dvanástka finalistiek prestížnej súťaže krásy Miss Slovensko 2018 absolvovala popoludní malú generálku na finálový večer, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. apríla v bratislavskej Inchebe. (TASR)

25. april o 21:40

Americký filmár Martin Scorsese sa stal laureátom tohtoročnej Ceny princeznej Astúrskej v kategórii umenie. (TASR)

25. april o 21:25

Štyroch islamistov vo veku 17-26 rokov uznal v stredu Krajinský súd v Hamburgu za vinných z toho, že spoločne s dvoma už skôr odsúdenými osobami pripravovali teroristický útok a pokúsili sa v apríli 2017 vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.(DPA)

25. april o 21:11

Egypt sa snaží oživiť svoj turistický sektor, preto tamojší parlament tento týždeň schválil návrh zákona, ktorý zavádza pokuty za prehnane agresívne ponúkanie tovaru obchodníkmi. (AP)

25. april o 20:58

Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby, že oznámenie o povinnom poistení SZČO (na základe daňového priznania odovzdaného v marci) dostanú v júli 2018. Urgovať nedoručenie informácie o vzniku poistenia v prípade pochybností, preto poisťovňa odporúča až po tomto termíne. (TASR)

25. april o 20:40

Celkovo 29.899 Afgancov vstúpilo do Turecka od začiatku tohto kalendárneho roka. Oznámil to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. (TASR)

25. april o 20:28

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová začína dvojdňovú návštevu Izraela, ktorá prichádza v čase roztržky na domácej politickej scéne ohľadom možného presunu rumunského veľvyslanectva do Jeruzalema. (TASR)

25. april o 20:15

Tisíce ľudí z Austrálie, Nového Zélandu, Británie i Turecka sa zhromaždili na brehoch tureckého polostrova Gallipoli, aby si na spomienkových ceremóniách na úsvite pripomenuli 103. výročie jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. (TASR)

25. april o 20:03

Európska komisia predložila sériu opatrení, ktoré majú umožniť, aby umelá inteligencia slúžila európskym občanom a posilnila konkurencieschopnosť Európskej únie v tejto oblasti. (TASR)

25. april o 19:51

Reprezentačnú výstavu sôch francúzskeho majstra Augusta Rodina sprístupnia vo štvrtok v Britskom múzeu v Londýne. (TASR)

25. april o 19:32

Nemeckú hudobnú cenu Echo už v budúcnosti nebudú udeľovať. Informoval o tom tamojší Spolkový zväz hudobného priemyslu, ktorý už v uplynulom týždni avizoval, že mieni prepracovať štatút ocenenia opierajúci sa doteraz výlučne o komerčný úspech titulov, respektíve interpretov. (TASR)

25. april o 19:16

Na Ukrajine zadržali v pondelok pre podozrenie z použitia nezákonných technických prostriedkov muža z Českej republiky. Ukrajinský súd by mal ešte v stredu popoludní rozhodnúť, či muž zostane vo väzbe, alebo bude prepustený na kauciu. (TASR)

25. april o 19:01