Dobré noviny 4. augusta 2017

04.08.2017

Bratislavské ulice čistia bezdomovci, pomôže im to postaviť sa na vlastné nohy. Slovenskí policajti odzbrojili zlodeja jedinou otázkou. Prekvapila ho natoľko, že sa radšej hneď priznal. Do prístavu v Kalifornii sa nečakane zatúlala veľryba. Video je teraz hitom internetu

Bezdomovci majú v Bratislave skvelú príležitosť, ako dostať svoj život znovu pod kontrolu.
Od začiatku júla môžete v bratislavskom Novom Meste vídať skupinku ľudí, ktorí čistia okolie, upravujú či natierajú zábradlia. Ide o bezdomovcov, ktorým sa vďaka tomu môže zmeniť život k lepšiemu. Projekt zamestnávania ľudí bez domova funguje už od roku 2016. Vďaka tomu získavajú bezdomovci pracovné zručnosti aj strechu nad hlavou. Pracovníkov vedie dobrovoľníčka Anna Debnárova zo združenia Kresťania v meste. V minulom roku mala skupinu desiatich ľudí a môže sa pochváliť peknými výsledkami. Niektorí z nich majú zamestnanie a bývajú na ubytovni, iných prijali späť rodiny, ktoré uvideli, že sa chcú naozaj zmeniť. Niektorí však stále potrebujú osobitné vedenie. Ale aj tak ide o úspech a ukážku toho, že takýto projekt má zmysel. Teraz pracuje v meste skupina piatich ľudí, a to denne. Aj oni tak dostali šancu, aby svoj život mohli dať do poriadku.

Spomínate si na film Klamár, klamár, v ktorom Jim Carrey stvárnil nenapraviteľného klamára?
Jeho syn si na narodeniny prial, aby otec už viac neklamal a pod vplyvom kúzla sa mu želanie splnilo. Jim Carrey potom nevedel klamať a vyzradil vždy všetko ako na podnose. Čosi podobné sa zrejme stalo aj istému zlodejovi z Trnavy. Policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky si v utorok 1. augusta na sídlisku Linčianska v Trnave všimli podozrivého muža. S podozrením, či nejde o nezvestnú alebo hľadanú osobu, ho požiadali o predloženie dokladu totožnosti. Muž najskôr tvrdil, že ho nemá, vzápätí však začal prehľadávať svoj batoh. Cenovky, ktoré okato vytŕčali z narýchlo poskŕčaných nohavíc, javili podozrenie, že by mohlo ísť aj o kradnuté veci. Kontrolná otázka policajtov o kúpe nohavíc vyviedla muža natoľko z miery, že sa v zlomku sekudny sám priznal ku krádeži. Kuriózne je, že v odevnej predajni v centre Trnavy si krádež ani nevšimli. Až na pokyn policajtov si pozreli kamerové záznamy a tie potvrdili, že muž naozaj v predajni bol a značkové džínsy odcudzil. Nepoškodené oblečenie v hodnote necelých 100 eur policajti vrátili späť do predajne a muža zadržali.

Na internete sa objavilo úžasné video, ktoré zachytáva moment, aký sa rozhodne len tak nevidí.
Priamo do prístavu totiž priplávala veľryba. Zdalo sa, ako by chcela ľudí iba pozdraviť a odplávať preč. Tí, ktorí ju videli, majú zážitok na celý život! Svedkami tejto naozaj neobvyklej situácie boli ľudia v prístavu v kalifornskom meste Ventura. Práve tam priplávala veľryba a ľudia ju mohli pozorovať celkom zblízka. V takejto blízkosti pri prístavoch sa pritom veľryby bežne nevyskytujú a o to výnimočnejšia bola táto situácia. Video sa podarilo natočiť spoločnosti Pacific Eagle Air Cam, ktorá sa špecializuje na natáčanie videí pomocou dronov. Práve tá neskôr spresnila, že šlo o veľrybie mláďa, ktoré do prístavu omylom zablúdilo. Podarilo sa mu však z neho bezpečne vyplávať a všetko bolo v najlepšom poriadku.

Rýchle správy

Foto dňa: Najsmutnejšia slovenská olympionička.

Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková na strelnici počas pretekov miešaných štafiet na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu v utorok 20. februára 2018. Fialkovej streľba nevyšla a slovenských biatlonistov diskvalifikovali.
Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková na strelnici počas pretekov miešaných štafiet na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu v utorok 20. februára 2018. Fialkovej streľba nevyšla a slovenských biatlonistov diskvalifikovali. Foto: TASR

 

20. februar o 22:01

Rusko obnoví lety medzi Moskvou a Káhirou až v apríli. Na letisko v Káhire nainštalovali nové prístroje na skenovanie batožín. (SITA)

20. februar o 21:50

R. I. P.:
V Anglicku zomrel na následky kolapsu počas tréningu 27-ročný hráč druholigového Doncaster Knights Ian Williams. Tragédia sa stala  predpoludním, záchranárom sa ho napriek rýchlemu zásahu nepodarilo oživiť. (TASR)

20. februar o 21:37

Sedemnásť Turkov, ktorým sa podarilo dostať z Turecka člnom na grécky ostrov, požiada o politický azyl v Grécku. Ide o tureckých štátnych zamestnancov a ich rodiny, ktorí unikli pred tvrdými opatreniami vlády po neúspešnom štátnom prevrate z roku 2016. (AP)

20. februar o 21:23

Pakistanský sériový vrah Muhammad Imrán, ktorého uznali vinným z vraždy ôsmich detí a odsúdili ho na trest smrti, sa proti rozsudku odvolal. (SITA)

20. februar o 21:10

Trojročné dievčatko z Prašníka pri Piešťanoch má prasaciu chrípku, jej stav je vážny. Dieťa previezli zo škôlky s vysokými teplotami do piešťanskej nemocnice a odtiaľ na bratislavské Kramáre. Budovu školy na týždeň zatvorili.

20. februar o 20:56

Slovenským juniorom sa nedarilo na majstrovstvách Európy v streľbe zo vzduchových zbraní v Györi. Ani jeden sa z kvalifikácie neprebojoval do finále. (TASR)

20. februar o 20:55

Vedenie zámorského hokejového klubu NHL New York Rangers vymenilo obrancu Nicka Holdena do Bostonu Bruins. Opačným smerom putoval takisto obranca Rob O'Gara a tretie kolo draftu 2018. 

20. februar o 20:43

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka predĺžil o ďalší rok zmluvu so španielskym futbalovým klubom Celta Vigo. Nový kontrakt platí do júna 2023. Súčasťou novej zmluvy je aj navýšenie výkupnej klauzuly z 35 na 50 miliónov eur.

20. februar o 20:29

Slovenský tenista Lukáš Lacko vypadol na turnaji ATP v americkom Delray Beach už v prvom kole. V utorok nestačil na Nemca Petra Gojowczyka a prehral v troch setoch 6:3, 5:7 a 1:6. (TASR)

20. februar o 19:45