Ranná Sprcha Rasťa Piška 20.11.

20.11.2017

Róbert Fico vyzval prezidenta Kisku, aby vrátil 1. mil. eur za to, že lieta štátnym lietadlom z Bratislavy do Popradu. Premiér tak reagoval na prezidentove slová o tom, že Slovensko nie je sociálny štát. „Nepoznám predavačku či učiteľku, ktorej by štát platil cestu lietadlom!“ rozohnil sa Fico. To je pravda! Nikoho takého nepoznám ani ja, zato však poznám tisíce študentov a dôchodcov, ktorým štát platí cestu vlakom. Niežeby som závidel, iba ma mrzí, že do sociálnej skupiny študent, dôchodca a politik nepatrím aj ja. Skrátka, akosi mi to v živote nevyšlo a keďže odchod do dôchodku sa každý rok posúva, obávam sa, že mi to už nevyjde. Nuž čo - všade je život o troch grošoch. Iba na Slovensku o štyroch. Niekto predsa musí platiť nielen tie vlaky a lietadlá ale aj Baštrnákove a Kočnerove vratky, Kaliňákove pokuty, predražené cétečka, Bžánove odmeny... Skrátka - sociálny štát ako vyšitý!

17. november si premiér pripomenul v sobotu, slávnostným obedom so študentmi, ktorý sa zúčastnili protikorupčného školenia. Pozor, nie pochodu, lebo tam si premiér zatiaľ netrúfol! Okrem iného opäť zdôraznil sociálny aspekt svojej vlády. Vraj by si želal „Dubčekovskú podstatu štátu“, čo ma trochu zaskočilo. Pokiaľ si pamätám, za Dubčeka sa razilo heslo: „Socializmus s ľudskou tvárou!“ Lenže s ktorou? Lebo ľudských tvárí je veľa a každý máme inú. Želali by ste si socializmus s tvárou Daniely Hantuchovej, Csongora Kasaya, alebo Nory Mojsejovej? Našťastie, sú tu ešte plastickí chirurgovia, ktorí dokážu každý ksicht a každý režim trochu zmeniť. Ja by som sa radšej držal toho starého, masarykovského hesla: „Nebáť sa a nekradnúť!“

Rýchle správy

Foto: Modelka predvádza kreáciu z kolekcie jeseň - zima 2018/2019 japonského návrhára Ohalu Anda na prehliadke v Tokiu 20. marca 2018.(TASR/AP)

a
20. marec o 22:00

V roku 2017 bolo v krajinách Európskej únie zabitých v dôsledku teroristických útokov 70 ľudí a pri teroristických útokoch mimo hraníc EÚ zomrelo 18 európskych občanov. (TASR)

20. marec o 21:47

Izraelské ministerstvo obrany začína tento týždeň s odstraňovaním nášľapných mín, ktoré boli nastražené pred viac ako 50 rokmi na mieste, kde bol podľa kresťanskej tradície pred 2000 rokmi pokrstený Ježiš. (DPA)

20. marec o 21:36

Lopta, s ktorou odohrajú úvodný zápas futbalových majstrovstiev sveta 2018 v Rusku, pôjde na krátky výlet do vesmíru. "Berieme so sebou loptu na otvárací zápas," povedal ruský kozmonaut Oleg Artemjev v utorok na kozmodróme Bajkonur. V máji by mal ďalší Rus Anton Škaplerov priniesť loptu späť na Zem. (DPA)

20. marec o 21:23

Francúzsko zadržalo šesť osôb pre podozrenie z poskytnutia logistickej podpory jednému z páchateľov útokov v Paríži z januára 2015. (TASR)

20. marec o 21:10

Pred mešitu v nemeckom meste Gronau ktosi umiestnil prasaciu hlavu. Motív politického charakteru je v danom prípade pravdepodobný, takže sa prípadu venuje štátna polícia. Ošípané sú v islame považované za nečisté a predstavujú tak provokáciu pre moslimov. (Westfällische Nachrichten)

20. marec o 20:58

R. I. P.:
Vo veku 94 rokov zomrel v kanadskom Calgary prvý hokejista ázijského pôvodu, ktorý si zahral v zámorskej profilige NHL Larry Kwong. (TASR)

20. marec o 20:44

Anglického rockového hudobníka Ringa Starra povýšili do rytierskeho stavu. Bývalý bubeník skupiny The Beatles bol ocenený za svoj prínos do rozvoja hudby.

20. marec o 20:32

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi k volebnému víťazstvu blahoželal americký prezident Donald Trump aj severokórejský vodca Kim Čong-un. (TASR)

20. marec o 20:20

V Keni zahynul posledný samec nosorožca tuponosého, oznámili tamojší vedci. Kenská rezervácia Ol Pejeta vo vyhlásení uviedla, že 45-ročného nosorožca utratili v pondelok po tom, ako sa jeho stav "výrazne zhoršil" a už nebol schopný ani stáť. (TASR/AP)

Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan.
Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan. 
20. marec o 20:08

Britský cyklista Chris Froome bude s najväčšou pravdepodobnosťou štartovať na prestížnych pretekoch Giro d’Italia, pretože jeho komplikovaný dopingový prípad sa do mája asi nevyrieši.

20. marec o 19:55

Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa chce v "nie príliš vzdialenej budúcnosti" stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a diskutovať s ním o "pretekoch v zbrojení" medzi Ruskom a USA.

20. marec o 19:43