Europarlament sa bude zaoberať bezpečnosťou novinárov na Slovensku a v EÚ

Europarlament sa bude zaoberať bezpečnosťou novinárov na Slovensku a v EÚ

Pred 4 dňami

Europoslanec Ivan Štefanec sa plánuje v rámci diskusie dožadovať nezávislého a skutočného vyšetrovania a zabezpečenia slobody prejavu ľudí i novinárov aj ich bezpečnosti pri práci.
AKTUALIZOVANÉ 10:06

Štrasburg 14. marca (TASR) – Bezpečnosť novinárov na Slovensku a v celej Európskej únii v nadväznosti na vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude v stredu v Štrasburgu predmetom diskusie europoslancov.

Vzhľadom na zistenia osobitnej kontrolnej misie Európskeho parlamentu (EP), ktoré naznačujú nedôveru Slovákov vo verejné inštitúcie a predovšetkým políciu a súdnictvo, europoslanec Ivan Štefanec sa plánuje v rámci diskusie dožadovať nezávislého a skutočného vyšetrovania a zabezpečenia slobody prejavu ľudí i novinárov aj ich bezpečnosti pri práci. Rovnako zdôrazní aj potrebu zvýšenia bezpečnosti pri ich práci.

"Z mojej pozície urobím všetko preto, aby kauzy, na ktorých Ján Kuciak pracoval, nezostali nedokončené a chcem, aby každý, kto má akékoľvek informácie, ich mohol predniesť aj na pôde EP a konkrétne na pôde výboru pre vyšetrovanie daňových podvodov, ktorý sa v týchto dňoch zakladá," priblížil Štefanec.

Poslanci by mali diskutovať aj o odhaleniach Jána Kuciaka, ktoré priniesol jeho posmrtne zverejnený článok, o údajnom zneužívaní fondov EÚ a možnom prepojení medzi skupinami organizovaného zločinu a politikmi na Slovensku.

Plénum prijme k tejto téme aj samostatnú rezolúciu, o znení ktorej budú poslanci hlasovať počas aprílového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Kukan: Slovensko sa po vražde Kuciaka dostalo pod lupu EÚ

Slovensko sa po vražde investigatívneho novinára dostalo pod lupu EÚ a stredajšia rozprava Európskeho parlamentu (EP) o bezpečnosti novinárov bude pozitívnym varovaním Únie. Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS-EPP).

"Bude to určite pozitívne varovanie pre vlády členských štátov Európskej únie, že toto je posvätná otázka, že keď sa to niekedy zopakuje v budúcnosti, daný štát môže počítať s dôraznejšími sankciami s veľmi negatívnym postojom EÚ," vysvetlil poslanec Európskej ľudovej strany.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan, archívne foto.
Slovenský europoslanec Eduard Kukan, archívne foto. Foto: TASR/AP

Priblížil, že v rámci jeho politickej skupiny diskutovali o zisteniach kontrolnej misie EP, ktorá cítila nedôveru ľudí voči vláde. Podľa Kukana sa členovia tejto delegácie "budú chcieť vracať k tým otázkam, o ktorých na Slovensku hovorili, budú chcieť vedieť, čo sa urobilo, čo sa prijalo, ako sa rozdeľujú eurofondy". Preto sa Slovensko "dostalo do situácie, keď nechcene bude pod veľmi podrobnou lupou Európskej únie", konštatoval a dodal, že to môže byť prospešné.

Od delegácie, ktorá navštívila Slovensko 8.-9. marca, poslankyňa EP Monika Beňová (S&D) podľa svojich slov dostala informácie, že jej opoziční kolegovia by mohli apelovať na pozastavenie štrukturálnych fondov. Verí však, že tak neurobia. "Štrukturálne fondy nie sú fondy pre vládu ani pre národný parlament, sú to financie, ktoré majú ísť na rozvoj poľnohospodárstva," zdôraznila.

Beňová: Krajiny EÚ musia novinárom zaistiť bezpečnosť pri výkone povolania 

Členské štáty Európskej únie musia byť schopné garantovať, že médiá venujúce sa podozreniam z korupcie a zneužívania moci budú mať slobodu pri zverejňovaní výsledkov svojej práce. Pred stredajším rokovaním Európskeho parlamentu (EP) o potrebe posilnenia ochrany novinárov v Európe to uviedla poslankyňa EP Monika Beňová (S&D).
      

Európsky parlament sa bude otázkou ochrany novinárov zaoberať na svojom plenárnom zasadnutí v nadväznosti na prípad vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.      

Na archívnej snímke europoslanyňa Monika Flašíková-Beňová.
Na archívnej snímke europoslanyňa Monika Flašíková-Beňová. Foto: TASR - Andrej Galica

Aktuálnosť témy súvisí tak s brutálnou vraždou, ktorej svedkami sme sa na Slovensku stali, ako aj so skúsenosťou s vraždou maltskej novinárky z októbra minulého roka, pripomenula Beňová. "Aj novinári v európskych krajinách môžu byť bohužiaľ vystavovaní viacerým rizikám a obmedzeniam. To je samozrejme v rozpore so základnými hodnotami demokracie, ktorá bez kritickej žurnalistiky nemôže existovať. Zároveň platí, že novinári a politici sa nemusia mať radi, ale mali by sa vždy vzájomne rešpektovať," zdôraznila europoslankyňa.      

"Novinári by nemali mať strach, ktorákoľvek členská krajina Európskej únie im musí vedieť spoľahlivo zaistiť bezpečnosť pre výkon ich povolania," uviedla Beňová.      

Rokovanie Európskeho parlamentu nadväzuje na závery minulotýždňovej osobitnej kontrolnej misie EP, ktorá sa uskutočnila na Slovensku. "Vyplynulo z nej, že aj európske inštitúcie využijú všetky svoje právomoci, aby pri zachovaní nezávislosti vyšetrovania, podporili dolapenie a následné spravodlivé potrestanie páchateľov tohto ohavného činu," uzavrela Monika Beňová.

Rýchle správy

Slovenská vedkyňa chce v Brne posilniť výskum v oblasti vývojovej biológie. (TASR)

18:00

Útočník odistil granát medzi stovkami študentov na univerzite v afganskom meste Kábul. Atentátnik zahynul a piati študenti utrpeli zranenia. (SITA)

17:56

Voľby v Rusku:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj oznámil, že bojkotoval prezidentské voľby a vyzval aj ďalších Rusov, aby nasledovali jeho príklad. (SITA)

17:49

Ministerstvo zdravotníctva SR nateraz nebude komentovať rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý sa v spore o liek Vargatef priklonil na stranu súkromných zdravotných poisťovní. (TASR)

17:34

Banskobystrickí hokejisti fandia všetkým ženám, podporili projekt za zdravé prsia. (TASR)

17:18

Fakulta zdravotníctva Trnavskej univerzity ponúka bezplatné vyšetrenia. (TASR)

17:00

Spojené štáty by mohli Európsku úniu spod dovozných ciel na oceľ a hliník vyňať, stanovili si ale podmienky. (TASR)

16:42

Severokórejské rakety sa dostali na takú úroveň, že medzičasom sú schopné zasiahnuť Európu vrátane Nemecka. Na stretnutí so skupinou poslancov nemeckého Spolkového snemu, ktoré sa uskutočnilo pred niekoľkými dňami za zatvorenými dverami, to povedal námestník riaditeľa Spolkovej spravodajskej službe Ole Diehl. (BILD)

16:26

Tureckom podporované sýrske sily úplne ovládli kurdskú enklávu Afrín na severozápade Sýrie, o ktorú takmer dva mesiace zvádzali boje s kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany. (DPA)

16:11

Humenskí hasiči v nedeľu predpoludním zasahovali pri dopravnej nehode osobného auta s dodávkovým vozidlom, v ktorom bolo deväť cestujúcich, pri obci Závadka v smere na Topoľovku. Pri nehode sa zranilo šesť osôb. (TASR)

15:56

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch 8. kola Svetového pohára obsadila druhé miesto. (TASR)

15:40

Ceny ropy na záver tohto týždňa vzrástli o takmer 2 % a napriek pôvodným predpokladom aj celý týždeň uzatvorili rastom. (TASR)

15:26

Voľby v Rusku:
Pomerne vysoká účasť charakterizuje doterajší priebeh prezidentských volieb v Rusku. (TASR)

15:06