Chorej dcérke rozprávala príbehy o neobvyklom dievčatku. Malá Karin ju pomenovala Pipi Dlhá pančucha

Chorej dcérke rozprávala príbehy o neobvyklom dievčatku. Malá Karin ju pomenovala Pipi Dlhá pančucha

14.11.2017

Knihu vtedy neznámej autorky vydavatelia spočiatku kritizovali a nie veľmi chceli vydať. Ukázalo sa však, že deti Pipi milujú.

Vimmerby/Bratislava 14. novembra (TASR) – Od narodenia slávnej švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej uplynulo dnes 110 rokov. Hrdinov jej kníh poznajú deti na celom svete.

Pri zrode najznámejšej literárnej postavy Pipi, vytvorenej v dielku Pipi Dlhá pančucha, stála autorkina dcéra Karin. Ona vymyslela meno pre postavičku a chcela, aby jej mama o Pipi rozprávala. A tak Lindgrenovej fantázia pracovala a každý večer pred spaním rozprávala chorej dcérke príbeh o Pipi, ktorá žila neobvyklým životom v krajine, kde sa nesmú písať domáce úlohy, bez rodičov vo vile s koňom a opicou a v túžbe po dobrodružstve vnášala zmätky a vzrušenie do usporiadaného prostredia. Pipi, podobne ako v detstve jej autorka Astrid Lindgrenová, pohŕda konvenciami a neuznáva autority.

Knihu vtedy neznámej autorky vydavatelia spočiatku kritizovali a nie veľmi chceli vydať. Ukázalo sa však, že deti Pipi milujú a obľúbili si aj ďalších hrdinov, ktorých im Lindgrenová predložila, napríklad Kalleho Blomquista, Karkulína zo strechy, Emila z Lönnebergy, lúpežnícke dievčatko Ronju.

Astrid Lindgrenová, rodená Astrid Anna Emilia Ericssonová, sa narodila 14. novembra 1907 na statku Näs neďaleko mestečka Vimmerby v južnej časti Švédska. V roku 1923 začala pracovať v regionálnych novinách, krátko žila v Dánsku a nakoniec sa usadila v Štokholme (Švedsko), kde pracovala ako sekretárka. V roku 1931 sa vydala za Stura Lindgrena. Od roku 1937 pracovala ako stenografka pre švédskeho profesora kriminalistiky Harry Södermana. To ju inšpirovalo k detektívnym románom o Kalle Blomquistovi.

Na archívnej snímke predstaviteľ Emila z Lönnebergy.
Na archívnej snímke predstaviteľ Emila z Lönnebergy. Foto: wikipedia

Písala romány, poviedky, hry, filmové scenáre a napísala aj knižku hudobných textov, ale najmä knižky pre deti. Svoju prvotinu vydala v roku 1944 a o rok neskôr vyšla jej najslávnejšia Pipi Dlhá Pančucha. Deti si knihu ihneď veľmi obľúbili a z Lindgrenovej urobila medzinárodne známu spisovateľku.

Príbeh o bezočivom, pehavom dievčatku s dvoma vrkočmi ryšavých vlasov, Pipi Dlhej Pančuche, sa zaradil medzi svetovú klasiku literatúry pre mládež. Vo svojom diele kombinuje Lindgrenová šibalstvo s humorom, podáva kritický pohľad na svet dospelých a vykresľuje krutú pravdu o vzťahoch medzi deťmi. Veľa jej diel sfilmovali. K mnohým knihám Astrid Lindgrenovú inšpirovalo jej detstvo strávené na farme svojho otca Samuela Augusta Ericssona. Bola ikonou detskej knihy, brilantnou rozprávačkou pútavých príbehov, "rozprávkovou starou mamou", ako ju nazvali vo Švédsku.

Knihy tejto nositeľky viacerých ocenení - udelili jej napríklad Cenu Christiana Andersena (1958), vôbec najvyššie možné ocenenie pre autorov detskej literatúry, či Mierovú cenu nemeckých vydavateľov (1978) - preložili do vyše 80 jazykov, medzi ktorými figuruje aj swahilčina, jazyk zulu alebo uzbecký jazyk.

So spisovateľskou činnosťou Lindgrenová skončila začiatkom 90. rokov 20. storočia. Zostala však aktívnou účastníčkou verejných debát, aktívne podporovala detské práva a práva zvierat a menšín. Za túto činnosť dostala v roku 1993 cenu Right Livelihood Award (Cena za správny život, nazývanou aj alternatívna Nobelova cena).

Spisovateľka Astrid Lindgrenová zomrela 28. januára 2002 v švédskej metropole Štokholm vo veku 94 rokov.

Na jej počesť zriadila švédska vláda v tom istom roku pre najlepších autorov detskej knihy Cenu Astrid Lindgrenovej, ktorá je dotovaná sumou päť miliónov švédskych korún.

Rýchle správy

Sudca nariadil, aby bol Ratko Mladič vylúčený zo súdneho dvora. Bývalý bosnianskosrbský generál počas procesu nesúhlasne triasol hlavou po obvineniach z "odstránenia moslimov a Chorvátov" prostredníctvom "prenasledovania, vyhladzovania, vraždy a deportácie". (AFP, Sky News)

11:56

Libanonský premiér Saad Harírí v stredu na žiadosť prezidenta Michela Aúna nateraz stiahol svoju demisiu a bude aj naďalej zastávať funkciu predsedu vlády. (TASR)

11:45

Premiér Robert Fico kritizoval veľké krajiny EÚ za rozhodovanie o novom sídle agentúr EÚ.

11:33

Závod Majak na Urale nebol zdrojom úniku rádioaktívnych látok do ovzdušia, tvrdí ruská Federálna služba pre dohľad v ekologickej, technologickej a jadrovej oblasti. Ide o reakciu na tzv. rádioaktívny oblak, zachytený nad Európou na prelome septembra a októbra.

11:21

Rusko schválilo zákon, ktorý umožní úradom požadovať od zahraničných médií pôsobiacich v krajine, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahraniční agenti. Za dokument hlasovalo 254 senátorov, jeden sa hlasovania zdržal. (TASR)

11:07

Veľká porota USA obžalovala z terorizmu Uzbeka Sayfulla Saipova, ktorý v New Yorku zabil dodávkou osem ľudí a 12 zranil. (ČTK)

10:55

Do Tichého oceánu sa zrútilo americké vojenské lietadlo s 11 osobami. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že lokalizovalo osem pasažierov havarovaného lietadla. Nie je však jasné, či sú nažive. (TASR)

10:40

Prekrúcanie okupácie z roku 1968 nahnevalo i Zemana, v Rusku sa chce ohradiť.

10:28

R. I. P.:
Vo veku 55 rokov zomrel v Londýne ruský operný spevák, barytonista Dmitrij Chvorostovskij. Spevák ešte koncom júna 2015 oznámil, že má nádor na mozgu. Vlani v decembri oznámil prerušenie umeleckej činnosti v opere zo zdravotných dôvodov. (TASR)

10:15

Minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič neuvažuje o kandidatúre na post prezidenta. Uviedol to počas rozhovoru s novinármi.

10:02

Opozíciou ovládaný venezuelský parlament schválil vyhlásenie výnimočného stavu v rezorte zdravotníctva. Parlament od vlády žiada, aby prijala reálne plány na boj s nákazlivými chorobami. Vo Venezuele je v súčasnosti na maláriu chorých približne 200.000 ľudí, ktorí však nedostávajú adekvátnu liečbu, a preto zomierajú. (TASR)

09:50

Taliansko vyhostilo Maročana, ktorý plánoval teroristické útoky nožom. Zámer chcel vykonať v prípade, že sa mu nepodarí uskutočniť plán vycestovať na Blízky východ a pridať sa k IS. Plánovaný teroristický útok mal byť aj pomstou za to, že mu v Taliansku nepredĺžili povolenie na pobyt. (TASR)

09:37

Český režisér Jiří Menzel (79) je po ťažkej operácii v umelom spánku. (TV Nova)

09:23