Ranná Sprcha Rasťa Piška 20.11.

20.11.2017

Róbert Fico vyzval prezidenta Kisku, aby vrátil 1. mil. eur za to, že lieta štátnym lietadlom z Bratislavy do Popradu. Premiér tak reagoval na prezidentove slová o tom, že Slovensko nie je sociálny štát. „Nepoznám predavačku či učiteľku, ktorej by štát platil cestu lietadlom!“ rozohnil sa Fico. To je pravda! Nikoho takého nepoznám ani ja, zato však poznám tisíce študentov a dôchodcov, ktorým štát platí cestu vlakom. Niežeby som závidel, iba ma mrzí, že do sociálnej skupiny študent, dôchodca a politik nepatrím aj ja. Skrátka, akosi mi to v živote nevyšlo a keďže odchod do dôchodku sa každý rok posúva, obávam sa, že mi to už nevyjde. Nuž čo - všade je život o troch grošoch. Iba na Slovensku o štyroch. Niekto predsa musí platiť nielen tie vlaky a lietadlá ale aj Baštrnákove a Kočnerove vratky, Kaliňákove pokuty, predražené cétečka, Bžánove odmeny... Skrátka - sociálny štát ako vyšitý!

17. november si premiér pripomenul v sobotu, slávnostným obedom so študentmi, ktorý sa zúčastnili protikorupčného školenia. Pozor, nie pochodu, lebo tam si premiér zatiaľ netrúfol! Okrem iného opäť zdôraznil sociálny aspekt svojej vlády. Vraj by si želal „Dubčekovskú podstatu štátu“, čo ma trochu zaskočilo. Pokiaľ si pamätám, za Dubčeka sa razilo heslo: „Socializmus s ľudskou tvárou!“ Lenže s ktorou? Lebo ľudských tvárí je veľa a každý máme inú. Želali by ste si socializmus s tvárou Daniely Hantuchovej, Csongora Kasaya, alebo Nory Mojsejovej? Našťastie, sú tu ešte plastickí chirurgovia, ktorí dokážu každý ksicht a každý režim trochu zmeniť. Ja by som sa radšej držal toho starého, masarykovského hesla: „Nebáť sa a nekradnúť!“

Rýchle správy

Ruská atletická federácia začala vyšetrovanie hromadného odhlásenia sa športovcov z minulotýždňového sibírskeho halového šampionátu v Irkutsku. Po príchode antidopingových komisárov 36 aktérov odrieklo na poslednú chvíľu svoju účasť. (TASR)

19:09

Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. (TASR)

19:00

Vladimir Putin po znovuzvolení za ruského prezidenta opäť spustí na maximum vyjednávací mechanizmus, aby vymenil anektovaný Krym za stiahnutie svojich jednotiek z Donbasu, alebo aby získal ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil. (TASR)

18:52

Juhokórejská spoločnosť Hyundai Motor Group plánuje v najbližších piatich rokoch investovať vyše 17 miliárd eur do nových technológií a prijať 45.000 ľudí. (TASR)

18:39

Skupina piatich britských občanov žijúcich v Holandsku sa obrátila na tamojší súd s požiadavkou, aby boli zachované ich občianske práva aj po tom, ako Británia zavŕši proces vystúpenia z Európskej únie. (AP)

18:26

Tisíce ľudí na severe Kosova vzdalo dnes úctu kosovskosrbskému politikovi Oliverovi Ivanovičovi, ktorého včera zastrelili neznámi páchatelia. (TASR)

18:13

Jeden druh bicykla zo 14 vyhovel technickým požiadavkám. Taký je výsledok kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie v tomto sortimente, ktorý sa uskutočnil v júni až júli 2017. (TASR)

18:00

Ukrajinská armáda by mala dostať americké protitankové riadené strely typu Javelin do šiestich mesiacov. (TASR)

17:47

Kúpa letnej dovolenky v zľavách first moment je medzi slovenskými turistami obľúbená. V tomto roku si ju už takto kúpilo alebo to plánuje urobiť 62 % ľudí na Slovensku. 

17:20

V tuneli železničnej stanice Bratislava hlavná stanica budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať zajtra v čase od 8.00 h do 15.00 h výlukové práce. Počas výluky môžu vlaky mierne meškať. (TASR)

17:06

Protimonopolný úrad SR nedisponuje dôkazmi, že konanie firiem oslovených v súvislosti so zákazkou na audiovizuálne služby, ktorú zadalo Ministerstvo zahraničných vecí SR pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ, by nebolo v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. (TASR)

16:53

Slovenský krasokorčuliar Michael Neuman nepostúpil napriek najlepšej jazde sezóny z krátkeho programu sólistov do piatkových voľných jázd na majstrovstvách Európy v Moskve. Skončil na 29. mieste. (TASR)

16:40