Europoslanec Jávor: Európsky parlament má obavy o slobodu tlače a zo zneužívania eurofondov na Slovensku

Europoslanec Jávor: Európsky parlament má obavy o slobodu tlače a zo zneužívania eurofondov na Slovensku

Pred 4 dňami

Europoslanci budú popoludní debatovať aj o zisteniach kontrolnej delegácie EP, ktorá navštívila Slovensko, aby si urobili obraz o tom, ako sa vyvíja situácia po vražde, ktorá otriasla celou Európou.

Brusel/Štrasburg 14. marca (TASR) - Znepokojenie ohľadom slobody tlače na Slovensku a tiež zneužívania finančných prostriedkov EÚ vyjadril v stredu maďarský europoslanec z politickej frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) Benedek Jávor, ktorý bol súčasťou minulotýždňovej šesťčlennej kontrolnej misie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku.

Poslanec len niekoľko hodín pred rozpravou v pléne EP v Štrasburgu, zameranej na bezpečnosť novinárov na Slovensku a v celej Európskej únii, ktorá sa uskutoční v nadväznosti na vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v správe pre médiá upozornil, že vláda SR musí zabezpečiť rýchle a nestranné vyšetrovanie tejto dvojnásobnej vraždy.

"Ich smrť vyvoláva vážne otázky o slobode tlače na Slovensku a demonštruje alarmujúce hĺbky korupcie v tejto krajine. Počas mojej nedávnej návštevy Slovenska som bol svedkom sily študentského a občianskeho spoločenského hnutia proti korupcii a za demokratické hodnoty a právny štát," upozornil Jávor. Dodal, že EÚ potrebuje chrániť tieto hodnoty a musí zvýšiť svoje úsilie na ochranu novinárov a informátorov.

Europoslanci budú popoludní debatovať aj o zisteniach kontrolnej delegácie EP, ktorá navštívila Slovensko, aby si urobili obraz o tom, ako sa vyvíja situácia po vražde, ktorá otriasla celou Európou.

Jávor v tejto súvislosti pripomenul, že "existujú dôkazy o zneužívaní finančných prostriedkov EÚ s obavami, že poľnohospodárske dotácie sa využívajú na financovanie kriminálnych činností". Podľa jeho slov Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) musí začať vyšetrovanie, aby sa uistil, že akékoľvek zneužitie eurofondov bolo ukončené. 

Rýchle správy

Srí Lanka zrušila výnimočný stav, ktorý zaviedla 6. marca s cieľom zabrániť šíreniu násilia dvoma etnickými skupinami. (TASR)

18:17

Slovenská vedkyňa chce v Brne posilniť výskum v oblasti vývojovej biológie. (TASR)

18:00

Útočník odistil granát medzi stovkami študentov na univerzite v afganskom meste Kábul. Atentátnik zahynul a piati študenti utrpeli zranenia. (SITA)

17:56

Voľby v Rusku:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj oznámil, že bojkotoval prezidentské voľby a vyzval aj ďalších Rusov, aby nasledovali jeho príklad. (SITA)

17:49

Ministerstvo zdravotníctva SR nateraz nebude komentovať rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý sa v spore o liek Vargatef priklonil na stranu súkromných zdravotných poisťovní. (TASR)

17:34

Banskobystrickí hokejisti fandia všetkým ženám, podporili projekt za zdravé prsia. (TASR)

17:18

Fakulta zdravotníctva Trnavskej univerzity ponúka bezplatné vyšetrenia. (TASR)

17:00

Spojené štáty by mohli Európsku úniu spod dovozných ciel na oceľ a hliník vyňať, stanovili si ale podmienky. (TASR)

16:42

Severokórejské rakety sa dostali na takú úroveň, že medzičasom sú schopné zasiahnuť Európu vrátane Nemecka. Na stretnutí so skupinou poslancov nemeckého Spolkového snemu, ktoré sa uskutočnilo pred niekoľkými dňami za zatvorenými dverami, to povedal námestník riaditeľa Spolkovej spravodajskej službe Ole Diehl. (BILD)

16:26

Tureckom podporované sýrske sily úplne ovládli kurdskú enklávu Afrín na severozápade Sýrie, o ktorú takmer dva mesiace zvádzali boje s kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany. (DPA)

16:11

Humenskí hasiči v nedeľu predpoludním zasahovali pri dopravnej nehode osobného auta s dodávkovým vozidlom, v ktorom bolo deväť cestujúcich, pri obci Závadka v smere na Topoľovku. Pri nehode sa zranilo šesť osôb. (TASR)

15:56

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch 8. kola Svetového pohára obsadila druhé miesto. (TASR)

15:40

Ceny ropy na záver tohto týždňa vzrástli o takmer 2 % a napriek pôvodným predpokladom aj celý týždeň uzatvorili rastom. (TASR)

15:26