Danko: Mám pocit, že Európa stagnuje

Danko: Mám pocit, že Európa stagnuje

Pred 3 dňami

V poslednom období podľa neho zaznievajú pochybnosti, ktoré vznikli v čase migračnej krízy, o tom, aká je miera suverenity Slovenska v rozhodovaní.

Bratislava 14. januára (TASR) – Európa stagnuje a od čias problémov v Grécku sa to neustále zhoršuje. V nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS).

V poslednom období podľa neho zaznievajú pochybnosti, ktoré vznikli v čase migračnej krízy, o tom, aká je miera suverenity Slovenska v rozhodovaní. "Keď nám niekto chce nanútiť migrantov, keď nám prikazuje veci, ktoré nie sú pre nás komfortné. Niektoré rozhodnutia euroúradníkov a europarlamentu vnímame stále ako veci odtrhnuté od reality," skonštatoval Danko. Z hľadiska ďalšieho vývoja a realizácie potrebných reforiem preto s veľkým očakávaním sleduje zostavenie vlády v Nemecku, ktoré je podľa neho podstatným prvkom v Európskej únii.

Predseda parlamentu vníma Slovensko po 25 rokoch od osamostatnenia sa vo veľmi dobrej kondícii z hľadiska medzinárodných vzťahov. Často pri stretnutí s politikmi z V4 sú podľa jeho slov zástupcovia Slovenska dopytovaní, pretože v integrácii aj z hľadiska eurozóny sa dostalo oveľa hlbšie. "Vo veľa veciach sme Slovensko posunuli oveľa ďalej," podotkol Danko.

Predseda opozičnej SaS a europoslanec Richard Sulík považuje osamostatnenie sa Slovenska za dobrý krok. Za dôležitú historickú udalosť však považuje aj to, že sa krajina dokázala zbaviť komunistického režimu. "Dokázali sme sa rozísť kultivovane s Čechmi a ostať priateľmi. Je veľmi dobré, že Slovensko je samostatnou suverénnou krajinou. O to viac by som dbal na to, aby sme tu suverenitu nestrácali," skonštatoval Sulík. Podľa neho nie je správne, aby SR všetky rozhodovacie právomoci odovzdala do Bruselu.

Sulík na adresu Dankovho vystúpenia v ruskej Štátnej dume v novembri 2017 vyhlásil, že tým predseda NR SR vyslal zmätočné signály, keďže predtým podpísal so slovenským prezidentom a premiérom deklaráciu, že budú postupovať spoločne s európskymi partnermi. "Nemenil by som nič na svojom vystúpení, nie je to zmätočné," argumentoval Danko s tým, že sa snažil len o dobré vzťahy a využite príležitosti pre Slovensko. Rusko totiž považuje za strategického partnera.

Politici okomentovali aj výsledky prvého kola prezidentských volieb v Česku. Sulík priznal, že nie je veľký fanúšik súčasného českého prezidenta Miloša Zemana a predpokladá, že po druhom kole volieb bude mať Česko iného prezidenta. "Pán Zeman by už mal ísť do dôchodku," povedal. Danko uviedol, že koho si zvolia českí občania, toho bude prezident, predseda parlamentu a predseda vlády SR rešpektovať.

Rýchle správy

Za celý rok 2017 vybral štát na mýte od majiteľov nákladných áut nad 3,5 tony 201,14 milióna eur. Na diaľniciach a rýchlostných cestách sa vybralo mýto vo výške 134,85 milióna eur a na spoplatnených úsekoch ciest prvej triedy 66,23 milióna eur. (TASR)

14:44

Namiesto Václava Moravca, ktorý to odmietol, bude moderovať debatu Českej televízie, v ktorej sa stretnú českí prezidentskí kandidáti Jiří Drahoš a súčasná hlava štátu Miloš Zeman, Světlana Witowská. (ČT24)

14:30

USA nemajú právo zasahovať do záležitostí Sýrie, vyhlásilo sýrske ministerstvo zahraničných vecí. Urobilo tak deň po tom, ako administratíva prezidenta D. Trumpa načrtla svoje ciele, ako ovplyvňovať výsledok sedemročnej občianskej vojny v Sýrii. (AP)

14:17

V spoločnosti Continental je vidieť, ako je možné udržať a rozvíjať tradíciu výroby. Po návšteve púchovskej gumárenskej spoločnosti Continental to povedal prezident SR Andrej Kiska. (TASR)

14:05

Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že získal objednávku od leteckej spoločnosti Emirates na dodávku obrích strojov A380. Hodnota objednávky sa podľa katalógových cien odhaduje na 16 miliárd USD. (TASR)

14:01

Útočník Paríža Saint-Germain Neymar strelil vo víťaznom zápase proti Dijonu štyri góly, napriek tomu ho vlastní fanúšikovia vypískali.

13:48

Indické ozbrojené sily úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu typu Agni-V, považovanú za najvyspelejšiu zbraň tohto druhu, akú India vlastní. (CNN)

13:34

Maďarsko sa aj naďalej bude rozhodne stavať proti prenasledovaniu kresťanov vo svete, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán osobitnému vyslancovi EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Jánovi Figeľovi.

13:20

Video: Talk show Zuzany Martinákovej. Druhým hosťom bol Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity. Téma: Úspechy, potreby a plány tejto inštitúcie.

13:06

Španielsky futbalový reprezentant Gerard Pique predĺžil spoluprácu s FC Barcelona do roku 2022. (TASR)

12:56

Ozbrojení muži zastrelili v Pakistane matku a dcéru, ktoré sa v juhozápadnom meste Kvéta zúčastňovali na očkovacej kampani proti detskej obrne. Útok sa stal v období, keď stovky skupín pracovníkov očkujú deti, aby ich uchránili pred nákazlivým ochorením, spôsobujúcim ochrnutie až smrť. (TASR)

12:45

Piataci, ktorí vypĺňali zadania v Testovaní 5 známe ako monitor 22. novembra 2017, dosiahli v testoch z matematiky priemernú úspešnosť 64,7 % a v slovenskom jazyku a literatúre 62,8 %. Vyplýva to z výsledkov testovania, ktoré zverejnila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.

12:32

Miloš Zeman prijme demisiu vlády v stredu 24. januára, uviedol Hrad. (ČT24)

12:20