Dovolenkový servis RÁDIA AKTUAL

10.07.2017

Počas letných mesiacov vám budeme každý štvrtok ráno o 7:30 prinášať dovolenkový servis. Pokiaľ tento čas nestihnete, nevadí, v čase 17:10 si budete môcť vypočuť reprízu. Teraz si môžete vypočuť, ale aj prečítať rady a odporúčania k dovolenke v Chorvátsku.
Dovolenkový servis Vám prináša Autoklub Slovakia Assistance.

Je tu leto, teda čas dovoleniek. Máme pre Vás pár užitočných informácií na cesty. Ako, kadiaľ, kedy cestovať a na čo nezabudnúť.
Dnes sa pozrieme na cestu k ,,slovenskému moru“, teda do Chorvátska, individuálnou dopravou, vlastným autom.
Začnime dokladmi, ktoré sú potrebné a musia byť samozrejme platné. Cestovať môžeme na občiansky preukaz alebo cestovný pas, Ten musia mať aj deti. 
Nezabudnite na Európsky preukaz  zdravotného poistenia, ale pred každou dovolenkou odporúčame poistenie, základné cestovné, alebo športové,  ak ste vyznavači adrenalínových športov a atrakcií. V prípade os. auta je potrebné skontrolovať technický stav, platnosť STK, EK a PZP aj s tzv. zelenou kartou, potrebnou za hranicami. Skontorlujte si aj platnosť vodičského preukazu a pre istotu aj platobné karty, ktoré plánujete používať. 
Pre jednoduchšie riešenie dopravných problémov sa určite oplatí havarijné poistenie aj s číslom na asistenčnú službu, kde Vám pracovníci dispečingu pomôžu a poradia vyriešiť prípadný problém.

Už plánovaním trasy sa začína dovolenka. 
Vodiči zo západu SVK môžu použiť trasu cez Rakúsko a Slovinsko. BA - Vieden - Graz - Maribor - Zabreb - Karlovac a Split.
Je to pohodlná trasa po diaľniciach s čerpacími stanicami, kde sa dá platiť platobnými kartami aj hotovosťou, ale v čase dopravných špičiek aj plná turistov z ČR a Nemecka, preto sa môžete zdržať, najviac v piatok a v sobotu, aj na začiatku a na konci mesiaca.

Pozrime sa na diaľničné poplatky:
Rakúsko - 8,90 € za 10 dňovú známku.
Slovinsko - 15 € / ale len na 7 dní, čo nestačí na návrat, teda zaplatíte 30€  za mesačnú známku.
V Chorvátsku sa platí mýto za úseky diaľnic aj most na ostrov KRK 39 a tunel SVETI ILIJA  22,-kún. 
Ceny v Chorvátsku vzrástli od 1. júla približne o 10%, dá sa platiť v hotovosti, eurami alebo kunami, no pri cudzej mene Vám vrátia výdavok len v kunách.
Pre urýchlenie prejazdu cez mýtnice odporúčame platbu kartou. Úsek Záhreb - Split Vás bude stáť po novom 200kún.
Cena palív je porovnateľná cenám na Slovensku. V Slovinsku a Chorvátsku natankujete bez problémov aj alternatívne palivo LPG.
Upozorňujeme, že na rakúskych cestách musíte mať reflexné vesty pre všetkých členov posádky vozidla, inak je povinná výbava platná ako u nás.

Ak sa chcete vyhnúť poplatkom za rakúske a slovinské diaľnice, môžete použiť trasu cez Maďarsko.
BA - Gyor - Petrivente - Orehovica - Bjelovar - Zagreb - Karlovac a Split.
Maďarská  DZ stojí 12€ / 10 dní  alebo 19€ na mesiac , ale je elektronická. Registrujete sa už na hraniciach, alebo cez internet.
Na maďarskej časti trasy musíte použiť aj okresné cesty, preto je vhodné cestovať  v noci, keď sú cesty prázdnejšie.
Aj v Maďarsku môžete natankovať LPG na viacerých čerpacích staniciach.

Dovolenkári z východu SVK nemajú veľmi na výber trasy. Najjednoduchšia a najznámejšia je trasa:
Košice-Miškolc-Budapest-Varaždin-Zagreb - Karlovac -Split.
Je samozrejme dlhšia, ale vedie po diaľniciach, čo ocení najmä vodič. Budapešťou prechádzate obchvatom.
 
Najkritickejším dopravným uzlom všetkých trás je vjazd na diaľnicu Záhreb - Lučko. Najmä sobota ráno. Ak si viete naplánovať termín nástupu na dovolenku v iný deń, predídete tým zdržaniu na ceste. Odporúčame mať pred týmto úsekom natankované palivo, v letných dňoch beží klimatizácia naplno a spotreba o niečo narastie pri stojatej zápche.

Počas letných mesiacov je na cestách množstvo policajtov, nielen na SVK, ale aj za hranicami. Aby sa vám dovolenka nepredražila, odporúčame dodržiavať predpisy, najmä rýchlosť. Od 1. júla do 31. augusta budú dohliadať na bezpečnosť slovenských dovolenkárov v Splitsko - dalmatínskej a Primorsko - goranskej župe aj hliadky slovenských policajtov

Máme pre vás ešte jeden zákaz. Prechádzka v historickom  meste v plavkách alebo bez časti odevu vás môže stáť až 333€. Pokuta vám hrozí v Splite, Dubrovníku, aj  na ostrovoch  Pag, Krk a Hvar. 

Veríme, že Vám rady pomôžu príjemne prežiť dovolenku.  

Rýchle správy

Ruská atletická federácia začala vyšetrovanie hromadného odhlásenia sa športovcov z minulotýždňového sibírskeho halového šampionátu v Irkutsku. Po príchode antidopingových komisárov 36 aktérov odrieklo na poslednú chvíľu svoju účasť. (TASR)

19:09

Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. (TASR)

19:00

Vladimir Putin po znovuzvolení za ruského prezidenta opäť spustí na maximum vyjednávací mechanizmus, aby vymenil anektovaný Krym za stiahnutie svojich jednotiek z Donbasu, alebo aby získal ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil. (TASR)

18:52

Juhokórejská spoločnosť Hyundai Motor Group plánuje v najbližších piatich rokoch investovať vyše 17 miliárd eur do nových technológií a prijať 45.000 ľudí. (TASR)

18:39

Skupina piatich britských občanov žijúcich v Holandsku sa obrátila na tamojší súd s požiadavkou, aby boli zachované ich občianske práva aj po tom, ako Británia zavŕši proces vystúpenia z Európskej únie. (AP)

18:26

Tisíce ľudí na severe Kosova vzdalo dnes úctu kosovskosrbskému politikovi Oliverovi Ivanovičovi, ktorého včera zastrelili neznámi páchatelia. (TASR)

18:13

Jeden druh bicykla zo 14 vyhovel technickým požiadavkám. Taký je výsledok kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie v tomto sortimente, ktorý sa uskutočnil v júni až júli 2017. (TASR)

18:00

Ukrajinská armáda by mala dostať americké protitankové riadené strely typu Javelin do šiestich mesiacov. (TASR)

17:47

Kúpa letnej dovolenky v zľavách first moment je medzi slovenskými turistami obľúbená. V tomto roku si ju už takto kúpilo alebo to plánuje urobiť 62 % ľudí na Slovensku. 

17:20

V tuneli železničnej stanice Bratislava hlavná stanica budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať zajtra v čase od 8.00 h do 15.00 h výlukové práce. Počas výluky môžu vlaky mierne meškať. (TASR)

17:06

Protimonopolný úrad SR nedisponuje dôkazmi, že konanie firiem oslovených v súvislosti so zákazkou na audiovizuálne služby, ktorú zadalo Ministerstvo zahraničných vecí SR pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ, by nebolo v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. (TASR)

16:53

Slovenský krasokorčuliar Michael Neuman nepostúpil napriek najlepšej jazde sezóny z krátkeho programu sólistov do piatkových voľných jázd na majstrovstvách Európy v Moskve. Skončil na 29. mieste. (TASR)

16:40