Danko: Mám pocit, že Európa stagnuje

Danko: Mám pocit, že Európa stagnuje

14.01.2018

V poslednom období podľa neho zaznievajú pochybnosti, ktoré vznikli v čase migračnej krízy, o tom, aká je miera suverenity Slovenska v rozhodovaní.

Bratislava 14. januára (TASR) – Európa stagnuje a od čias problémov v Grécku sa to neustále zhoršuje. V nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS).

V poslednom období podľa neho zaznievajú pochybnosti, ktoré vznikli v čase migračnej krízy, o tom, aká je miera suverenity Slovenska v rozhodovaní. "Keď nám niekto chce nanútiť migrantov, keď nám prikazuje veci, ktoré nie sú pre nás komfortné. Niektoré rozhodnutia euroúradníkov a europarlamentu vnímame stále ako veci odtrhnuté od reality," skonštatoval Danko. Z hľadiska ďalšieho vývoja a realizácie potrebných reforiem preto s veľkým očakávaním sleduje zostavenie vlády v Nemecku, ktoré je podľa neho podstatným prvkom v Európskej únii.

Predseda parlamentu vníma Slovensko po 25 rokoch od osamostatnenia sa vo veľmi dobrej kondícii z hľadiska medzinárodných vzťahov. Často pri stretnutí s politikmi z V4 sú podľa jeho slov zástupcovia Slovenska dopytovaní, pretože v integrácii aj z hľadiska eurozóny sa dostalo oveľa hlbšie. "Vo veľa veciach sme Slovensko posunuli oveľa ďalej," podotkol Danko.

Predseda opozičnej SaS a europoslanec Richard Sulík považuje osamostatnenie sa Slovenska za dobrý krok. Za dôležitú historickú udalosť však považuje aj to, že sa krajina dokázala zbaviť komunistického režimu. "Dokázali sme sa rozísť kultivovane s Čechmi a ostať priateľmi. Je veľmi dobré, že Slovensko je samostatnou suverénnou krajinou. O to viac by som dbal na to, aby sme tu suverenitu nestrácali," skonštatoval Sulík. Podľa neho nie je správne, aby SR všetky rozhodovacie právomoci odovzdala do Bruselu.

Sulík na adresu Dankovho vystúpenia v ruskej Štátnej dume v novembri 2017 vyhlásil, že tým predseda NR SR vyslal zmätočné signály, keďže predtým podpísal so slovenským prezidentom a premiérom deklaráciu, že budú postupovať spoločne s európskymi partnermi. "Nemenil by som nič na svojom vystúpení, nie je to zmätočné," argumentoval Danko s tým, že sa snažil len o dobré vzťahy a využite príležitosti pre Slovensko. Rusko totiž považuje za strategického partnera.

Politici okomentovali aj výsledky prvého kola prezidentských volieb v Česku. Sulík priznal, že nie je veľký fanúšik súčasného českého prezidenta Miloša Zemana a predpokladá, že po druhom kole volieb bude mať Česko iného prezidenta. "Pán Zeman by už mal ísť do dôchodku," povedal. Danko uviedol, že koho si zvolia českí občania, toho bude prezident, predseda parlamentu a predseda vlády SR rešpektovať.

Rýchle správy

Foto dňa: Centrum Ružomberka ožilo tanečno-hovoreným programom, sprievodom ulicami mesta a následným upálením Moreny, ktoré boli súčasťou už tradičného vítania jari. Ľudové pásmo Morena a Kvetana predviedli pre asi dve stovky divákov Folklórny súbor Liptov a Detský folklórny súbor Liptáčik.(TASR)

a
23. marec o 22:00

Srbsko zrušilo z bezpečnostných dôvodov kvalifikačný zápas hádzanárskych MSJ proti Kosovu. "Hrozili konflikty s nacionalistickými fanúšikmi, ktorí sú proti nezávislosti Kosova," uviedol srbský minister vnútra Nebojsa Stefanovič. (AP)

23. marec o 21:47

Maďarský prezident János Áder privítal s vojenskými poctami v západomaďarskom meste Veszprém poľského prezidenta Andrzeja Dudu pri príležitosti dňa maďarsko-poľského priateľstva. (MTI)

23. marec o 21:33

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari privítal vo svojej rezidencii 105 zo 111 dievčat, ktoré prepustili militanti z extrémistickej organizácie Boko Haram. Ozbrojenci ich v polovici februára uniesli z internátnej školy v obci Dapchi ležiacej na severovýchode Nigérie. Osud zvyšných šiestich pritom ostáva neznámy. (AP)

23. marec o 21:20

Stredopoliar nemeckého futbalového klubu RB Lipsko Naby Keita musí zaplatiť pokutu 250.000 eur za sfalšovaný vodičský preukaz. Súd určil výšku pokuty na základe platu hráča, ktorý sa údajne pohybuje vo výške dvoch miliónov eur. (DPA)

23. marec o 21:07

Doprava: Nákladné autá, prichádzajúce z niektorých susedných štátov, ktoré majú cieľ cesty na Slovensku, budú môcť jazdiť aj na Veľký piatok a Veľkonočný pondelok. (TASR)

23. marec o 20:55

Srbsko ponúklo svoje hlavné mesto Belehrad ako možné miesto stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivku Donalda Trumpa. (TASS)

23. marec o 20:43

Teroristické útoky, ktoré sa na juhu Francúzska, si vyžiadali tri obete na životoch a 16 zranených. Uviedol to prezident Emmanuel Macron. Dodal, že stav dvoch zranených ľudí je vážny. (TASR)

23. marec o 20:31

Britskí diplomati, ktorých Rusko recipročne vyhostilo v rámci kauzy Skripaľ, odleteli z Moskvy do svojej vlasti. (TASS)

23. marec o 20:20

Jedným zo zámerov v kauze novičok mohla byť aj snaha ukázať pred prezidentskými voľbami, že Rusko je stále mocné a dokáže sa brániť a zasahovať i v zahraničí. Uviedol to český analytik Pavel Havlíček.

23. marec o 20:12

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov triumfovala v stretnutí 2. skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2019 tejto vekovej kategórie na pôde albánskych rovesníkov 3:2. (TASR)

23. marec o 19:35