Chorej dcérke rozprávala príbehy o neobvyklom dievčatku. Malá Karin ju pomenovala Pipi Dlhá pančucha

Chorej dcérke rozprávala príbehy o neobvyklom dievčatku. Malá Karin ju pomenovala Pipi Dlhá pančucha

14.11.2017

Knihu vtedy neznámej autorky vydavatelia spočiatku kritizovali a nie veľmi chceli vydať. Ukázalo sa však, že deti Pipi milujú.

Vimmerby/Bratislava 14. novembra (TASR) – Od narodenia slávnej švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej uplynulo dnes 110 rokov. Hrdinov jej kníh poznajú deti na celom svete.

Pri zrode najznámejšej literárnej postavy Pipi, vytvorenej v dielku Pipi Dlhá pančucha, stála autorkina dcéra Karin. Ona vymyslela meno pre postavičku a chcela, aby jej mama o Pipi rozprávala. A tak Lindgrenovej fantázia pracovala a každý večer pred spaním rozprávala chorej dcérke príbeh o Pipi, ktorá žila neobvyklým životom v krajine, kde sa nesmú písať domáce úlohy, bez rodičov vo vile s koňom a opicou a v túžbe po dobrodružstve vnášala zmätky a vzrušenie do usporiadaného prostredia. Pipi, podobne ako v detstve jej autorka Astrid Lindgrenová, pohŕda konvenciami a neuznáva autority.

Knihu vtedy neznámej autorky vydavatelia spočiatku kritizovali a nie veľmi chceli vydať. Ukázalo sa však, že deti Pipi milujú a obľúbili si aj ďalších hrdinov, ktorých im Lindgrenová predložila, napríklad Kalleho Blomquista, Karkulína zo strechy, Emila z Lönnebergy, lúpežnícke dievčatko Ronju.

Astrid Lindgrenová, rodená Astrid Anna Emilia Ericssonová, sa narodila 14. novembra 1907 na statku Näs neďaleko mestečka Vimmerby v južnej časti Švédska. V roku 1923 začala pracovať v regionálnych novinách, krátko žila v Dánsku a nakoniec sa usadila v Štokholme (Švedsko), kde pracovala ako sekretárka. V roku 1931 sa vydala za Stura Lindgrena. Od roku 1937 pracovala ako stenografka pre švédskeho profesora kriminalistiky Harry Södermana. To ju inšpirovalo k detektívnym románom o Kalle Blomquistovi.

Na archívnej snímke predstaviteľ Emila z Lönnebergy.
Na archívnej snímke predstaviteľ Emila z Lönnebergy. Foto: wikipedia

Písala romány, poviedky, hry, filmové scenáre a napísala aj knižku hudobných textov, ale najmä knižky pre deti. Svoju prvotinu vydala v roku 1944 a o rok neskôr vyšla jej najslávnejšia Pipi Dlhá Pančucha. Deti si knihu ihneď veľmi obľúbili a z Lindgrenovej urobila medzinárodne známu spisovateľku.

Príbeh o bezočivom, pehavom dievčatku s dvoma vrkočmi ryšavých vlasov, Pipi Dlhej Pančuche, sa zaradil medzi svetovú klasiku literatúry pre mládež. Vo svojom diele kombinuje Lindgrenová šibalstvo s humorom, podáva kritický pohľad na svet dospelých a vykresľuje krutú pravdu o vzťahoch medzi deťmi. Veľa jej diel sfilmovali. K mnohým knihám Astrid Lindgrenovú inšpirovalo jej detstvo strávené na farme svojho otca Samuela Augusta Ericssona. Bola ikonou detskej knihy, brilantnou rozprávačkou pútavých príbehov, "rozprávkovou starou mamou", ako ju nazvali vo Švédsku.

Knihy tejto nositeľky viacerých ocenení - udelili jej napríklad Cenu Christiana Andersena (1958), vôbec najvyššie možné ocenenie pre autorov detskej literatúry, či Mierovú cenu nemeckých vydavateľov (1978) - preložili do vyše 80 jazykov, medzi ktorými figuruje aj swahilčina, jazyk zulu alebo uzbecký jazyk.

So spisovateľskou činnosťou Lindgrenová skončila začiatkom 90. rokov 20. storočia. Zostala však aktívnou účastníčkou verejných debát, aktívne podporovala detské práva a práva zvierat a menšín. Za túto činnosť dostala v roku 1993 cenu Right Livelihood Award (Cena za správny život, nazývanou aj alternatívna Nobelova cena).

Spisovateľka Astrid Lindgrenová zomrela 28. januára 2002 v švédskej metropole Štokholm vo veku 94 rokov.

Na jej počesť zriadila švédska vláda v tom istom roku pre najlepších autorov detskej knihy Cenu Astrid Lindgrenovej, ktorá je dotovaná sumou päť miliónov švédskych korún.

Rýchle správy

Foto: Účastníci v maskách Kim Čong-una a  Donalda Trumpa pochodujú počas karnevalového sprievodu vo švajčiarskom Bazileji 19. februára 2018. (TASR/AP)

a
19. februar o 22:00

Desiatky dospievajúcich študentov ležali na chodníku pred Bielym domom vo Washingtone a žiadali prezidenta Donalda Trumpa, aby podnikol kroky na kontrolu strelných zbraní v USA. Akcia tínedžerov sa konala po streleckom masakri na strednej škole na Floride, kde páchateľ 14. februára zabil 17 ľudí. (TASR)

19. februar o 21:50

Španielska polícia očistila štyroch hráčov anglického futbalového klubu West Bromwich Albion. Jonnyho Evansa, Garetha Barryho, Jakea Livermorea a Boaza Myhilla obvinili minulý týždeň z krádeže taxíka počas tréningového kempu v Barcelone. (AP)

19. februar o 21:37

Príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže zadržali 324 migrantov v dvoch gumených člnoch, ktorí mali v úmysle opustiť túto severoafrickú krajinu a vydať sa na plavbu cez Stredozemné more do Európy. (Reuters)

19. februar o 21:10

Slovenskí futbalisti do 16 rokov prehrali v prvom zápase na turnaji UEFA Development v gréckom meste Agrinio s rovesníkmi z Ruska 2:3. Druhý zápas na turnaji odohrá Slovensko v stredu 21. februára o 14.00 proti domácemu Grécku na štadióne Panetolikos. (TASR)
 

19. februar o 20:57

V dôsledku zintenzívnenia náletov sýrskych vládnych síl a ich spojencov v oblasti Východná Ghúta na okraji metropoly Damask prišlo za posledných 24 hodín o život najmenej 71 ľudí a ďalších 325 utrpelo zranenia. (SOHR)

19. februar o 20:42

Ministri zahraničných vecí Iránu, Ruska a Turecka sa o dva týždne stretnú v Kazachstane, aby pripravili pôdu pre summit o Sýrii v Istanbule. (TASS)

19. februar o 20:25

R.I.P.:
Vo veku 98 rokov zomrel v pondelok v Británii brigádny generál vo výslužbe Miroslav Liškutín. Z československých pilotov britského Kráľovského letectva (RAF) tak žije už iba Emil Boček (93). (TASR)

19. februar o 20:10

Francúzska vláda predstavila plán na ochranu vlkov. Stalo sa tak v čase, keď tamojší farmári opakovane upozorňujú na finančné straty spôsobené útokmi na hospodárske zvieratá.

19. februar o 19:58

Rakúski policajti našli v českom diaľkovom autobuse 13 migrantov z Nigérie a päť kilogramov marihuany v batožine. Odkiaľ zhabaná marihuana pochádza ani pre aký trh bola určená, nebolo bezprostredne známe. (APA)

19. februar o 19:29

Slovenská tenistka Jana Čepelová postúpila do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA v Budapešti. Vo finále kvalifikácie vyhrala nad Nemkou Tamarou Korpatschovou v dvoch setoch 6:2, 7:6. (TASR)

19. februar o 19:15