Dobré noviny 4. augusta 2017

04.08.2017

Bratislavské ulice čistia bezdomovci, pomôže im to postaviť sa na vlastné nohy. Slovenskí policajti odzbrojili zlodeja jedinou otázkou. Prekvapila ho natoľko, že sa radšej hneď priznal. Do prístavu v Kalifornii sa nečakane zatúlala veľryba. Video je teraz hitom internetu

Bezdomovci majú v Bratislave skvelú príležitosť, ako dostať svoj život znovu pod kontrolu.
Od začiatku júla môžete v bratislavskom Novom Meste vídať skupinku ľudí, ktorí čistia okolie, upravujú či natierajú zábradlia. Ide o bezdomovcov, ktorým sa vďaka tomu môže zmeniť život k lepšiemu. Projekt zamestnávania ľudí bez domova funguje už od roku 2016. Vďaka tomu získavajú bezdomovci pracovné zručnosti aj strechu nad hlavou. Pracovníkov vedie dobrovoľníčka Anna Debnárova zo združenia Kresťania v meste. V minulom roku mala skupinu desiatich ľudí a môže sa pochváliť peknými výsledkami. Niektorí z nich majú zamestnanie a bývajú na ubytovni, iných prijali späť rodiny, ktoré uvideli, že sa chcú naozaj zmeniť. Niektorí však stále potrebujú osobitné vedenie. Ale aj tak ide o úspech a ukážku toho, že takýto projekt má zmysel. Teraz pracuje v meste skupina piatich ľudí, a to denne. Aj oni tak dostali šancu, aby svoj život mohli dať do poriadku.

Spomínate si na film Klamár, klamár, v ktorom Jim Carrey stvárnil nenapraviteľného klamára?
Jeho syn si na narodeniny prial, aby otec už viac neklamal a pod vplyvom kúzla sa mu želanie splnilo. Jim Carrey potom nevedel klamať a vyzradil vždy všetko ako na podnose. Čosi podobné sa zrejme stalo aj istému zlodejovi z Trnavy. Policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky si v utorok 1. augusta na sídlisku Linčianska v Trnave všimli podozrivého muža. S podozrením, či nejde o nezvestnú alebo hľadanú osobu, ho požiadali o predloženie dokladu totožnosti. Muž najskôr tvrdil, že ho nemá, vzápätí však začal prehľadávať svoj batoh. Cenovky, ktoré okato vytŕčali z narýchlo poskŕčaných nohavíc, javili podozrenie, že by mohlo ísť aj o kradnuté veci. Kontrolná otázka policajtov o kúpe nohavíc vyviedla muža natoľko z miery, že sa v zlomku sekudny sám priznal ku krádeži. Kuriózne je, že v odevnej predajni v centre Trnavy si krádež ani nevšimli. Až na pokyn policajtov si pozreli kamerové záznamy a tie potvrdili, že muž naozaj v predajni bol a značkové džínsy odcudzil. Nepoškodené oblečenie v hodnote necelých 100 eur policajti vrátili späť do predajne a muža zadržali.

Na internete sa objavilo úžasné video, ktoré zachytáva moment, aký sa rozhodne len tak nevidí.
Priamo do prístavu totiž priplávala veľryba. Zdalo sa, ako by chcela ľudí iba pozdraviť a odplávať preč. Tí, ktorí ju videli, majú zážitok na celý život! Svedkami tejto naozaj neobvyklej situácie boli ľudia v prístavu v kalifornskom meste Ventura. Práve tam priplávala veľryba a ľudia ju mohli pozorovať celkom zblízka. V takejto blízkosti pri prístavoch sa pritom veľryby bežne nevyskytujú a o to výnimočnejšia bola táto situácia. Video sa podarilo natočiť spoločnosti Pacific Eagle Air Cam, ktorá sa špecializuje na natáčanie videí pomocou dronov. Práve tá neskôr spresnila, že šlo o veľrybie mláďa, ktoré do prístavu omylom zablúdilo. Podarilo sa mu však z neho bezpečne vyplávať a všetko bolo v najlepšom poriadku.

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10