Dobré noviny 4. augusta 2017

04.08.2017

Bratislavské ulice čistia bezdomovci, pomôže im to postaviť sa na vlastné nohy. Slovenskí policajti odzbrojili zlodeja jedinou otázkou. Prekvapila ho natoľko, že sa radšej hneď priznal. Do prístavu v Kalifornii sa nečakane zatúlala veľryba. Video je teraz hitom internetu

Bezdomovci majú v Bratislave skvelú príležitosť, ako dostať svoj život znovu pod kontrolu.
Od začiatku júla môžete v bratislavskom Novom Meste vídať skupinku ľudí, ktorí čistia okolie, upravujú či natierajú zábradlia. Ide o bezdomovcov, ktorým sa vďaka tomu môže zmeniť život k lepšiemu. Projekt zamestnávania ľudí bez domova funguje už od roku 2016. Vďaka tomu získavajú bezdomovci pracovné zručnosti aj strechu nad hlavou. Pracovníkov vedie dobrovoľníčka Anna Debnárova zo združenia Kresťania v meste. V minulom roku mala skupinu desiatich ľudí a môže sa pochváliť peknými výsledkami. Niektorí z nich majú zamestnanie a bývajú na ubytovni, iných prijali späť rodiny, ktoré uvideli, že sa chcú naozaj zmeniť. Niektorí však stále potrebujú osobitné vedenie. Ale aj tak ide o úspech a ukážku toho, že takýto projekt má zmysel. Teraz pracuje v meste skupina piatich ľudí, a to denne. Aj oni tak dostali šancu, aby svoj život mohli dať do poriadku.

Spomínate si na film Klamár, klamár, v ktorom Jim Carrey stvárnil nenapraviteľného klamára?
Jeho syn si na narodeniny prial, aby otec už viac neklamal a pod vplyvom kúzla sa mu želanie splnilo. Jim Carrey potom nevedel klamať a vyzradil vždy všetko ako na podnose. Čosi podobné sa zrejme stalo aj istému zlodejovi z Trnavy. Policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky si v utorok 1. augusta na sídlisku Linčianska v Trnave všimli podozrivého muža. S podozrením, či nejde o nezvestnú alebo hľadanú osobu, ho požiadali o predloženie dokladu totožnosti. Muž najskôr tvrdil, že ho nemá, vzápätí však začal prehľadávať svoj batoh. Cenovky, ktoré okato vytŕčali z narýchlo poskŕčaných nohavíc, javili podozrenie, že by mohlo ísť aj o kradnuté veci. Kontrolná otázka policajtov o kúpe nohavíc vyviedla muža natoľko z miery, že sa v zlomku sekudny sám priznal ku krádeži. Kuriózne je, že v odevnej predajni v centre Trnavy si krádež ani nevšimli. Až na pokyn policajtov si pozreli kamerové záznamy a tie potvrdili, že muž naozaj v predajni bol a značkové džínsy odcudzil. Nepoškodené oblečenie v hodnote necelých 100 eur policajti vrátili späť do predajne a muža zadržali.

Na internete sa objavilo úžasné video, ktoré zachytáva moment, aký sa rozhodne len tak nevidí.
Priamo do prístavu totiž priplávala veľryba. Zdalo sa, ako by chcela ľudí iba pozdraviť a odplávať preč. Tí, ktorí ju videli, majú zážitok na celý život! Svedkami tejto naozaj neobvyklej situácie boli ľudia v prístavu v kalifornskom meste Ventura. Práve tam priplávala veľryba a ľudia ju mohli pozorovať celkom zblízka. V takejto blízkosti pri prístavoch sa pritom veľryby bežne nevyskytujú a o to výnimočnejšia bola táto situácia. Video sa podarilo natočiť spoločnosti Pacific Eagle Air Cam, ktorá sa špecializuje na natáčanie videí pomocou dronov. Práve tá neskôr spresnila, že šlo o veľrybie mláďa, ktoré do prístavu omylom zablúdilo. Podarilo sa mu však z neho bezpečne vyplávať a všetko bolo v najlepšom poriadku.

Rýchle správy

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16