Dovolenkový servis RÁDIA AKTUAL

10.07.2017

Počas letných mesiacov vám budeme každý štvrtok ráno o 7:30 prinášať dovolenkový servis. Pokiaľ tento čas nestihnete, nevadí, v čase 17:10 si budete môcť vypočuť reprízu. Teraz si môžete vypočuť, ale aj prečítať rady a odporúčania k dovolenke v Chorvátsku.
Dovolenkový servis Vám prináša Autoklub Slovakia Assistance.

Je tu leto, teda čas dovoleniek. Máme pre Vás pár užitočných informácií na cesty. Ako, kadiaľ, kedy cestovať a na čo nezabudnúť.
Dnes sa pozrieme na cestu k ,,slovenskému moru“, teda do Chorvátska, individuálnou dopravou, vlastným autom.
Začnime dokladmi, ktoré sú potrebné a musia byť samozrejme platné. Cestovať môžeme na občiansky preukaz alebo cestovný pas, Ten musia mať aj deti. 
Nezabudnite na Európsky preukaz  zdravotného poistenia, ale pred každou dovolenkou odporúčame poistenie, základné cestovné, alebo športové,  ak ste vyznavači adrenalínových športov a atrakcií. V prípade os. auta je potrebné skontrolovať technický stav, platnosť STK, EK a PZP aj s tzv. zelenou kartou, potrebnou za hranicami. Skontorlujte si aj platnosť vodičského preukazu a pre istotu aj platobné karty, ktoré plánujete používať. 
Pre jednoduchšie riešenie dopravných problémov sa určite oplatí havarijné poistenie aj s číslom na asistenčnú službu, kde Vám pracovníci dispečingu pomôžu a poradia vyriešiť prípadný problém.

Už plánovaním trasy sa začína dovolenka. 
Vodiči zo západu SVK môžu použiť trasu cez Rakúsko a Slovinsko. BA - Vieden - Graz - Maribor - Zabreb - Karlovac a Split.
Je to pohodlná trasa po diaľniciach s čerpacími stanicami, kde sa dá platiť platobnými kartami aj hotovosťou, ale v čase dopravných špičiek aj plná turistov z ČR a Nemecka, preto sa môžete zdržať, najviac v piatok a v sobotu, aj na začiatku a na konci mesiaca.

Pozrime sa na diaľničné poplatky:
Rakúsko - 8,90 € za 10 dňovú známku.
Slovinsko - 15 € / ale len na 7 dní, čo nestačí na návrat, teda zaplatíte 30€  za mesačnú známku.
V Chorvátsku sa platí mýto za úseky diaľnic aj most na ostrov KRK 39 a tunel SVETI ILIJA  22,-kún. 
Ceny v Chorvátsku vzrástli od 1. júla približne o 10%, dá sa platiť v hotovosti, eurami alebo kunami, no pri cudzej mene Vám vrátia výdavok len v kunách.
Pre urýchlenie prejazdu cez mýtnice odporúčame platbu kartou. Úsek Záhreb - Split Vás bude stáť po novom 200kún.
Cena palív je porovnateľná cenám na Slovensku. V Slovinsku a Chorvátsku natankujete bez problémov aj alternatívne palivo LPG.
Upozorňujeme, že na rakúskych cestách musíte mať reflexné vesty pre všetkých členov posádky vozidla, inak je povinná výbava platná ako u nás.

Ak sa chcete vyhnúť poplatkom za rakúske a slovinské diaľnice, môžete použiť trasu cez Maďarsko.
BA - Gyor - Petrivente - Orehovica - Bjelovar - Zagreb - Karlovac a Split.
Maďarská  DZ stojí 12€ / 10 dní  alebo 19€ na mesiac , ale je elektronická. Registrujete sa už na hraniciach, alebo cez internet.
Na maďarskej časti trasy musíte použiť aj okresné cesty, preto je vhodné cestovať  v noci, keď sú cesty prázdnejšie.
Aj v Maďarsku môžete natankovať LPG na viacerých čerpacích staniciach.

Dovolenkári z východu SVK nemajú veľmi na výber trasy. Najjednoduchšia a najznámejšia je trasa:
Košice-Miškolc-Budapest-Varaždin-Zagreb - Karlovac -Split.
Je samozrejme dlhšia, ale vedie po diaľniciach, čo ocení najmä vodič. Budapešťou prechádzate obchvatom.
 
Najkritickejším dopravným uzlom všetkých trás je vjazd na diaľnicu Záhreb - Lučko. Najmä sobota ráno. Ak si viete naplánovať termín nástupu na dovolenku v iný deń, predídete tým zdržaniu na ceste. Odporúčame mať pred týmto úsekom natankované palivo, v letných dňoch beží klimatizácia naplno a spotreba o niečo narastie pri stojatej zápche.

Počas letných mesiacov je na cestách množstvo policajtov, nielen na SVK, ale aj za hranicami. Aby sa vám dovolenka nepredražila, odporúčame dodržiavať predpisy, najmä rýchlosť. Od 1. júla do 31. augusta budú dohliadať na bezpečnosť slovenských dovolenkárov v Splitsko - dalmatínskej a Primorsko - goranskej župe aj hliadky slovenských policajtov

Máme pre vás ešte jeden zákaz. Prechádzka v historickom  meste v plavkách alebo bez časti odevu vás môže stáť až 333€. Pokuta vám hrozí v Splite, Dubrovníku, aj  na ostrovoch  Pag, Krk a Hvar. 

Veríme, že Vám rady pomôžu príjemne prežiť dovolenku.  

Rýchle správy

Foto: Modelka predvádza kreáciu z kolekcie jeseň - zima 2018/2019 japonského návrhára Ohalu Anda na prehliadke v Tokiu 20. marca 2018.(TASR/AP)

a
20. marec o 22:00

V roku 2017 bolo v krajinách Európskej únie zabitých v dôsledku teroristických útokov 70 ľudí a pri teroristických útokoch mimo hraníc EÚ zomrelo 18 európskych občanov. (TASR)

20. marec o 21:47

Izraelské ministerstvo obrany začína tento týždeň s odstraňovaním nášľapných mín, ktoré boli nastražené pred viac ako 50 rokmi na mieste, kde bol podľa kresťanskej tradície pred 2000 rokmi pokrstený Ježiš. (DPA)

20. marec o 21:36

Lopta, s ktorou odohrajú úvodný zápas futbalových majstrovstiev sveta 2018 v Rusku, pôjde na krátky výlet do vesmíru. "Berieme so sebou loptu na otvárací zápas," povedal ruský kozmonaut Oleg Artemjev v utorok na kozmodróme Bajkonur. V máji by mal ďalší Rus Anton Škaplerov priniesť loptu späť na Zem. (DPA)

20. marec o 21:23

Francúzsko zadržalo šesť osôb pre podozrenie z poskytnutia logistickej podpory jednému z páchateľov útokov v Paríži z januára 2015. (TASR)

20. marec o 21:10

Pred mešitu v nemeckom meste Gronau ktosi umiestnil prasaciu hlavu. Motív politického charakteru je v danom prípade pravdepodobný, takže sa prípadu venuje štátna polícia. Ošípané sú v islame považované za nečisté a predstavujú tak provokáciu pre moslimov. (Westfällische Nachrichten)

20. marec o 20:58

R. I. P.:
Vo veku 94 rokov zomrel v kanadskom Calgary prvý hokejista ázijského pôvodu, ktorý si zahral v zámorskej profilige NHL Larry Kwong. (TASR)

20. marec o 20:44

Anglického rockového hudobníka Ringa Starra povýšili do rytierskeho stavu. Bývalý bubeník skupiny The Beatles bol ocenený za svoj prínos do rozvoja hudby.

20. marec o 20:32

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi k volebnému víťazstvu blahoželal americký prezident Donald Trump aj severokórejský vodca Kim Čong-un. (TASR)

20. marec o 20:20

V Keni zahynul posledný samec nosorožca tuponosého, oznámili tamojší vedci. Kenská rezervácia Ol Pejeta vo vyhlásení uviedla, že 45-ročného nosorožca utratili v pondelok po tom, ako sa jeho stav "výrazne zhoršil" a už nebol schopný ani stáť. (TASR/AP)

Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan.
Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan. 
20. marec o 20:08

Britský cyklista Chris Froome bude s najväčšou pravdepodobnosťou štartovať na prestížnych pretekoch Giro d’Italia, pretože jeho komplikovaný dopingový prípad sa do mája asi nevyrieši.

20. marec o 19:55

Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa chce v "nie príliš vzdialenej budúcnosti" stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a diskutovať s ním o "pretekoch v zbrojení" medzi Ruskom a USA.

20. marec o 19:43